To najgorszy zamiennik cukru. Tyle samo kalorii, a cena wyższa
Przeciętny Kowalski zjada ponad 4 kilogramy cukru miesięcznie. Tymczasem, poza przyjemnością z jedzenia, cukier nie daje nam nic, absolutnie nic dobrego. Składniki odżywcze - węglowodany, czyli cukry, jakie organizm potrzebuje być mieć energię i móc prawidłowo funkcjonować - zawierają już przecież mąka, pieczywo, kasze, makarony czy ziemniaki i większość warzyw i owoców. Cukier z cukierniczki jest więc zbędny. Lekarze i dietetycy nie pozostawiają złudzeń - należy go wykluczyć z codziennej diety lub ograniczyć do minimum. Dotyczy to każdego gatunku, zarówno białego, jak i brązowego, uznanego powszechnie za zdrowszy, choć wcale taki nie jest. Co robi z nami cukier i jakie są jego najzdrowsze zamienniki? Sprawdzamy.
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny Polak spożywa rocznie około 51 kg cukru. To ponad 4,2 kg cukru miesięcznie. Analizując te dane, należy pamiętać, że uwzględniają one nie tylko cukier, jaki dodawany jest do herbaty czy domowych wypieków, ale także cukier ukryty, który znajduje się w spożywanych produktach. Chodzi m.in. o jogurty, płatki śniadaniowe, napoje słodzone czy dania garmażeryjne.
Planując codzienny jadłospis, należy więc dokładnie analizować skład spożywanych produktów oraz pamiętać, że cukier często ukrywa się pod innymi nazwami. Jest nim także glukoza, galaktoza, fruktoza, laktoza, dekstroza, arabinoza, sacharoza, maltoza, maltodekstryna, słód kukurydziany, syropy glukozowy, glukozowo-fruktozowy lub daktylowy. Zapamiętaj, że im wyżej cukier wymieniony jest na liście składników, tym więcej go w produkcie.
- Cukier biały - to najpopularniejszy rodzaj cukru. Powstaje z trzciny i buraków cukrowych. Następnie trafia do cukrowni w celu oczyszczenia;
- Cukier brązowy - znany także jako cukier trzcinowy. Powstaje z trzciny cukrowej i drzew palmowych. Jest nieco mniej słodki niż cukier biały;
- Cukier kokosowy - znany także jako gula java. Powstaje z kwiatów palmy kokosowej. To jeden z droższych gatunków cukru.
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ najlepszym pomysłem byłoby całkowite zrezygnowanie ze spożywania cukru. Główną konsekwencją diety wysokocukrowej jest ryzyko otyłości. Ta z kolei doprowadzić może do m.in. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, obturacyjnego bezdechu sennego i udaru.
Przed spożywaniem cukru od dłuższego czasu ostrzegają specjaliści. Według prognoz, w 2025 roku nawet 30 proc. mężczyzn i prawie 26 proc. kobiet powyżej 20 roku życia, może mieć problem z otyłością. W codziennej diecie najlepiej postawić na zdrowe i niskokaloryczne zamienniki cukru.
Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat cukru, jest to, że cukier brązowy jest zdrowszy od białego. Niestety, oba produkty spożywane w większych ilościach są równie szkodliwe. Skąd więc wzięło się to przekonanie?
Cukier naturalnie brązowy (nierafinowany) powstaje z trzciny cukrowej i zawiera naturalną melasę. Od znanego nam białego cukru (pozyskiwanego z buraków cukrowych) różni się sposobem produkcji i zawartością minerałów i aromatów. Jest też ciut mniej kalorii niż biały. Różnice te są jednak tak niewielkie, że nie odgrywają żadnego znaczenia. Jedna łyżeczka (czyli około 4 gramy) brązowego cukru dostarcza 15 kcal, podczas gdy taka sama ilość białego cukru to 16,3 kcal.
Ponadto producenci często barwią bądź aromatyzują zwykły cukier karmelem lub melasą, i sprzedają go jako brązowy (nie trzcinowy). To bowiem, co najbardziej różni cukier biały od brązowego, to cena.
Za kilogram białego cukru typu kryształ płacimy obecnie około 6-7 złotych. Tymczasem kilogram cukru brązowego kosztuje dwa razy więcej, bo minimum 14 złotych. Łatwo dać się nabrać, bo cukier brązowy sprzedawany jest zwykle w półkilogramowych opakowaniach i jego wyższa cena nie rzuca się tak konsumentom w oczy.
Na rynku dostępnych jest sporo innych zamienników cukru. Nie wszystkie są zdrowe, dlatego zanim nabierzesz się na produkt słodki, ale bez cukru, sprawdź jego skład. Co warto jeść na osłodę? To najlepsze zamienniki cukru:
- Stewia - substancja, która powstaje z rośliny o tej samej nazwie. 100 g stewii to około 1 kcal. Podczas stosowania produktu należy zachować ostrożność. Stewia jest bowiem kilkaset razy słodsza od cukru, więc łatwo z nią przesadzić.
- Ksylitol - to cukier, który powstaje z kory brzozy. Zawiera nawet 40 proc. mniej kalorii niż biały cukier.
- Erytrytol - powstaje z powodu fermentacji glicerolu. Podobnie jak stewia, cechuje się wyjątkowo niską kalorycznością. 100 g erytrytolu to jedynie 20 kcal.
Ich największym minusem jest jednak cena. Za kilogram stewii trzeba zapłacić nawet 150 złotych (sprzedawana jest w opakowania po około 100 gramów, za kilkanaście złotych), za tyle samo ksylitolu zapłacimy około 30-40 złotych, a za kilogram erytrytolu trzeba zapłacić około 20 zł, przez co wydaje się być najlepszym wyborem ze względu na stosunek zdrowotności do ceny.
Cukier można zastąpić także miodem oraz syropami, np. daktylowym czy klonowym. Należy jednak wiedzieć, że tego typu produkty cechują się równie wysoką kalorycznością, co cukier, jednak są znacznie zdrowsze.
Bardzo często spotkać się można także z opinią, że cukier odpowiada za rozwój próchnicy. Tutaj również należy się pewne wyjaśnienie. Nadużywanie cukru może negatywnie wpływać na uzębienie, jednak próchnica spowodowana jest przede wszystkim niewłaściwą higieną jamy ustnej.
Mitem jest również stwierdzenie, że cukier powoduje cukrzycę. Główną przyczyną cukrzycy typu 2 jest nieprawidłowy styl życia. Chodzi m.in. o brak ruchu, spożywanie nieregularnych lub wysokokalorycznych posiłków. Prawdą jest, że nadużywanie cukru może doprowadzić do rozwoju otyłości, która z kolei zwiększa ryzyko cukrzycy. Nieprawdą jest jednak to, że to cukier powoduje cukrzycę.
CZYTAJ TAKŻE:
"Miód królewski". Wzmacnia odporność, wspomaga leczenie
Zabije wirusy i skróci infekcję. Dlaczego warto pić syrop z czarnego bzu?
To najzdrowsze śniadanie świata. Pogromca cukrzycy i cholesterolu