Czy można łączyć ogórka z pomidorem? Sprawdzamy

Duet w postaci pomidora i ogórka często spotykany jest na kanapkach bądź w sałatkach. Wielu twierdzi jednak, że nie jest to najlepsze połączenie. Powtarza się m.in., że substancja występująca w jednym z tych warzyw niweluje dobroczynne działanie, które przynosi to drugie. O który składnik chodzi? Czy powinniśmy zrezygnować z łączenia ogórka z pomidorem?

Ogórek i pomidor - właściwości zdrowotne

W naszej diecie nie może brakować warzyw i owoców. Do najpopularniejszych produktów, które włączamy do codziennego jadłospisu, bezsprzecznie należą ogórki i pomidory. Osobno przynoszą naszemu organizmowi wiele korzyści. Ale czy także w duecie?

Ogórek zielony - właściwości

Ogórki są niskokaloryczne. W ok. 95 proc. składają się z wody, dlatego mogą pomóc nawodnić organizm i zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na płyny. Warto jeść je ze skórką - wtedy zapewniają maksymalną ilość składników odżywczych. W ogórkach znajdziemy m.in. witaminę K, witaminę A, magnez, potas czy mangan. Ogórki zawierają także przeciwutleniacze, w tym flawonoidy i garbniki, które zapobiegają gromadzeniu się szkodliwych wolnych rodników i mogą zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że ogórki mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiec niektórym powikłaniom cukrzycy. Nałożone na skórę mogą złagodzić ból związany z poparzeniem słonecznym czy obrzęki.

Reklama

Pomidory - właściwości

Co się tyczy zaś pomidorów - są one głównym źródłem antyoksydacyjnego likopenu w diecie, który ma wiele zalet, m.in. zmniejsza ryzyko chorób serca i nowotworów. Pomidory stanowią również źródło witaminy C (jeden średniej wielkości pomidor może dostarczać ok. 28 proc. zalecanej dziennej dawki), potasu, kwasu foliowego czy witaminy K. Uważane są też za korzystne dla zdrowia skóry. 

Czy można łączyć pomidora z ogórkiem?

Są dwa powody, dla których zwykło się mówić, że nie powinno się łączyć pomidora z ogórkiem. Pierwszy z nich - kombinacja pokarmów o różnym czasie trawienia (pomidory są trawione wolniej, a ogórki szybciej) u osób wrażliwych może powodować problemy ze strony przewodu pokarmowego - bóle brzucha, wzdęcia, gazy, osłabienie i nudności. Wielu ekspertów wskazuje jednak, że ogórki i pomidory tak bardzo nie różnią się od siebie pod względem składu i wpływu na proces trawienia. Zaznaczają też, że właściwie każdy złożony posiłek może powodować pewnego rodzaju dolegliwości, a połączenie ogórka i pomidora w żaden sposób się nie wyróżnia.

Jeśli jednak uważasz, że kombinacja tych produktów nie wpływa na ciebie dobrze, zrezygnuj z niej.

Łączenie pomidora z ogórkiem - witamina C

Powód numer dwa - ogórki zawierają enzym - askorbinazę, który niweluje dobroczynne działanie witaminy C pochodzącej z pomidorów. Ogórki nie są jedynym warzywem, w którym askorbinaza występuje - znajdziemy ją też w kapuście, kalafiorze czy bananach. "Enzym ten uwalnia się i aktywuje na skutek niszczenia struktury komórkowej, tj. krojenia, szatkowania produktu będącego jego źródłem. Efekt działania askorbinazy jest z reguły krótkotrwały, ponieważ enzym ten po spożyciu rozkłada się w przewodzie pokarmowym na aminokwasy, gdzie 'nie zagraża' już spożytej witaminie C" - wyjaśnia Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Specjaliści podpowiadają, że obniżenie wartości pH zmniejsza efekt askorbinazy - wystarczy dodatek w postaci soku z cytryny, limonki czy octu balsamicznego - składników, po które często sięga się podczas przygotowywania sałatek. Dietetycy dodają, że źródeł witaminy C w codziennej diecie jest sporo, a pomidory nie dostarczają jej za wiele, dlatego połączenie ogórka i pomidora nie zrobi nam różnicy.

CZYTAJ TAKŻE: 

Warzywa krzyżowe - czy można je jeść, mając problemy z tarczycą? 

Jak uprawiać ogórki na balkonie?

Sposób na spleśniałego pomidora

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: warzywa właściwości | ogórki | pomidory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL