Pierwszym objawem jest chrypka. Z tym rakiem zmaga się Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej – taką informację przekazał syn aktora, Maciej Stuhr. Jego pobyt spowodowany jest przebytą operacją wycięcia nowotworu krtani, z którym mężczyzna zmagał już ponad dziesięć lat temu. Przed 76-letnim aktorem wiele miesięcy rehabilitacji, by odzyskać zdrowie.

Jerzy Stuhr ma nawrót choroby nowotworowej

Ponad trzy tygodnie temu 76-letni Jerzy Stuhr przeszedł operację wycięcia nowotworu krtani w jednej z klinik w Zakopanem. Od tego czasu mężczyzna przebywa na OIOM-ie. To nie pierwszy raz, gdy aktor zmaga się rakiem, ponieważ pierwszy raz taką diagnozę usłyszał ponad dziesięć lat temu.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" osoba z bliskiego otoczenia aktora powiedziała, że rak krtani pojawił się w prawie tym samym miejscu, co poprzednim razem. Zmianę udało się usunąć w całości, jednak przed Jerzym Stuhrem wiele miesięcy ciężkiej rehabilitacji, by odzyskać sprawność.

Reklama

Szanse na przeżycie z rakiem krtani

Rokowania w raku krtani uzależnione są od umiejscowienia guza oraz stopnia zaawansowania choroby. Szacunkowo, pięcioletnie przeżycie u pacjentów wynosi 66 proc. Jeśli nowotwór umiejscowiony jest podgłośniowo - szanse te automatycznie spadają do zaledwie 15 proc. Największe szanse na przeżycie mają pacjenci z rakiem nagłośni. Średnia przeżywalność wynosi aż 80 proc. 

To nie pierwsze problemy zdrowotne Jerzego Stuhra

Po raz pierwszy raka krtani zdiagnozowano u aktora w 2011 roku. Wówczas również była konieczna operacja wycięcia zmian nowotworowych. Choroba u aktora rozwijała się przez dłuższa czas, a jedynym objawem była chrypka. Po zakończeniu leczenia żona aktora, Barbara, wspominała, że jej mąż bardzo ciężko znosił leczenie chemioterapią, którą był wycieńczony. Leczenie to powodowało u mężczyzny osłabienie oraz omdlenia.

Mężczyzna od lat zmaga się również z problemami kardiologicznymi. W wieku 41 lat Jerzy Stuhr przeszedł zawał mięśnia sercowego. Aktor przeszedł go na tyle ciężko, że lekarze nie mieli pewności, czy przeżyje, dając mu zaledwie 30 proc. szans.

Kolejny zawał aktor przeszedł w 2016 roku.

Szybka reakcja rodziny uratowała życie aktora

Kolejne problemy zdrowotne pojawiły się w 2020 roku, kiedy to mężczyzna doznał udaru mózgu. Jego stan był ciężki, jednak dzięki szybkiej reakcji rodziny i wczesnemu rozpoznaniu objawów, u aktora szybko rozpoczęto leczenie, a następnie rehabilitację.

Tę sytuację wspominał Jerzy Stuhr w jednym z wywiadów, kiedy to zdradził, że doskonale wiedział, co dzieje się wokół niego, jednak nie był w stanie złożyć żadnego logicznego zdania. Długa rehabilitacja sprawiła, że aktor odzyskał mowę i sprawność po udarze.

Rak krtani długo nie daje objawów

Rak krtani to nowotwór, który długi czas nie daje objawów. Jeśli się pojawią - pacjenci bardzo często przypisują je innym problemom zdrowotnym. Chrypka utrzymująca się dłużej, niż dwa tygodnie to jeden z objawów nowotworu, który można przypisać przeziębieniu, podrażnieniu gardła lub innym, błahym infekcjom górnych dróg oddechowych. Tak było w przypadku aktora, u którego był to jedyny objaw towarzyszący chorobie. Chrypka u aktora nie jest zaskakującym objawem, dlatego rak długo mógł pozostawać w ukryciu.

Objawy, które towarzyszą nowotworowi krtani, to:

  • chrypka,
  • długotrwały kaszel,
  • uczucie ciała obcego w gardle,
  • guzki i zgrubienia w obrębie szyi,
  • powiększone węzły chłonne szyi,
  • bóle gardła,
  • świsty słyszalne w trakcie oddychania,
  • krwioplucie.

Leczenie raka krtani

Leczenie nowotworu krtani opiera się przede wszystkim o radioterapię oraz chemioterapię. W przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych konieczna może być operacja usunięcia raka.

Po operacji pacjent na nowo musi nauczyć się wielu prostych czynności, bowiem zabieg ten wpływa nie tylko na mowę, ale również na przełykanie (jedzenie i picie) oraz oddychanie. To właśnie dlatego pacjenci z nowotworem krtani muszą przejść długą i intensywną rehabilitację, by odzyskać sprawność.

Jeśli w trakcie wykonywania operacji konieczne będzie całkowite usunięcie krtani, oddychanie fizjologiczne po zabiegu jest całkowicie niemożliwe. Pacjentom tworzy się przetokę tchawiczą, do której zakłada się rurkę tracheotomijną. 

CZYTAJ TAKŻE:

Długotrwała chrypka? To może być rak krtani

Objawy raka jamy ustnej. Są cztery sygnały ostrzegawcze

Rak tarczycy. Te objawy powinny zaniepokoić

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór gardła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL