Reklama

Shazza potwierdziła, że jest chora. Nowotwór wykryto przypadkiem

Media obiegła informacja o chorobie nowotworowej Marleny Pańkowskiej, znanej jako Shazza. Piosenkarka przyznała w wywiadzie udzielonym w telewizji śniadaniowej, że kilka lat temu diagnoza „zwaliła ją z nóg” i opowiedziała, jak choroba dała o sobie znać oraz jakie podjęto leczenie.

Shazza ma nowotwór

Shazza w latach 90., jako wokalistka, stała się ikoną muzyki disco polo ale na swoim koncie ma również role aktorskie, a także kompozycje, których jest autorką.

W weekendowym wydaniu programu telewizji śniadaniowej , w niedzielę 12.06.2022, przyznała, że kilka lat temu zdiagnozowano u niej nowotwór. Diagnoza nie była dla niej łatwa, ale nie poddała się, tylko podjęła walkę o powrót do zdrowia. Zdradziła, że aktualnie jest w trakcie drugiego cyklu leczenia i wciąż pozostaje aktywna zawodowo.

Na co choruje Shazza?

Wokalistka przyznała, że diagnoza "zwaliła ją z nóg", a choroba nie dawała wcześniej żadnych objawów. Przed jednym z koncertów wykonała badanie rezonansem magnetycznym i wówczas usłyszała diagnozę. Chociaż Pańkowska nie zdradziła o jaki dokładnie nowotwór chodzi, to na antenie telewizji złożyła podziękowania swoim lekarzom prowadzącym: profesorowi Wiesławowi Jędrzejczakowi oraz doktorowi Hubertowi Heleniakowi. Pierwszy z nich jest specjalistą hematologii, drugi to onkolog.  W mediach, na tej podstawie, pojawiły się spekulacje, jakoby Shazza chorowała na chłoniaka.

Reklama

Wykrywanie nowotworu

Z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce rocznie diagnozę nowotworu stawia się u 170 tys. pacjentów, a zgon z tego powodu następuje aż u 100 tys. chorych. Kontrolowanie stanu zdrowia oraz badania profilaktyczne są kluczowe w szybkim postawieniu diagnozy oraz odpowiednio wczesnym wdrożeniu leczenia.

Już zwykle badania krwi pozwalają wykryć nieprawidłowości, które mogą być spowodowane chorobą nowotworową. Oprócz podstawowych badań, do szerszej diagnostyki służy badanie markerów nowotworowych.

W zależności od objawów oraz dolegliwości, pomocnym badaniem jest tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny, ale tak naprawdę tylko odpowiednio szybka reakcja pacjenta oraz szybka konsultacja u lekarza specjalisty pozwala na wczesne wykrycie choroby oraz leczenie, które przyniesie zamierzony efekt.  

Na zakończenie rozmowy Shazza pozdrowiła telewidzów i dodała: 

CZYTAJ TAKŻE: 

Fakty i mity o chemioterapii

Lista badań refundowanych przez NFZ

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | badania profilaktyczne | choroby krwi | chłoniak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL