10/10 po narodzinach to rzadkość. Za to lekarze odejmują punkty

10 punktowa skala okazała się rewolucją w medycynie i pomogła uratować ogromną liczbę maluchów. Za tym niepodważalnym przełomem stoi Virginia Apgar-która poświęciła się nauce, będąc przy tym niesamowicie utalentowaną na wielu innych polach. Nie tylko została pierwszą kobietą na pełnym etacie profesorskim na Columbia University of New York, była autorką książek i publikacji, przede wszystkim dała się zapamiętać jako wybitna lekarka do reszty oddaną swoim pacjentom.

Virginia Apgar zrewolucjonizowała położnictwo

Virginia Apgar urodziła się 7 czerwca 1909 roku w Westfield w amerykańskim stanie New Jersey. Ta najmłodsza z trójki rodzeństwa dziewczynka od wczesnego dzieciństwa zdradzała liczne talenty. Z jej biografii można dowiedzieć się, że już w czasach szkolnych zdecydowanie wyprzedzała pod wieloma względami swoich rówieśników i to nie tylko osiągając doskonałe rezultaty w nauce, ale również w sporcie i różnych dziedzinach kulturalnych (grała w szkolnym teatrze, na instrumentach, poza tym pisała do szkolnej gazetki). 

Jak się okazało, najbliższa jej sercu stała się medycyna - 1929 roku Virginia rozpoczęła naukę w Colombia University College of Physicians & Surgeons w Nowym Jorku. Wiadomo, że to właśnie na ten rok przypada trudny moment w Amerykańskiej historii, a mianowicie Wielki Kryzys. Jak na człowieka nauki przystało, młoda kobieta wykazała się ogromną determinacją w dążeniu do celu. Żeby opłacić studia, podejmowała różne prace, imała się nawet wyłapywania kotów do doświadczeń w laboratorium wydziału fizjologii. Mimo konieczności zaciągnięcia kredytu nie porzuciła swoich marzeń. Studia ukończyła z czwartym najlepszym wynikiem wśród 90 studentów.

Reklama

Prawie została chirurgiem - jednak los zdecydował inaczej

Ambicja kazała jej mierzyć wysoko, dlatego zapragnęła zająć się chirurgią, niestety w tamtych czasach ta ścieżka była dla kobiet mocno ograniczona. W związku z tym kierujący oddziałem Allen Whipple (któremu zawdzięczamy słynną operację trzustki przeprowadzoną metodą Whipple'a) zasugerował jej, by zamiast zabiegów zajęła się anestezjologią. 

Apgar zaufała mu i zaczęła pobierać nauki na wydziale Anestezjologii Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Wystarczyło pół roku by zaoferowano jej stanowisko dziekana Wydziału Anestezjologii w Columbia Presbyterian Hospital. Przyjęła propozycję, jednak ze względu na brak odpowiednich materiałów do nauki i chętnych do pracy, musiała walczyć o swój fach. Napisała podręcznik i rozpoczęła kształcenie studentów. Jej ogromny talent i pracowitość sprawiły, że zorganizowała samodzielnie w 1949 roku Wydział Anestezjologii i została  pierwszą kobietą na pełnym etacie profesorskim na Columbia University of New York.

Skala Apgar - czym jest?

Podczas pracy Apgar była przy wielu porodach, jednak wnioski płynące z tych obserwacji nie były pocieszające. Śmiertelność matek i noworodków była ogromna. To nasunęło jej myśl, że konieczne jest opracowanie skali, określającej kilka istotnych parametrów, które mogłyby odmienić los kobiet i maluchów. Teorię wcieliła w życie. Po tym jak przez 3 lata używała skali w praktyce klinicznej, zdecydowała się przedstawić ją na konferencji naukowej w 1952 roku. Skalę momentalnie zaczęto stosować w USA, a rok później także w Europie. 

Co mierzy skala Apgar?

Skala Apgar służy do oceny kondycji noworodka zaraz po urodzeniu. Dziecko może mieć przyznane maksymalnie 10 pkt. Każdy parametr ocenia się w skali od 0 do 2 pkt. - przy czym 0 oznacza niewystępowanie, 1 - stan niezadowalający, zaś 2 - stan optymalny. Ocenie podlegają:

  • czynność serca (brak - 0 pkt, poniżej 100 uderzeń na minutę - 1 pkt, powyżej 100/min - 2 pkt). Czynność serca powinno się mierzyć przez 30 sekund;
  • czynność oddechową (brak- 0 pkt, zwolniona lub nieregularna - 1 pkt, aktywne ruchy - 2 pkt);
  • napięcie mięśniowe (wiotkie - 0 pkt, obecne - 1 pkt, aktywne ruchy - 2 pkt). Powodem osłabienia napięcia mięśniowego, może być niedotlenienie.
  • reakcja na wprowadzenie cewnika do nosa - służy sprawdzeniu odruchów (brak - 0 pkt, grymas - 1 pkt, kichanie - 2 pkt)
  • zabarwienie skóry (blada - 0 pkt, sinica obwodowa - 1 pkt, różowa - 2 pkt). U wielu dzieci występuje sinica obwodowa, czyli zasinienie widoczne na dystalnych częściach ciała, dlatego większość noworodków otrzymuje tylko 1 punkt za kolor skóry.

Punkty w skali Apgar

Stan noworodka w skali Apgar oceniamy jako:

  • dobry, jeśli otrzymał 8-10 pkt.
  • średni, kiedy otrzymał 4-7 pkt.
  • ciężki, jeśli otrzymał 0-3 pkt.

Co ciekawe tylko 15 proc. wszystkich noworodków w 1. minucie życia uzyskuje 10 punktów Apgar. Skalę Apgar stosuje się przede wszystkim po to, by określić, czy dziecko wymaga natychmiastowej pomocy lub przeciwnie - czy jest w dobrym stanie i może pozostać przy matce. Oceny dokonuje się dwukrotnie lub czterokrotnie. Jeśli dziecko urodziło się w stanie ogólnym dobrym, oceny dokonuje się w pierwszej i piątej minucie życia. U dzieci, które przy pierwszej ocenie dostały mniej, niż siedem punktów, dokonuje się ponownej oceny w trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia. 

Niski wynik w skali Apgar

Oczywiście skala nie uwzględnia wszystkich parametrów, dlatego niski wynik wcale nie musi oznaczać, że maluch będzie miał w przyszłości poważne problemy zdrowotne. Za niską punktacją mogą stać: stosowane przez ciężarną leki oraz znieczulenie podczas porodu, wiek i przebieg ciąży.  

Jeśli dziecko otrzymuje poniżej 7 pkt. mogą za to odpowiadać:

  • używki stosowane przez matkę w czasie ciąży;
  • niedotlenienie okołoporodowe;
  • urodzenie przed terminem;
  • zaciśnięcie pępowiny;
  • wady wrodzone;
  • odklejenie się lub niewydolność łożyska;
  • zakażenie wewnątrzmaciczne.

Nawet w takiej sytuacji warto zachować spokój, ponieważ stan dziecka może ulec poprawie. Najważniejsze, że skala istnieje. Dzięki nieustępliwości Virginii Apgar i jej zacięciu w tym, żeby mieć swój wkład w medycynę, przeżyła niezliczona ilość dzieci, którym możliwe stało się udzielenie pomocy na czas. 

CZYTAJ TAKŻE:

Córki odbierają urodę, a chłopcy stawiają brzuch? Co zdradza płeć dziecka?

Małowodzie. Stan, który zagraża matce i nienarodzonemu dziecko

Badania prenatalne. Wykryją chorobę dziecka jeszcze przed narodzinami


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skala Apgar | noworodek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL