Koniec z szarościami. Tęczowa dieta odżywi i wzmocni organizm

"Jedz tęczę", czyli jedz kolorowo. Dieta tęczowa zachęca do spożywania różnorodnych warzyw i owoców, które odzwierciedlają kolory tęczy. Zasady tej diety sugerują, aby każdego dnia jeść produkty w innym kolorze. Latem łatwiej jest wprowadzić jej zasady, ponieważ mamy większy wybór świeżych owoców i warzyw, a upały sprzyjają lekkim posiłkom. Sezonowe warzywa i owoce są nie tylko smaczniejsze, ale także zawierają więcej składników odżywczych. Oto szczegóły tęczowej diety.

Dieta tęczowa - co to takiego?

W diecie tęczowej chodzi o to, aby na talerzu uwzględniać kolorowe warzywa i owoce i codziennie "jeść inny kolor tęczy".  Kolory te mają symbolizować różnorodne witaminy i fitoskładniki, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Każdy kolor reprezentuje trochę inny zestaw korzyści zdrowotnych, dlatego dieta tęczowa zachęca do spożywania produktów ze wszystkich grup kolorów.

Tęczowa dieta zyskała na popularności m.in. za sprawą piosenkarki Christiny Aguilery, która z pomocą tej diety przeszła spektakularną metamorfozę. Piosenkarka straciła 18 kg w ciągu trzech miesięcy.

Reklama

Zasady diety tęczowej

Zasady tęczowej diety są naprawdę bardzo proste. Po prostu codziennie tworzymy menu, które jest dostosowane do konkretnego koloru. Na przykład w poniedziałek wybieramy jedzenie o kolorze zielonym, a we wtorek pomarańczowym.

Chodzi o to, aby sięgać po dużą ilość kolorowych warzyw i owoców. Barwa roślin często jest powiązana z ich zawartością składników odżywczych

Na przykład, karotenoidy, które nadają roślinom odcienie od żółci do czerwieni, są znane z ich właściwości przeciwutleniających. Z kolei antocyjany, które nadają roślinom odcienie niebieskiego, czerni i czerwieni, posiadają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, czy przeciwnowotworowe. Rośliny o intensywnej zieleni dostarczają chlorofil, a białe warzywa takie jak czosnek czy cebula, są bogate w związki siarkowe i przeciwutleniacze.

Dieta tęczowa polecana jest na 7 dni. Codziennie spożywamy 5 posiłków: trzy główne i dwie przekąski. Menu bazuje głównie na warzywach i owocach, z których każdego dnia wybieramy produkty o innym kolorze.

Tęczowy tydzień na diecie tęczowej:

Dzień 1 (kolor żółty): spożywasz żółte owoce i warzywa, takie jak cytryny, banany, pomarańcze, żółtą paprykę czy kukurydzę.

Dzień 2 (kolor czerwony): skupiasz się na czerwonych owocach i warzywach, jak maliny, truskawki, pomidory czy czerwonej papryce.

Dzień 3 (kolor niebieski): w tym dniu jesz owoce i warzywa o kolorze niebieskim, takie jak winogrona, jagody, borówki czy śliwki.

Dzień 4 (kolor zielony): koncentrujesz się na zielonych warzywach i owocach, np. sałata, brokuły, ogórki czy awokado.

Dzień 5 (kolor pomarańczowy): menu składa się z pomarańczowych produktów, jak bataty, marchew, pomarańcze czy dynia.

Dzień 6 (kolor fioletowy): spożywasz fioletowe owoce i warzywa, takie jak czerwona cebula, figi, oliwki czy bakłażany.

Dzień 7 (kolor różowy): jesz produkty o różowej barwie, jak buraki, grejpfrut czy rzodkiew.

Efekty diety tęczowej

W diecie tęczowej kluczem jest zwiększenie spożycia różnokolorowych warzyw i owoców. Dzięki temu możemy:

  • poprawić zdrowie serca. Dzięki dużej ilości antyoksydantów i błonnika, dieta tęczowa może pomóc w obniżeniu ryzyka chorób serca,
  • wzmocnić układ odpornościowy. Różnorodność witamin i minerałów wzmacnia system immunologiczny,
  • poprawić funkcje mózgu. Fitoskładniki zawarte w owocach i warzywach, szczególnie te z grupy niebieskiej/fioletowej, mogą wspierać zdrowie mózgu i poprawiać pamięć,
  • zapobiegać zaparciom. Błonnik obecny w owocach i warzywach wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom.

Dieta tęczowa, czyli jedz więcej warzyw

Dieta tęczowa zachęca do sięgania po większą ilość kolorowych warzyw i owoców, które są źródłem witamin, minerałów, błonnika, czy antyoksydantów.

Dane wciąż wskazują, że niedostateczne spożycie owoców i warzyw stanowi kluczowy czynnik ryzyka dla wielu chorób przewlekłych. Nie tylko spożywanie zalecanych ilości warzyw i owoców jest kluczowe, ale także większa różnorodność w diecie została powiązana z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę, czy nowotwory.

Zwiększanie różnorodności spożywanych warzyw i owoców jest niezwykle istotne w dzieciństwie, ponieważ wspiera zdrowy wzrost, rozwój oraz kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych, które będą miały wpływ w dorosłym życiu.

Dlaczego warto jeść różnorodnie?

Ponieważ barwniki zawarte w warzywach i owocach posiadają różne składniki odżywcze:

  • czerwony kolor zawiera likopen (pomidor, arbuz),
  • żółty - alfa-karoten (żółta papryka, kukurydza),
  • pomarańczowy - beta-karoten (marchew, dynia),
  • zielony - chlorofil (szpinak, rukola, brokuł),
  • fioletowy i niebieski - antocyjany (jagody, borówki, winogrona),  
  • biały - flawony (kapusta, kalafior).

Jedzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców jest kluczowe, ponieważ nasz organizm nie magazynuje pewnych składników odżywczych, takich jak witamina C, które znajdują się głównie w warzywach i owocach. Dlatego zaleca się spożywanie tych produktów kilka razy dziennie, aby zapewnić ciągły dostęp do niezbędnych składników przez cały dzień.

W jednym z naukowych przeglądów stwierdzono, że spożywanie trzech lub więcej klas bioaktywnych pigmentów roślinnych może korzystnie wpływać na wiele aspektów zdrowia. To podkreśla, jak istotne jest spożywanie różnorodnych owoców i warzyw w diecie, bez względu na ich kolor.

Wallace'a i współpracownicy w 2020 roku zauważyli zależność pomiędzy wyższym spożyciem całkowitym warzyw i owoców a mniejszym ryzykiem chorób przewlekłych. Zwrócili oni również uwagę na dodatkowe korzyści wynikające ze spożywania określonych typów warzyw, takich jak ciemnozielone warzywa liściaste i ciemne jagody, które często wykazują większe lub bardziej unikalne korzyści zdrowotne.

Dieta tęczowa - przykładowy jadłospis na "dzień zielony"

śniadanie: owsianka z kiwi

II śniadanie: sałatka z awokado i ogórka

obiad: zielona zupa krem z cukinią i zielonym groszkiem, z grzankami z pęłnoziarnistego chleba i kawałkami gotowanego kurczaka

podwieczorek: zielone jabłko i garść orzechów pistacjowych

kolacja: zapiekanka z jarmużu i szpinaku


Źródło:
Blumfield M, Mayr H, De Vlieger N, et al. Should We ‘Eat a Rainbow’? An Umbrella Review of the Health Effects of Colorful Bioactive Pigments in Fruits and Vegetables. Molecules. 2022;27(13):4061

https://www.mdpi.com/1420-3049/27/13/4061

CZYTAJ TAKŻE: 

Lepszy niż pomarańcza, mango czy awokado. Obniża cholesterol, sprzyja chudnięciu

Bogaty w przeciwutleniacze, świetny dla serca i figury. Dlaczego warto jeść agrest?

Naturalny spalacz tłuszczu, remedium na obrzęki i stany zapalne. Ale unikaj z puszki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: warzywa | warzywa właściwości | owoce | owoce leśne | dieta | zbilansowana dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL