Objawy raka jamy ustnej. Są cztery sygnały ostrzegawcze

Nowotwór może występować również w jamie ustnej. Może zaatakować wargi, język, policzki czy gardło. Pierwsze jego objawy jak uporczywa chrypka czy bezbolesne owrzodzenia często są niestety bagatelizowane. To dwa z czterech sygnałów ostrzegawczych raka jamy ustnej. Poznaj dwa kolejne oraz inne symptomy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty.

Rak jamy ustnej - przyczyny

Rak jamy ustnej, obok m.in. raka gardła, krtani, wargi, ucha czy zatok obocznych nosa, należy do grupy nowotworów określanych mianem nowotworów narządów głowy i szyi. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że dwukrotnie częściej dotyka on mężczyzn. Zdecydowana większość przypadków to zachorowania po 50. roku życia. Jak informuje Oral Health Foundation, każdego roku na świecie diagnozuje się ponad 640 tys. przypadków raka jamy ustnej i jest to 11. najczęstszy nowotwór. W Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się ok. 43 tys. przypadków.

Reklama

Większość przypadków raka jamy ustnej wiąże się z narażeniem błon śluzowych na dym papierosowy i wysokoprocentowy alkohol. Ryzyko znacznie wzrasta, gdy palenie tytoniu idzie w parze z nadużywaniem alkoholu.

CZYTAJ TAKŻE: Czy wiosną trzeba suplementować witaminę D?

Badacze wiążą raka jamy ustnej także z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Infekcja wirusem HPV to najczęstsza przyczyna raka szyjki macicy. Do zakażenia dochodzi głównie podczas stosunku seksualnego (pochwowego, analnego lub oralnego).

Wśród innych czynników ryzyka znajdziemy: złą higienę jamy ustnej, przewlekłe drażnienie śluzówek (np. źle dopasowanymi protezami), a także nadmierną ekspozycję na światło słoneczne (może zwiększać ryzyko raka wargi).

Rak jamy ustnej - pierwsze objawy

Jakie są pierwsze objawy raka jamy ustnej?

Rak jamy ustnej może przybierać różne formy i może dotyczyć wszystkich części jamy ustnej, w tym języka, warg, dziąseł, policzków czy podniebienia.

Eksperci wymieniają cztery wczesne sygnały ostrzegawcze raka jamy ustnej. To:

  • owrzodzenia, które goją się dłużej niż trzy tygodnie (bolesne lub niebolesne),
  • czerwone lub białe zmiany w jamie ustnej lub na wargach,
  • nietypowe guzki w jamie ustnej lub w okolicach żuchwy,
  • uporczywa chrypka.

Rak jamy ustnej może zostać wykryty we wczesnym stadium przez dentystę podczas dokładnego badania jamy ustnej. Eksperci podkreślają, że ważne są: regularne kontrole stanu zdrowia jamy ustnej oraz prawidłowa higiena jamy ustnej. 

Jeśli rak jamy ustnej zostanie wcześnie zdiagnozowany, szanse na wyleczenie są duże.

Polecamy: Nowotwory narządów głowy i szyi. Kieruj się zasadą "jeden przez trzy"

Rak jamy ustnej - pozostałe objawy

Rak jamy ustnej powoduje również następujące objawy:

  • wrażenie obecności guza lub przedmiotu tkwiącego w gardle,
  • ograniczenie ruchomości języka,
  • problemy z żuciem, przełykaniem lub mówieniem,
  • ból lub tkliwość w jakimkolwiek miejscu w jamie ustnej,
  • uczucie drętwienia wewnątrz jamy ustnej,
  • długo utrzymujący się ból gardła.
  • przykry zapach z ust,
  • szczękościsk,
  • powiększone węzły chłonne na szyi.

Dziewięć na dziesięć nowotworów jamy ustnej, które zostały odpowiednio wcześnie wykryte, można leczyć chirurgicznie.

Rak jamy ustnej - zapobieganie

Specjaliści wymieniają trzy typy zachowań, które znacząco wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej. To: unikanie palenia tytoniu i jego substytutów (np. tytoniu do żucia), ograniczenie spożycia wysokoprocentowego alkoholu oraz zdrowa i zbilansowana dieta. Ważne są również: dbałość o higienę jamy ustnej, regularne kontrole u stomatologa oraz, jak już wspomnieliśmy, unikanie przewlekłego drażnienia błon śluzowych (np. przez źle dopasowane protezy). 

CZYTAJ TAKŻE: 

Afty - nieprzyjemne zmiany w jamie ustnej. Domowe sposoby

Siedem problemów zdrowotnych, o których informuje nas stan jamy ustnej

Jak poprawnie myć zęby? Na to warto zwrócić uwagę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | jama ustna | rak jamy ustnej | nowotwór gardła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL