Warzywa krzyżowe - czy można je jeść, mając problemy z tarczycą?

Warzywa krzyżowe, czyli m.in. kapusta, kalafior i brokuły, zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Warto włączyć je do codziennej diety, jednak należy zachować przy tym umiar i ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza osób borykających się z chorobami tarczycy, chorych na hashimoto, oraz mam karmiących piersią. Poniżej przedstawiamy więcej faktów na temat warzyw krzyżowych.

Warzywa krzyżowe - czym są?

Warzywa krzyżowe to rośliny z rzędu kapustowców, a także warzywa rzepakowe i niektóre przyprawy. Zaliczamy do nich: wszystkie rodzaje kapusty (także brukselkę), kalafior, brokuły, rzepę, rzepę, kalarepę, botwinkę, rukiew wodną, rzodkiewkę, jarmuż, chrzan i gorczycę

Warzywa krzyżowe uważane są za niezwykle wartościowe. Są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Zawierają m.in. witaminę A, witaminę B, witaminę C, witaminę K oraz błonnik, kwas foliowy i potas. Ich innym cennym składnikiem są glukozynolany, czyli związki o działaniu antyoksydacyjnym.

Reklama

Warzywa krzyżowe - właściwości

Warzywa krzyżowe mogą poprawiać pracę serca, wątroby i układu odpornościowego. Dodatkowo mogą wykazywać również właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i antyosteoporozowe. 

Opisywane warzywa mogą chronić również przed rakiem. Chodzi przede wszystkim o nowotwory krtani, żołądka, prostaty, płuc, macicy, piersi i jelita grubego. Działanie antynowotworowe związane jest obecnością sulforafanu, który znajdziemy głównie w kapustach i brokułach. To bardzo silny przeciwutleniacz, który poza działaniem przeciwnowotworowym, wspiera również funkcjonowanie wątroby, obniża poziom cholesterolu, wpływa na pracę serca i poprawia wygląd skóry. Badania pokazują, że sulforafan może również obniżać poziom stresu i poprawiać nastrój.

Warzywa krzyżowe - idealne dla dbających o linię

Inną zaletą warzyw krzyżowych są właściwości odchudzające. Warzywa z tej rodziny zawierają bardzo mało kalorii i z powodzeniem mogą być włączone do diety odchudzającej. Ich plusem jest fakt, że można spożywać je zarówno na ciepło, jak i na zimno. Warzywa krzyżowe są doskonałym składnikiem zup i sałatek. Z niektórych (np. kalafiora czy brokuła) przygotować można także smaczne kotlety.

Warzywa krzyżowe - kto nie powinien ich jeść?

Czy istnieją przeciwwskazania do spożywania warzyw krzyżowych? Warzywa krzyżowe, choć są bardzo zdrowe, nie powinny być jedzone zbyt często. Związane jest to przede wszystkim z zawartością goitrogenów, które mogą obniżać ilość jodu w organizmie. Może to być szczególnie istotne dla pacjentów chorobami tarczycy, głównie z niedoczynnością tego gruczołu, lub z chorobą Hashimoto, która wywołuje stan zapalny tarczycy

Czy oznacza to, że osoby mające problem z tarczycą muszą całkowicie rezygnować z ww. warzyw? Niekoniecznie. Wystarczy na bieżąco kontrolować poziom jodu. Dodatkowo liczne badania wskazują, że ilość goitrogenów można zmniejszyć poprzez gotowanie i fermentację, dlatego warto uwzględnić ten sposób przygotowywania potraw.

CZYTAJ TAKŻE: Masz problemy z tarczycą? NIE stosuj płynu Lugola. Oto, dlaczego.

Warzywa krzyżowe a karmienie piersią

Inny mit dotyczy wpływu spożywania warzyw krzyżowych na dziecko w łonie mamy i karmione piersią. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia przez kobiety ciężarne i karmiące piersią kapusty, brukselki czy brokułów, jednak należy zachować przy tym dużą ostrożność. Warzywa kapustne mogą być ciężkostrawne i u niektórych osób powodować mogą wzdęcia. 

W przypadku karmiących mam niezwykle istotne mogą być zawarte w warzywach krzyżowych glukozynolany, które rozkładają się na inne związki chemiczne, np. indol-3-karabinol. Ten z kolei może zwiększać produkcję mleka. Dla niektórych kobiet może być to bardzo cenna właściwość. Mamy, które mają jednak problem z nadmiarem pokarmu, powinny unikać dużej ilości warzyw krzyżowych. Zamiast tego, warto włączyć do diety inne warzywa, np. paprykę, szpinak, pomidory, sałatę czy szparagi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem, który pomoże w ułożeniu jadłospisu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Kto nie powinien jeść ziemniaków? W tej chorobie mogą pogorszyć stan zdrowia  

Jak wyleczyć hashimoto? Najpierw trzeba wsłuchać się w swoje ciało 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta w hashimoto | kapusta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL