Rozpuść w mleku lub dosyp szczyptę do kawy. Obniży ciśnienie i podkręci libido
Kakao to nie tylko naturalny afrodyzjak. To produkt o wielu prozdrowotnych właściwościach, który m.in. spowalnia procesy starzenia, zmniejsza ryzyko cukrzycy, obniża ciśnienie krwi i zapobiega chorobom serca. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Jak wybrać najlepsze kakao i co do niego dodać, aby było pyszne i zdrowe? Podpowiadamy.
Kakao to produkt o niezwykle bogatej historii. Jego właściwości wykorzystywane były już w starożytnych kulturach Azteków i Majów. Sama nazwa kakao pochodzi od języka ludu Olmeków z regionu Zatoki Meksykańskiej. Później słowo to przejęli właśnie Majowie.
W przyrodzie występuje ponad 20 rodzajów kakaowca. Warto wiedzieć jednak, że pyszną czekoladę pozyskać można tylko od jednego z nich, czyli kakaowca właściwego. To roślina, która naturalnie występowała w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Pierwsze okazy pojawiły się prawdopodobnie w okolicy 400 r. n.e. Dziś jednak kakaowce spotkać można także w Afryce oraz Azji. Drzewka kakaowca mają ok. 12-13 metrów.
Najcenniejszą częścią kakaowca są jego owoce. Właśnie w nich znajdują się małe ziarenka, z których powstaje później pyszna czekolada.
Kakao powinno być obecne w codziennej diecie. Jest nie tylko bardzo smaczne, ale także i zdrowe. Kakao zawiera ponad 300 cennych składników. Chodzi m.in. o kwasy tłuszczowe, metyloksantyny i aminokwasy, np. tryptofan, tyraminę i serotoninę. Kakao jest także doskonałym źródłem polifenoli, czyli antyoksydantów o szerokim działaniu, np. przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym i przeciwmiażdżycowym. 100 g kakao zawiera nawet 14 razy więcej cennych przeciwutleniaczy niż jabłko.
Nie należy zapominać także o witaminach i minerałach. W pysznym kakao znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, witamina, E, witamina C oraz magnez, żelazo, wapń, fosfor, cynk i potas.
Ze względu na tak drogocenny skład kakao wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. To przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz antyoksydacyjne i antyapoptyczne.
Właściwości kakao:
- zmniejsza ryzyko cukrzycy,
- poprawia humor,
- regeneruje organizm po wysiłku fizycznym,
- zwiększa popęd seksualny,
- zapobiega otyłości,
- działa antynowotworowo (chodzi przede wszystkim o raka jelita grubego),
- spowolnia procesy starzenia,
- obniża ciśnienie krwi i zapobiega chorobom serca.
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów kakao oraz produktów, które tylko je udają. Nie wszystkie są równie zdrowe. Podczas zakupu należy zwracać uwagę na skład produktu. Najlepszym wyborem będzie 100 proc. kakao bez dodatków w postaci cukru czy barwników. Warto trzymać się z daleka od tzw. produktów czekoladopodobnych. Niektóre z nich zawierają bowiem jedynie 10 proc. kakao.
Innym kryterium, którym warto kierować się podczas zakupu kakao, jest sposób jego wytwarzania. Dietetycy podkreślają, że najwięcej witamin i wartości odżywczych znaleźć można w naturalnym kakao, które nie zostało poddane obróbkom termicznym.
Jak już wspomnieliśmy, kluczowy jest wybór odpowiedniego produktu. Potem wystarczy już tylko zalać kakao gorącym mlekiem i dokładnie wymieszać. Zamiast tradycyjnego krowiego mleka wykorzystać można roślinne alternatywy, np. mleko kokosowe, migdałowe czy sojowe.
Ten podstawowy przepis można jednak w pewien sposób urozmaicić. Za sprawą odpowiednich dodatków kakao może zyskać nie tylko nowy i bardziej wyrazisty smak, ale także i dodatkowe właściwości. Świetnym pomysłem na długie, zimowe wieczory jest kakao z kardamonem. Jak je przygotować? Do kubka należy dodać 2-3 łyżeczki kakao, odrobinę cynamonu, imbiru oraz mielonego kardamonu. Osoby, które lubią pikantne smaki, mogą dodać także szczyptę mielonego chili. Po dolaniu mleka całość należy dokładnie wymieszać i w razie potrzeby dosłodzić. Najzdrowszą opcją będzie miód.
Co dają takie dodatki? Kardamon działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i rozgrzewająco. Chili z kolei jest świetnym źródłem witaminy C. Cynamon ma działanie m.in. przeciwbólowe i znieczulające, a imbir pobudza krążenie, obniża gorączkę i wzmacnia odporność.
CZYTAJ TAKŻE:
To najgorszy zamiennik cukru. Tyle samo kalorii, a cena wyższa
Doktor farmacji ostrzega przed słodkim kakao. Jego skład przeraża!