Wzmocni kości, wesprze układ nerwowy, zastąpi mięso. Świetny wybór na kanapkę
Jak większość serów zawiera sporo tłuszczu i soli, jednak ser prosto z Cypru ma także sporo cennych pierwiastków i witamin, co sprawia, że zasługuje na szczególną uwagę, jeśli chodzi o włączenie go do diety. Ser halloumi zajmuje szczególne miejsce w diecie śródziemnomorskiej. Ma wysoką temperaturę topnienia, co sprawia, że można go wykorzystać na wiele sposobów. Dlaczego warto jeść halloumi i w jakiej postaci ten ser jest najlepszy?
Ser halloumi jest wytwarzany z mleka owczego lub koziego bądź z połączenia tych obu (w przemysłowej produkcji używa się także mleka krowiego). Ma półtwardą strukturę, dzięki czemu można go piec w wysokich temperaturach bez obaw, że szybko się roztopi. Halloumi to źródło wielu witamin i cennych pierwiastków, dlatego cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Halloumi jest źródłem wielu cennych składników. Zawiera m.in.:
- białko - ser jest zatem idealny dla osób aktywnych fizycznie, bowiem wysoka zawartość białka wspiera budowę i regenerację mięśni;
- wapń - to pierwiastek niezbędny dla zdrowia kości i zębów. Regularne spożywanie produktów bogatych w wapń pomaga zapobiegać osteoporozie;
- fosfor - wspomaga metabolizm energetyczny i współdziała z wapniem w utrzymaniu mocnych kości;
- witaminy z grupy B, takie jak witamina B12 i witamina B2 - to witaminy kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz produkcji energii;
- tłuszcze - ser stanowi źródło energii. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu należy jednak kontrolować jego spożycie.
Halloumi nadaje się jako dodatek do śniadania - dzięki wysokiej zawartości białka i tłuszczu daje uczucie sytości na dłużej i dostarcza dużej dawki energii na początek dnia. Ponadto po spożyciu sera zmniejsza się prawdopodobieństwo podjadania między posiłkami w ciągu dnia.
Rozpoczęcie dnia od sera halloumi może zapewnić dobry nastrój - witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na pracę układu nerwowego.
Warto sięgać po ser halloumi częściej, ponieważ wysoka zawartość wapnia i fosforu korzystnie wpływa na układ szkieletowy. Ser jest zalecany osobom ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy.
Na spożycie sera powinny uważać osoby, które są na diecie redukcyjnej i chorzy z nadciśnieniem tętniczym. Ser ma wysoką zawartość soli, co może powodować skoki ciśnienia tętniczego. Jest też wysokokaloryczny - w 100 g produktu znajduje się 312 kcal i 26 g tłuszczu.
Jak jeść ser halloumi? Można spożywać go zarówno w wersji surowej, jak i pieczonej, grillowanej - wówczas pojawia się chrupiąca skórka z miękkim, mlecznym środkiem.
Sprawdzi się jako dodatek do sałatek - grillowany dodaje wyrazistego smaku i tekstury. Można także z powodzeniem zastąpić nim mięso - grillowany ser halloumi często pojawia się w wegetariańskich burgerach.
Halloumi może być także zwykłym dodatkiem do kanapki - surowy lub grillowany doda wyrazistości, podkręci smak wędlin. Doskonałym towarzystwem dla sera halloumi są warzywa - rukola, papryka czy zielony ogórek.
CZYTAJ TAKŻE:
Na śniadanie lepsza od owsianki. Jedz dla serca, trzustki i mózgu
Pij, gdy bolą stawy, mięśnie lub głowa. Mleko z dodatkiem usprawni też trawienie
Najlepsi dostawcy zdrowej energii. Jedz, gdy narzekasz na senność i zmęczenie