Trzy napoje, które zredukują zły cholesterol. Tętnice odpoczną, ryzyko spadnie
Nadmiar cholesterolu, który nie zostanie „zużyty” przez organizm lub nie zostanie zmetabolizowany w wątrobie, odłoży się w ścianach naczyń tętniczych, prowadząc do ich stanu zapalnego. Narastająca blaszka miażdżycowa – jeśli się oderwie – prowadzi do udaru mózgu czy zawału mięśnia sercowego. Oprócz leczenia farmakologicznego, warto wspomagać się naturalnymi sposobami na obniżenie cholesterolu. Oto trzy napoje, które powinny znaleźć się w diecie osób z wysokiego ryzyka miażdżycy.
Wysoki poziom cholesterolu, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej to czynniki, które prowadzą do narastania blaszki miażdżycowej. Zalegające w ścianach naczyń złogi wywołują stan zapalny. Należy pamiętać, że miażdżyca dotyczy nie tylko naczyń wieńcowych, ale także narządów wewnętrznych, kończyn a także naczyń, które doprowadzają krew do głowy.
Narastająca blaszka zmniejsza światło naczynia krwionośnego, utrudniając krwi prawidłowy przepływ. Jeśli fragment blaszki oderwie się od ściany tętnicy, dochodzi do zablokowania przepływu krwi, a w konsekwencji do m.in. udaru mózgu czy zawału serca.
Nadmiar cholesterolu w organizmie jest budulcem blaszki miażdżycowej, dlatego osoby o zbyt wysokim poziomie "złego" cholesterolu, powinny dążyć do jego obniżenia. Niektóre produkty w naturalny sposób zbijają cholesterol, dlatego warto włączyć je do codziennej diety.
Co pić, by zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy?
Przeprowadzono badania, w trakcie których sprawdzano, jak picie herbaty wpływa na obniżenie cholesterolu w organizmie. Okazuje się, że zarówno czarna herbata jak i zielona herbata mają zbawienny wpływ na tętnice.
Jedno z badań zakładało, że uczestnicy codziennie będą pili czarną herbatę trzy razy dziennie, a inni uczestnicy - trzy szklanki ciepłej wody.
Po ponownej ocenie poziomu cholesterolu u badanych ustalono, że regularne picie czarnej herbaty obniża go.
Aby osiągnąć zamierzony efekt, czyli obniżyć cholesterol, wystarczą dwa kubki herbaty dziennie - zielonej lub czarnej, w zależności od preferencji smakowych.
Zarówno cytryna, jak i czosnek mają właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. W ramach badań naukowcy z Iranu postanowili połączyć oba produkty i przetestować ich działanie.
Badani codziennie wypijali wodę z łyżką soku z cytryny oraz 20 g świeżego czosnku. Po ośmiu tygodniach okazało się, że wypijana mikstura nie tylko obniża cholesterol, ale u badanych odnotowano niższe ciśnienie tętnicze krwi oraz niższą masę ciała.
Ostropest plamisty zyskał sławę dzięki swojemu działaniu na wątrobę - wspiera jej pracę, ułatwia detoksykację, ułatwia trawienie. Ostropest ma także silne właściwości antyoksydacyjne, utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi i wyrównuje poziom lipidów.
Ostropest plamisty można zakupić w formie herbaty do zaparzenia i sięgać po niego raz dziennie. Regularne picie naparu pozwoli na zredukowanie poziomu cholesterolu i tym samym zmniejszy ryzyko miażdżycy.
W aptekach dostępne są także suplementy zawierające ekstrakt z ostropestu.
Należy jednak pamiętać, że żadne domowe sposoby nie zastąpią konsultacji z lekarzem, badań oraz odpowiedniego leczenia farmakologicznego, jeśli są ku niemu wskazania.
CZYTAJ TAKŻE:
Wysoki cholesterol nie boli, ale wysyła sygnały. Są na oku, ustach, stopach
Jaki poziom cholesterolu jest za wysoki? Tak odczytasz wyniki lipidogramu