Najmniej kaloryczne warzywo. Uważaj jednak, bo unicestwia witaminę C

Jest nieodłącznym elementem wiosennych kanapek i sałatek. Znany jest przede wszystkim z tego, że składa się głównie z wody, przez co zapomina się o jego wartościach odżywczych. Jedzenie zielonego ogórka pomoże uporać się z takimi dolegliwościami jak nadciśnienie czy refluks. Jakie właściwości zdrowotne przypisuje się zielonemu ogórkowi? Z czym nie powinno się łączyć ogórka? Wyjaśniamy.

Zielony ogórek - wartości odżywcze

Zielony ogórek to smaczne i popularne warzywo kojarzące się z wiosną. Składa się w ponad 90 proc. z wody, przez co może wydawać się bezwartościowy. Pomimo że nie ma tak dużo wartości odżywczych jak inne warzywa, też jest skarbnicą cennych dla organizmu składników. 

Niedoceniany ogórek zielony zawiera bardzo dużo witamin i minerałów takich jak:

Reklama
  • witamina C,
  • witamina B1, B2, B3, B6, B9,
  • witamina A,
  • witamina E,
  • witamina K,
  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez,
  • fosfor,
  • potas,
  • sód,
  • cynk.

Z powodu dużej zawartości wody ogórek jest niskokalorycznym warzywem. 100 g to jedynie 15 kalorii. Obok selera naciowego ogórek zielony to najmniej kaloryczne warzywo. 

Zielony ogórek - właściwości zdrowotne

Zielony ogórek nie zawiera takiej ilości składników odżywczych, która pokryje dzienne zapotrzebowanie. Mimo to pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i warto go jeść.

Ze względu na bardzo dużą zawartość wody zielony ogórek świetnie orzeźwi w upalne dni. Doskonale nawadnia i pozwala szybko ugasić pragnienie. Jedzenie ogórków polecane jest osobom mającym problemy z regularnym przyjmowaniem płynów.

Ogórek jest moczopędny. Powinny włączyć go do diety m.in. osoby mające chore nerki lub zmagające się z infekcjami układu moczowego. Ogórki zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie, pomagają usuwać jej nadmiar oraz niwelują obrzęki.

W składzie ogórka zielonego znajduje się kurkubitacyna, która może nadawać warzywu gorzki posmak. Ta właśnie substancja ma działanie antynowotworowe. Podaje się, że jedzenie ogórka może wpływać na hamowanie wzrostu komórek odpowiedzialnych za rozwój m.in. raka prostaty, raka trzustki czy raka piersi. Właściwości antynowotworowe przypisuje się również flawonoidom, luteinie i kwasowi kawowemu.

Czytaj także: Spowalnia proces starzenia i wspiera metabolizm. Ma więcej witaminy C niż cytrusy

Znajdujące się w ogórku magnez i potas wpłyną na uregulowanie ciśnienia krwi, dlatego ich spożywanie zaleca się osobom chorym na nadciśnienie tętnicze. Warzywo to może znaleźć się też w diecie osób chorych na cukrzycę. Ogórek zielony ma niski indeks glikemiczny, który wynosi jedynie 15. Regularne spożywanie go obniży poziom cukru i cholesterolu.

Ogórek zielony pozytywnie działa także na układ pokarmowy - pomaga z refluksem, zgagą i złogami w jelitach. Wspomaga też odkwaszanie organizmu.

Fisetyna, którą również można znaleźć w ogórku, poprawia pamięć, zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera i spowalnia starzenie się.

Z czym nie łączyć ogórka zielonego?

Jedzenie ogórka zielonego ma wiele zalet, ale warto pamiętać, z czym go nie łączyć. Warzywo zawiera enzym askorbinowy, który niszczy witaminę C w potrawach. Z tego powodu produkty bogate w witaminę C będą nieodpowiednio komponować się z ogórkiem.

Papryka, szpinak, jarmuż, brokuł to warzywa, które często są łączone z ogórkiem i smakowo świetnie się komponują, jednak wtedy unicestwiana jest witamina C. Pomidor i ogórek to również popularne połączenie, szczególnie na kanapkach i w sałatkach, od którego lepiej odejść. 

Kto nie powinien jeść ogórka zielonego?

Ogórek zielony i zawarta w nim kurkubitacyna może być przyczyną występowania gazów i niestrawności. Osoby często zmagające się z takimi dolegliwościami powinny ogórków unikać. 

U niektórych osób po zjedzeniu ogórka może wystąpić reakcja alergiczna na jego składniki. Co więcej, jeżeli spożywa się za dużo tego warzywa, może to spowodować odwodnienie organizmu, przez jego właściwości moczopędne.

CZYTAJ TAKŻE:

Ile kalorii mają pomidory i które są najzdrowsze? To idealny składnik diety redukcyjnej

Najbardziej cukrowe owoce! Na diecie uważaj - podnoszą glikemię i tuczą

Oczyszczają jelita, pomagają schudnąć. Zrobisz je w 20 minut

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie tętnicze | pomidor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL