Pomoże na wzdęcia i wysoki cholesterol, wesprze pracę hormonów. Jak jeść i pić siemię lniane?
Ze względu na rosnącą popularność suplementów diety zostało ostatnio nieco zapomniane. Zupełnie niesłusznie. Siemię lniane, naturalny środek m.in. na regulację trawienia, ciśnienia i stężenia glukozy, ma także wiele innych zalet, dlatego warto rozważyć wprowadzenie go do codziennego jadłospisu. Co możesz zyskać poprzez stosowanie siemienia lnianego? Jak je jeść, jak pić? Sprawdzamy.
Siemię lniane ma wiele prozdrowotnych zastosowań. Najważniejsze z nich to:
- ratunek dla żołądka - to zdecydowanie najczęstsze wykorzystanie siemienia lnianego. Nie dość, że łagodzi bóle brzucha, to jeszcze niweluje objawy dotkliwej biegunki;
- regulacja trawienia - siemię lniane odznacza się wysoką zawartością błonnika, przez co zapobiega zaparciom i sprzyja utracie wagi;
- regulacja hormonalna - substancje zawarte w siemieniu lnianym mają działanie fitoestrogenne, co może poskutkować normalizacją gospodarki hormonalnej, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy;
- działanie antyoksydacyjne - siemię lniane zawiera lignany, które są silnymi antyoksydantami mogącymi pomagać w ochronie przed niektórymi nowotworami, zwłaszcza rakiem piersi i prostaty;
- działanie przeciwzapalne - kwasy tłuszczowe omega-3 oraz lignany redukują stany zapalne w organizmie.
Pamiętaj, że siemię lniane nie powinno być stosowane zamiennie do lekarstw. Jeśli czujesz, że w twoim organizmie zaczyna się dziać coś niedobrego, nie lekceważ niepokojących symptomów i skonsultuj się z lekarzem.
Warto mieć na uwadze, że siemię lniane w postaci pestek może przechodzić w całości przez przewód pokarmowy, a zatem nie być wchłaniane przez organizm. Z tego powodu zdecydowanie lepiej sięgać po siemię lniane mielone.
Generalnie jest wiele technik rozdrabniania ziaren lnu. Najbardziej wydajną wydaje się być użycie młynka do kawy. Jeśli posiadasz taki sprzęt w domu, cała procedura zajmie ci chwilę i nie będzie wymagać wiele wysiłku. Jeśli wybierzesz zmielenie ręczne w moździerzu, wykonuj zsynchronizowane, niezbyt szybkie ruchy - chodzi o to, by temperatura nie była zbyt wysoka, ponieważ mogłoby to sprzyjać utracie cennych właściwości. Użyteczny może okazać się również blender lub jakiekolwiek urządzenie o dużej mocy.
Mielone siemię lniane najlepiej spożywać w ciągu kilku dni, ponieważ szybko traci swoje substancje odżywcze.
Jeśli już dysponujesz siemieniem w zmielonej formie, możesz dodawać go do czego ci się żywnie podoba. Doskonale współgra z owsianką, jogurtami czy smoothie. Można nim posypać kanapki, lub wsypać do całej masy wypieków: ciasteczek, domowego chleba lub bułek. Z kolei siemię lniane w postaci pestek można dodawać do sałatek, granoli lub stosować jako posypkę do różnych potraw, chociaż, z wymienionych już wcześniej względów, lepiej zdecydować się na pierwsze rozwiązanie. Co więcej, jeśli niezbyt przepadasz za smakiem nasion lnu, w proszku przyjmiesz go niezauważalnie.
Siemię lniane możesz wypić, łącząc 1-2 łyżki nasion ze szklanką wody i pozostawiając tak sporządzoną miksturę na noc. Powstała galaretowata substancja jest stosunkowo łatwa do spożycia, ale nie wszystkim może przypaść do gustu, dlatego można dodać ją do smoothie, jogurtu lub owsianki.
W sklepach o szerokim asortymencie możesz natrafić na olej lniany, przeznaczony do stosowania jedynie na zimno - do picia, sałatek czy przyrządzania past do pieczywa. Nie nadaje się do pieczenia, smażenia i innej obróbki termicznej, ponieważ pod wpływem temperatury traci on swoje właściwości, a nawet może szkodzić. Dość charakterystyczne jest to, że przechowuje się go w ciemnych butelkach. Wszystko dlatego, że zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych i jest podatny na utlenianie. Zaleca się, by spożywać ok. łyżkę stołową oleju lnianego dziennie. Można wypijać go na czczo lub dodawać do przygotowywanych dań.
Poza działaniem od wewnątrz siemię lniane wywiera również działanie zauważalne na zewnątrz. Jego regularne spożywanie może poprawić nawilżenie i elastyczność skóry, a także wspierać zdrowie włosów dzięki znacznej zawartości kwasów tłuszczowych i witamin. Możesz zmieszać mielone siemię lniane z wodą, aby utworzyć pastę, a następnie nałożyć ją na twarz. Należy pozostawić ją na 15-20 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. To pomaga nawilżyć skórę i zredukować zaczerwienienia.
Niektórzy z wykorzystaniem siemienia lnianego sporządzają maskę do włosów. Wystarczy wymieszać sproszkowane siemię z miodem lub olejem kokosowym i nałożyć na włosy na 30 minut przed umyciem. Dzięki temu staną się mocniejsze, będą w mniejszym stopniu wypadać i się łamać.
Źródła:
Ciborowska H., Rudnicka A. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo PZWL, 2014, ISBN: 978-83-200-4867-4.
Lamer-Zarawska, Eliza.Fitoterapia i leki roślinne. Red. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013, 502 s. ISBN 978-83-20-04650-2.
Sut A. et al. Dietary intake of omega fatty acids and polyphenols and its relationship with the levels of inflammatory markers in men with chronic coronary syndrome after percutaneous coronary intervention. Kardiologia Polska, 2019, 78.2: 117-123.
CZYTAJ TAKŻE:
Jeden z najcenniejszych olejów świata. Doceń właściwości zdrowotne oleju sezamowego
Sekret zdrowia na Ikarii. Grecka "kawa długowieczności" parzona jest tradycyjnie
Jaka herbata będzie najzdrowsza? Herbatę czarną, zieloną lub ziołową parz w ten sposób