Przegania kaszel, odświeża oddech i poprawia erekcję. Dodaj do kawy, herbaty lub ciasta

Kardamon to przyprawa korzenna ceniona za wyjątkowy aromat i właściwości zdrowotne. Wykorzystywany był od wieków w medycynie naturalnej. Dziś również jest polecany, jako jeden ze składników zdrowej diety. Sprawdź, jak spożywanie kardamonu wpłynie na twój organizm.

Co to jest kardamon?

Kardamon to roślina, która na dziko rośnie w indyjskich lasach tropikalnych. Pozyskiwane z jego kwiatów nasiona wykorzystywane są jako przyprawa. W sklepach dostępny jest mielony kardamon, całe, wysuszone strączki lub wyłuskane ziarna. Kardamon uprawia się nie tylko w Indiach, plantacje tej rośliny można spotkać w całej Azji i Ameryce Środkowej.

Jaki kardamon jest najlepszy? Znawcy wskazują kardamon malabarski. Natomiast jako mniej wartościowe klasyfikują przyprawy pochodzące z Nepalu i Jawy. Skąd ten podział? Kardamon malabarski zawiera najwięcej olejków eterycznych, które nadają ziarnom ten wyjątkowy aromat. 

Reklama

Dlaczego warto jeść kardamon? Właściwości kardamonu

O tym, że kardamon ma prozdrowotne właściwości, wiedzieli już starożytni chińscy lekarze. Bardzo często zalecali go w problemach trawiennych. Olejki eteryczne zawarte w ziarnach kardamonu łagodzą objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Gorąca herbata z dodatkiem tej przyprawy zmniejsza kaszel i pomoże na zatkany nos. Zadziała jak aromatyczna inhalacja, a gorący napój rozgrzeje ciało.

Na co jeszcze pomaga kardamon?

W Indiach do dziś ziarna kardamonu używane są jak odświeżająca oddech guma do żucia. Skuteczność tej metody walki z nieświeżym oddechem to zasługa zawartych w kardamonie substancji antybakteryjnych: octanu terpinylu i cyneolu.  Jeśli masz problem z nieświeżym oddechem sięgnij po naturalne pasty do zębów i płyny do płukania ust z dodatkiem kardamonu.

Kardamon to również naturalny środek na męskie dolegliwości. W Indiach od wieków uznawany jest za silny afrodyzjak, który pomaga rozwiązać problemy z potencją. W jaki sposób? Kardamon jest ostrą przyprawą, jego spożycie powoduje lepsze ukrwienie narządów płciowych - erekcja jest dłuższa i mocniejsza. Podobnie działają inne ostre przyprawy.

Warto sięgnąć po kardamon na odchudzanie - pobudza wydzielanie soków trawiennych przyspieszając tym samym metabolizm. Poza tym ma działanie rozkurczowe - likwiduje problemy trawienne takie jak zgaga czy wzdęcia.

Kto nie powinien jeść kardamonu? Przeciwwskazania

Ziarna kardamonu pomagają w problemach z układem pokarmowym, ale trzeba pamiętać, że jest to ostra przyprawa. Dlatego nie powinna być spożywana przez osoby cierpiące na chorobę wrzodową i przy zapaleniu błony śluzowej żołądka. Unikać go powinny również kobiety w ciąży i matki karmiące. Naturalnie, nieprzyjemne konsekwencje będzie mieć też spożycie kardamonu przez osobę uczuloną na ten składnik. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Wysokokaloryczne, ale najzdrowsze. Odmładzają ciało i mózg

Sok z granatu to bomba witamin. Obniża glikemię, łagodzi refluks i stres

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kardamon właściwości | przyprawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL