Orientalna mieszanka podkręcająca metabolizm i obniżająca cholesterol. Dodawaj do sosów, łącz z fasolą

W naszej kuchni coraz częściej znajdujemy miejsce dla orientalnych przypraw. Między innymi dlatego, że nawet szczypta potrafi nadać daniu zupełnie innego charakteru, ciekawszego smaku i aromatu. Świetną przyprawą, a właściwie mieszanką różnych przypraw jest garam masala. W kuchni ma dość szerokie zastosowanie. Co więcej - przypisuje się jej wiele właściwości zdrowotnych. Jak działa garam masala? Dlaczego warto ją stosować? Do jakich potraw będzie idealna? Wyjaśniamy.

Garam masala - co to za przyprawa?

Garam masala nie jest jedną przyprawą. To indyjska mieszanka różnych przypraw. Jakich? Receptury mogą się różnić między sobą i zawierać od pięciu do nawet ponad 30 składników. Najczęściej w skład mieszanki wchodzą: ziarna czarnego pieprzu, kmin rzymski, gałka muszkatołowa, cynamon, kardamon, kolendra, goździki i liść laurowy. Najpierw przyprawy praży się na suchej patelni, na małym ogniu (nie dotyczy to gałki muszkatołowej, z kolei liść laurowy dodaje się w połowie prażenia), a następnie drobno mieli. Niezależnie od użytych przypraw wszystkie są starannie łączone, aby uzyskać zrównoważony smak.

Reklama

Przygotowanie garam masali jest bardzo proste, dlatego można pokusić się o skomponowanie własnej mieszanki w domu. To dobra alternatywa dla gotowego produktu. Potrawy wzbogacone mieszanką garam masala zyskują charakterystyczny i niepowtarzalny smak, dlatego dawno zyskała ona popularność poza granicami Indii.

Składniki garam masali i ich właściwości

Garam masala to nie tylko wyjątkowy smak i aromat. To także zdrowotne właściwości. Sprawdźmy, jakie właściwości przypisuje się składnikom, które najczęściej wykorzystywane są do jej przygotowania.

W mieszance przypraw znanej jako garam masala, jak wspominaliśmy wcześniej, znajdziemy zwykle:

  • czarny pieprz - za prozdrowotne właściwości pieprzu, jak i jego niepowtarzalny smak odpowiada piperyna. Pozytywnie wpływa na przebieg procesów trawiennych, zwiększa biodostępność niektórych pierwiastków, witamin i innych związków, wzmaga proces termogenezy. Ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Posiada duży potencjał, jeśli chodzi o wspomaganie utraty tkanki tłuszczowej;
  • kmin rzymski - czyli inaczej kumin. Cechuje się wysoką zawartością antyoksydantów, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, zwiększa stężenie dobrego cholesterolu HDL, doskonale reguluje pracę układu pokarmowego i poprawia nastrój;
  • gałkę muszkatołową - jest wyrazista, niezwykle aromatyczna i niepowtarzalna w smaku. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wspomaga trawienie, wpływa łagodząco na stres. Składniki obecne w gałce biorą udział w regulacji ciśnienia krwi, a także wykazują korzystny wpływ na metabolizm węglowodanów i poziom cukru we krwi;
  • cynamon - cechuje się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwutleniającymi i przeciwbakteryjnymi. Jego stosowanie może przyczynić się do lepszej kontroli poziomu glukozy. Niewielka ilość cynamonu wystarczy też, by obniżyć poziom "złego" cholesterolu oraz wyregulować ciśnienie krwi. Wspomaga pracę jelit, przyspiesza przemianę materii i korzystnie wpływa na redukcję masy ciała;
  • kolendrę - kolendrze przypisuje się wiele właściwości, m.in. silne właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Poprawia wyniki glikemii, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, ułatwia trawienie i reguluje apetyt; 
  • goździki - są cennym źródłem antyoksydantów, wspierają układ immunologiczny. Wpływają zbawiennie na procesy trawienia, obniżają poziom "złego" cholesterolu. Od wieków traktowane są jako środek przeciwbólowy;
  • liść laurowy - ma znaczące właściwości antyoksydacyjne. Jego stosowanie wpływa m.in. na poprawę profilu lipidowego i poziomu cukru. Napar z liści laurowych obniży ciśnienie krwi. Wspiera trawienie i chroni wątrobę. W medycynie tradycyjnej jest znany ze swoich oczyszczających, przeciwbakteryjnych i detoksykujących właściwości.

Jak działa garam masala?

Nazwa "garam masala" miała się wziąć m.in. od jej właściwości rozgrzewających. Garam masala określana jest jako "ciepła/gorąca mieszanka przypraw". W naturalny sposób podnosi temperaturę ciała, podkręca metabolizm i usprawnia trawienie. Skraca czas pasażu jelitowego i zapobiega zaparciom.

W skład mieszanki wchodzi wiele przypraw, którym przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe, dlatego uważa się, że jej stosowanie może zmniejszać ryzyko raka. Badania na modelach zwierzęcych wskazują na zmniejszone występowanie nowotworów wśród osobników, które przyjmowały garam masalę.

Przyprawy, które składają się na garam masalę, przyczyniają się też do poprawy wrażliwości na insulinę i lepszego kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Wskazuje się, że stosowanie mieszanki może przynieść pozytywne efekty osobom z cukrzycą, jak i zespołem metabolicznym.

Mieszanka tak wielu różnych przypraw może wspomóc organizm również na inne sposoby. W tym kontekście wymienia się: redukcję stanów zapalnych, zwalczanie bakterii, wirusów i grzybów, obniżanie poziom cholesterolu i zapobieganie chorobom układu krążenia, a także chorobom neurodegeneracyjnym.

Zastosowanie garam masali przyczyni się też do zwiększenia wchłaniania składników odżywczych.

Garam masala - do czego dodawać, jak stosować?

Przyprawa garam masala sprawdza się w wielu daniach, zarówno tych z mięsem, jak i tych bez mięsa. Nada ciekawszego smaku potrawom z drobiu czy wieprzowiny, świetnie komponuje się z baraniną. Stosuj ją do dań z fasoli, zup i gulaszów, łącz z pieczonymi warzywami, ryżem czy rybami. Niedzielny obiad odmieni garam masala dodana do ziemniaków. Ta niezwykła mieszanka nadaje się też do sałatek oraz sosów, szczególnie tych na bazie pomidorów.

Dodatek garam masali nada potrawom nieco orientalnego charakteru, ale też pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Przyprawy garam masala najlepiej używać pod koniec gotowania, a nawet bezpośrednio przed samym podaniem potrawy. To sposób na to, by zachować pełnię jej smaku.

Garam masala - na co uważać?

Należy pamiętać, że w skład garam masali wchodzi wiele różnych przypraw. Jeśli wiesz, że nie tolerujesz jakiejś przyprawy, a planujesz wykorzystać mieszankę podczas gotowania, przed jej użyciem sprawdź dokładnie, co zawiera. W przypadku uczulenia na jeden bądź więcej składników garam masala może wywoływać reakcje alergiczne.

Zaleca się, by stosowanie garam masali zacząć od mniejszych ilości, by zobaczyć, jak zareaguje organizm.

CZYTAJ TAKŻE: 

Co na metabolizm, co na zaparcia, a co na stres? Rozwiąż quiz i sprawdź, co wiesz o superfood

Jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Dlaczego warto jeść i pić oregano?

Włosi używają go na potęgę. Ten ocet łagodzi infekcje, pomaga schudnąć, kontroluje apetyt

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: przyprawy | zdrowe przyprawy | dieta | zdrowe odżywianie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL