Ciemieniucha - jak z nią walczyć?

Ciemieniucha - profilaktyka

Występuje u niemowląt tuż po urodzeniu lub w okresie dziecięcym. Ciemieniucha nie jest groźną przypadłością. Charakteryzują ją żółte łuski, które powstają w procesie nadmiernego złuszczania się skóry głowy, przez co wygląda to dość nieestetycznie.

Jaka jest przyczyna powstawania ciemieniuchy?

Przyczyną powstawania ciemieniuchy są zaburzenia pracy gruczołów łojowych, które przechodzą po pewnym czasie mniej więcej po 3 miesiącu życia dziecka. Gruczoły łojowe u niemowlęcia nie są jeszcze odpowiednio rozwinięte, pracują zbyt szybko dlatego wydzielają zbyt duże ilości tłuszczu przez co na główce niemowlaka pojawiają się żółte plamy zwane ciemieniuchą.

Jak działać?

Ciemieniucha nie jest ciężką przypadłością do zwalczenia, wymaga jednak czasu i cierpliwości. Najczęściej zaleca się aby przed kąpielą smarować główkę dziecka oliwką, lekarze polecają stosować oliwkę salicylową - ma ona nieprzyjemny zapach i odbarwia ubranka jednak jest bardzo skuteczna.

Reklama

Podczas kąpieli dobrze jest także stosować szampon zwalczający ciemieniuchę, a po należy bardzo dobrze wyczesać włoski dziecka aby usunąć wszystkie łuski.  Aby zapobiec ciemieniusze należy pamiętać o higienie (ciemieniucha nie powstaje z powodu braku odpowiedniej higieny) czyli smarować główkę dziecka przed kąpielą oliwką, używać specjalnych szamponów oraz wyczesywać łuski z główki dziecka na pewno pomoże to po pewnym, czasie zwalczyć ciemieniuchę. Jeśli jednak objawy nie ustępują, a wręcz przeciwnie - nasilają się i łusek jest coraz więcej, powinnaś udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie maści dla Twojego dziecka.

Rada
Nie powinnaś na własną rękę kupować maści na ciemieniuchę, ponieważ zamiast pomóc swojemu dziecku możesz mu bardziej zaszkodzić.

Ciemieniucha lubi powracać, dlatego jeżeli zobaczysz u swojego dziecka pierwsze objawy, będziesz musiała od początku powtórzyć pielęgnację dopóki znowu nie ustąpi. Ciemieniucha nie daje żadnych oznak swędzenia, dlatego nie jest ona groźną przypadłością dla twojego dziecka.

 

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama