Dosyp do obiadu, gdy niedomaga wątroba. Zrób z niego herbatę, gdy masz infekcję

Oregano (lebiodka pospolita) to roślina wieloletnia rosnąca dziko w Europie i Azji. Wytwarza się z niej niezwykle popularną przyprawę dodawaną do potraw. Jej największe uprawy występują w krajach śródziemnomorskich. To również tam najchętniej przyprawia się nią wiele kulinarnych specjałów. Jakie są prozdrowotne właściwości oregano i w jaki sposób można ją spożywać?

Właściwości oregano – aromatyczne zioło o wyjątkowym smaku 

Lebiodka pospolita, szerzej znana jako oregano lub dziki majeranek, jest uprawiana głównie z myślą o produkcji przyprawy. Występuje również dziko, porastając tereny w całej Polsce. Można ją także spotkać w ogródkach i na balkonach. Nie jest zbyt skomplikowana w uprawie, dlatego wielu entuzjastów ogrodnictwa tworzy własne zielniki, w których skład wchodzi lebiodka.

Rewelacyjny aromat oregano przywodzi na myśl kuchnię włoską. Zapach w głównej mierze wynika z obecności olejków eterycznych. Wykorzystanie lebiodki do przyprawiania potraw nadaje im unikatowego smaku. Co ciekawe, wiele osób przed doprawieniem pociera oregano w rękach, by uwolnić olejki eteryczne i wzmocnić aromat przyprawy. 

Reklama

Jaka jest kaloryczność oregano? Przyprawy nie używa się zbyt wiele – do doprawienia dania wystarczy zwykle 1 łyżeczka, która ma 3 kcal.  

Oregano – jak spożywać?

Dziki majeranek wykorzystuje się nie tylko do doprawiania dań. Popularna jest również herbata z oregano. Roślina zawiera wiele substancji mających właściwości lecznicze. Zrobienie naparu z lebiodki pospolitej może pomóc w pozbyciu się dolegliwości takich jak infekcje czy bóle gardła. Oregano ma bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

 Z oregano wytwarza się również aromatyczny olejek. Jest jednak bardzo ostry w smaku, dlatego przed spożyciem trzeba koniecznie rozcieńczyć go w wodzie. Na jedną szklankę wody wystarczą około 2 kropelki preparatu. Olejek z oregano może również pomóc w przypadku leczenia infekcji wirusowych wywołujących ból gardła lub kaszel.

Na co pomaga oregano?

Oregano jest ziołem, które zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały. W połączeniu z olejkami eterycznymi, roślina może pomóc w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Jaki konkretnie jest skład oregano i na co pomagają poszczególne substancje? To między innymi: 

  • Kwas rozmarynowy - wykazuje silne działanie przeciwutleniające, jako antyoksydant redukuje nadmiar wolnych rodników i zmniejsza stres oksydacyjny, który często prowadzi do powstawania nowotworów
  • Tymol - poprawia funkcjonowanie rzęsek oskrzeli, może działać wykrztuśnie, dodatkowo ma właściwości przeciwbakteryjne
  • Karwakrol - działa przeciwdrobnoustrojowo i ma działanie przeciwutleniające, wspomaga walkę z nadmiernym powstawaniem wolnych rodników
  • Witamina B3 (niacyna) - bierze udział w wielu procesach metabolicznych, jest konieczna w poszczególnych reakcjach przemiany materii, niezbędna w rozwoju krwinek czerwonych
  • Witamina E - opóźnia procesy starzenia zachodzące w organizmie, jest przeciwutleniaczem, wpływa na wydolność mięśni i płodność
  • Witamina C - korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, ma działanie przeciwutleniające
  • Wapń - jego prawidłowy poziom wpływa na dobre samopoczucie oraz wzmacnia kości i zęby
  • Potas - jest odpowiedzialny za aktywację niektórych enzymów, poprawia działanie układu nerwowego
  • Magnez - zapewnia prawidłowe funkcjonowanie serca, wpływa korzystnie na ciśnienie krwi

Przed jakimi chorobami może uchronić oregano?

Składniki zawarte w zielu mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów (za sprawą właściwości antyoksydacyjnych). Magnez zawarty w roślinie wpływa pozytywnie na kondycję serca. Aromatyczna przyprawa może także pomóc w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z grypą lub przeziębieniem (wówczas idealna forma spożycia to napar).

Oregano a wątroba i chudnięcie

Zawarte w oregano składniki, takie jak witamina C i witaminy z grupy B wspomagają regenerację wątroby i pozytywnie wpływają na metabolizm. Według wielu specjalistów witamina E może chronić ten narząd przed rakiem.

Składniki podkręcające metabolizm są powodem, dla którego po oregano sięgają także osoby będące na diecie. Wydajniejsza przemiana materii może pomóc w szybszym zgubieniu zbędnych kilogramów.

Czytaj też: Zioła, które mogą zaszkodzić. Nie łącz z lekami, unikaj w ciąży, nie stosuj długo

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: oregano | przyprawy | zioła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL