Reklama

Jak wspierać dzieci po szczepieniu?

Naukowcy zastanawiali się, jak zmniejszyć stres poszczepienny u młodszych dzieci. Okazało się, że najważniejsze jest to, co rodzic mówi w pierwszej minucie po iniekcji. Dowodzą tego badania.

Badanie objęło dzieci w wieku przedszkolnym, które miały od 4 do 5 lat. Przeanalizowano to, co powiedzieli do nich rodzice, próbując zmniejszyć stres podczas szczepienia. Zaobserwowano, że jeśli w pierwszej minucie po wkłuciu rodzice mówili "Dasz radę" i "Zaraz będzie po wszystkim" lub próbowali odwrócić uwagę, tym bardziej dzieci były zestresowane.

Odkryli również, że w drugiej minucie po szczepieniu, kiedy dzieci były spokojniejsze, te same stwierdzenia sprawiały, że szybciej się uspokajały. Z kolei krytykowanie dzieci lub lekceważenie czy wyśmiewanie ich emocji, zarówno w pierwszej, jak i drugiej minucie, wzmagały przerażenie.

Reklama

Co warte uwagi: im bardziej mali pacjenci bali się przed zastrzykiem, tym bardziej byli zestresowani po zabiegu. To działało jak efekt domina.

To, co mówisz w pierwszej minucie po szczepieniu, może mieć kluczowe znaczenie dla zmniejszenia cierpienia dziecka. Co możesz zrobić, by zmniejszyć stres?

Naukowcy zalecają, aby w pierwszej minucie po szczepieniu rodzice nie zaczynali od razu zachęcać dziecka do radzenia sobie, ale raczej uspokoili je przytulając, głaszcząc czy trzymając za ręce. Kiedy po pierwszej minucie zacznie opadać stres, wtedy dzieci są otwarte na wspierające rady i słowa otuchy.

Czytaj więcej TUTAJ

Zobacz także:

Córka Doroty Szelągowskiej choruje na serce. Jakie wady kardiologiczne miewają dzieci?

Wczesne objawy raka kości. Jak je rozpoznawać?

Baby Boom

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szczepienie | szczepienie dziecka | dziecko stres

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL