Aspiryna na popękane stopy. Pielęgnacyjny trik prosto z domowej apteczki

Aspiryna to jeden z najpopularniejszych leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nie każdy jednak wie, że kwas acetylosalicylowy może być stosowany także w innym celu. Dobrze sprawdzi się np. na popękane stopy. Jak go stosować?

Aspiryna - właściwości i zastosowanie

Aspiryna to jedna z najstarszych substancji przeciwbólowych na świecie. Sam kwas acetylosalicylowy wykorzystywany był już przez starożytne kultury. Na jego temat rozpisywał się m.in. Hipokrates. Z kolei aspiryna trafiła do sprzedaży w 1899 roku. Nieco ponad 50 lat później, w 1950 roku, trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako najczęściej kupowany lek na świecie. Jej popularność nie słabnie do dziś. 

Aspiryna należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ),wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ma bardzo szerokie zastosowanie i jest dostępna w aptece bez recepty.

Kwas acetylosalicylowy stosuje się w przypadku m.in. bólów mięśniowych i pourazowych. Jest także pomocna w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, bólów głowy, bólów zębów, a także w leczeniu objawów zakażenia koronawirusem, co potwierdziły już badania.

Reklama

Aspiryna - dobrze znana sercowcom

Inną grupą chorych, którym zaleca się aspirynę, są pacjenci z problemami układu sercowo-naczyniowego, a zwłaszcza po przebytym zawale serca. Aspiryna jest stosowana jako profilaktyka powtórnego zawału mięśnia sercowego (w tym celu przyjmuje się jedną tabletkę aspiryny na dobę). Ze względu na właściwości rozrzedzające krew, kwas acetylosalicylowy zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienie a udaru niedokrwiennego mózgu. Aspiryna może chronić również przed powikłaniami związanymi z nadciśnieniem i cukrzycą.

Aspiryna pomoże na trądzik, popękane stopy i odciski

Nie każdy wie, że aspiryna ma także właściwości pielęgnacyjne. Maseczka z aspiryny dobrze sprawdza się zwłaszcza w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Kwas acetylosalicylowy pomaga w oczyszczaniu porów, minimalizuje zaskórniki i zapobiega powstawaniu wyprysków i stanów zapalnych.

Innym, mało znanym, zastosowaniem aspiryny jest leczenie popękanej skóry na stopach i odcisków. Suche i nieprzyjemnie szorstkie stopy, a zwłaszcza pięty, to problem wielu osób. Ogólnodostępne kremy i maski do stóp nie zawsze są w stanie całkowicie go wyeliminować. W takim wypadku warto sięgnąć po kwas acetylosalicylowy. 

Jak zrobić okład z aspiryny na suche pięty i odciski?

Jak stosować aspirynę do zmiękczania skóry na stopach i odcisków? Najlepszym sposobem będzie przygotowanie z aspiryny domowej zawiesiny. W tym celu należy rozgnieść 3-4 tabletki apiryny i dodać je do 150-200 ml spirytusu salicylowego, a następnie mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia się i połączenia składników. 

Tak przygotowana mieszankę należy odstawić na 2-3 dni. Po tym czasie jest gotowa do użycia. Wystarczy nasączyć gazik lub wacik miksturą i przyłożyć go do stopy. 

Aby efekt był mocniejszy, można zabezpieczyć stopę skarpetką lub folią spożywczą i pozostawić mieszankę na całą noc. Rano należy dokładnie umyć nogi i wsmarować w nie krem nawilżający. Pierwsze efekty można zaobserwować już po dwóch tygodniach codziennego takiego stosowania aspiryny. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Maść z witaminą A+E. Regeneruje suchą i podrażnioną skórę

Ocet jabłkowy - domowe lekarstwo na zatoki i katar

Rozpuść i wypij. Napój z droższy to remedium na wiele dolegliwości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL