Ważne dla osób po 40. roku życia. Ministerstwo Zdrowia daje jeszcze kilka miesięcy

Po 40. roku życia wzrasta ryzyko niektórych chorób, dlatego ważna jest profilaktyka i regularne badania. W związku z tym rząd zdecydował o przedłużeniu Programu Profilaktyka 40 Plus, dzięki czemu ponad 300 tys. osób będzie mogło przebadać się kompleksowo w ramach ubezpieczenia NFZ. Jakie badania wchodzą w zakres programu i kiedy mija termin? Odpowiadamy.

Program Profilaktyka 40 PLUS - co to takiego?

Program Profilaktyka 40 PLUS wprowadzono po to, by jak najszybciej wykrywać choroby, których ryzyko wzrasta z wiekiem. Ma na celu szybką diagnozę takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, a także nowotwory. Programem zostali objęci wszyscy pacjenci, którzy ukończyli 40. rok życia. 

Program został wdrożony w lipcu 2021 roku i miał potrwać do końca grudnia 2024 roku, jednak rząd zdecydował o jego przedłużeniu. 

Centrum e-Zdrowia poinformowało, że z programu skorzystało prawie 5 mln osób, a 862 tys. osób przebadało się dwukrotnie. Dzięki przedłużeniu programu teraz 335 tys. osób może przebadać się po raz trzeci. 

Reklama

Badania po 40. roku życia - co obejmuje pakiet?

Badania diagnostyczne w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. 

Pacjenci mogą wykonać takie badania jak: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi i próby wątrobowe AlAT, AspAT i GGTP.

Ponadto w pakiet badań wchodzi także badanie ogólne moczu, badanie na krew utajoną w kale, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), a także ocena miarowości serca. 

Dla mężczyzn dodatkowo w pakiecie znajduje się oznaczenie PSA, czyli badanie w kierunku raka prostaty.

Jak skorzystać z Programu Profilaktyka 40 Plus?

Rządowy program został przedłużony do kwietnia 2025 roku. Początkowo nie cieszył się dużą popularnością - resort zdrowia liczył na większy odsetek Polaków, którzy zgłoszą się na badania. Dopiero w 2023 roku odnotowano zwiększone zainteresowanie programem, dlatego zdecydowano o jego przedłużeniu. Program skierowany jest do Polaków, którzy skończyli 40 lat.

Warunkiem nieodpłatnego wykonania powyższych badań jest wypełnienie ankiety określającej czynniki ryzyka, dostępnej na Internetowym Koncie Pacjenta. Na podstawie ankiety generowany jest pakiet badań, które przysługują pacjentowi bezpłatnie we wszystkich placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ na wykonanie założeń tego programu.

Można także udać się bezpośrednio do rejestracji w przychodni NFZ, która bierze udział w realizacji programu.

CZYTAJ TAKŻE:

Te badania zleci ci lekarz pierwszego kontaktu. Wykonasz za darmo, ale nie bez wskazań

Do psychiatry nie trzeba skierowania. Udaj się w tych siedmiu przypadkach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL