Rób takie odstępy między posiłkami. Zapanujesz nad głodem i schudniesz

Często popełnianym błędem w odchudzaniu jest zbyt rzadkie jedzenie. Silne uczucie głodu oraz zwiększone łaknienie to niestety niejedyne negatywne skutki pomijania posiłków. Ile razy dziennie jeść, żeby schudnąć? Co ile godzin powinno się sięgać po coś do jedzenia? Sprawdź, jak często jeść, aby móc wkrótce cieszyć się pierwszymi efektami diety.

Regularne jedzenie to klucz do skutecznego odchudzania. W tym wypadku sprawdza się najlepiej metoda "więcej znaczy mniej" - warto jeść więcej mniejszych posiłków w ciągu dnia, by stracić na wadze. 

Ile razy dziennie jeść, żeby schudnąć?

Organizm wymaga regularnego dostarczania energii. Nieregularne posiłki mogą przyczynić się do objadania, a tym samym do gromadzenia się tkanki tłuszczowej oraz tycia.

Zbyt długie przerwy w jedzeniu oraz niedostarczanie odpowiedniej ilości energii może spowolnić metabolizm, a tym samym sprawić, że zmniejszy się nasze zapotrzebowanie na ilość kalorii. W takim przypadku można zaobserwować większą tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Reklama

Nieregularne spożywanie posiłków prowadzi do głodu. Organizm, aby wyrównać niedobory energii, powoduje zwiększone łaknienie. Często w takich sytuacjach nawet zjedzenie dużej ilości jedzenia nie przynosi zaspokojenia. Aby stłumić nadmierne poczucie głodu, przejadamy się, a w efekcie tyjemy.

Zaleca się spożywanie od czterech do pięciu posiłków dziennie. Dzięki stopniowemu rozłożeniu ich w ciągu dnia poczucie głodu jest pod kontrolą, a my mamy mniejszą tendencję do przejadania się.

W jakich odstępach czasu jeść?

Najlepiej jest przyjmować posiłki lub przekąski co 3-4 godziny. Dzięki temu możemy stopniowo dostarczać organizmowi energii w ciągu dnia oraz cieszyć się lepszym samopoczuciem. Zbyt duże odstępy czasowe mogą sprawić, że przez wzmożone łaknienie będziemy bardziej podatni na pokusy, np. słodycze. 

Doprowadzanie organizmu do głodu może nie tylko wpłynąć na naszą sylwetkę, ale także samopoczucie. Kiedy jemy zbyt mało, czujemy się zmęczeni, śpiący oraz możemy cierpieć na problemy ze skupieniem.

W przypadku zbyt długiej przerwy zjedzenie obfitego posiłku może sprawić, ze poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrośnie. Tym samym będzie bodźcem do zwiększonego wyrzutu insuliny, która często może być przeszkodą w skutecznym odchudzaniu.

Rozkład posiłków. Ile kalorii na śniadanie, a ile na kolację?

Zaleca się spożywanie od czterech do pięciu posiłków dziennie. W przypadku czterech posiłków rozkład energii powinien być rozdzielony w ten sposób:

  • I śniadanie: 25-40 proc. lub 300-360 kcal; 
  • II śniadanie: 5-10 proc. lub 60-120 kcal;
  • Obiad: 35-40 proc. lub 420-480 kcal;
  • Kolacja: 25-30 proc. lub 300-360 kcal.

W przypadku pięciu posiłków dziennie zaleca się, aby kalorie były rozłożone w ten sposób:

  • I śniadanie: 25-40 proc. lub 300-360 kcal; 
  • II śniadanie: 5-10 proc. lub 60-120 kcal;
  • Obiad: 30-35 proc. lub 360-420 kcal;
  • Podwieczorek: 5-10 proc. lub 60-120 kcal;
  • Kolacja: 25-30 proc. lub 300-360 kcal.

W jakich godzinach jeść, żeby schudnąć?

Godziny, w których jemy, nie wpływają na to, czy schudniemy, czy nie. To deficyt kaloryczny sprawia, że gubimy dodatkowe kilogramy. Spożywanie posiłków o odpowiednich porach może nam jedynie w tym procesie pomóc. Dzięki jedzeniu co 3-4 godziny możemy zapanować nad uczuciem głodu, a tym samym nad podjadaniem w ciągu dnia.

Warto dostosować godziny, w których jemy posiłki, do naszych przyzwyczajeń oraz preferencji. Dzięki zaplanowaniu zdrowych przekąsek i sycących posiłków będziemy mogli zapanować nad naszą dietą oraz efektywnie schudnąć.

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, zdrowie.interia.pl

CZYTAJ TAKŻE: 

Kiedy waga łazienkowa kłamie? Znaczenie ma czas, miejsce i podłoga

Nie można jeść po godzinie 18? Bzdura! Dietetyczne mity, które czas włożyć między bajki

"Złoty eliksir" na szczupłą sylwetkę. Tylko woda i dwa składniki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL