Szczepienia przeciw grypie - za darmo, dla wszystkich pełnoletnich chętnych

Od 23 listopada każda chętna osoba, która ukończyła 18 lat, może zaszczepić się przeciw grypie, nie płacąc ani grosza. To efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z darmowych szczepień? Gdzie się udać? Czy można zaszczepić się przeciw grypie i COVID-19 jednocześnie? Wyjaśniamy!

Szczepienia za darmo. Dla kogo?

Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepień przeciw grypie byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Od 23 listopada, zgodnie z nowymi przepisami, z tej możliwości będzie mógł skorzystać każdy, kto najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończył 18 lat.

"Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień" - wskazuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Reklama

Co zrobić, żeby zaszczepić się za darmo przeciw grypie?

Jakie warunki musi spełnić osoba, która chce przyjąć bezpłatną szczepionkę przeciw grypie?

Po pierwsze - nie trzeba mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że chętny zgłosi się do wybranego punktu szczepień i umówi termin. Punktów, w których można przyjąć szczepionkę, jest ponad 3 tys., więc każdy znajdzie dla siebie odpowiedni, blisko miejsca zamieszkania, pracy lub pobytu. Ich wykaz dostępny jest TUTAJ.

Przed szczepieniem jednak należy uzupełnić oświadczenie o spełnianiu warunku uprawniającego do nieodpłatnego szczepienia (można je znaleźć TUTAJ), a następnie udać się do lekarza kwalifikującego do zabiegu. Co ważne, na szczepienie powinny zgłaszać się osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Szczepienia przeciw grypie będą wykonywane do 31 marca 2022 r. lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Szczepienie przeciw grypie a szczepienie przeciw COVID-19

Zastanawiasz się, czy możesz przyjąć szczepionkę przeciw grypie, skoro zaszczepiłeś się wcześniej na COVID-19? Lub może planujesz zaszczepić się trzecią dawką, ale chciałbyś też zaszczepić się przeciw grypie i pojawiły się u ciebie wątpliwości, czy można jednocześnie przyjąć obie szczepionki? Zapamiętaj - preparaty przeciw grypie i przeciw COVID-19 się nie wykluczają - można przyjąć oba, i to nawet jednego dnia

"Mogą zostać przyjęte jednocześnie, w tym samym dniu, tylko trzeba szczepić w dwa różne miejsca. U części pacjentów mogą wystąpić objawy niepożądane, dlatego można również rozdzielać przyjęcie dawek, ale nie odczekując kilku tygodni, tylko kilka dni. Październik, listopad i grudzień to jest świetny czas na szczepienia przeciw grypie" - podkreślał w rozmowie z Interią ZDROWIE prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Co więcej, jak wskazywał ekspert, szczepienie przeciw grypie sprawia, że przebieg COVID-19 jest łagodniejszy (polecamy całą rozmowę z prof. Antczakiem).

Grypa to ostra choroba zakaźna. Nie można jej bagatelizować. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań - m.in. zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, ostrej niewydolności nerek, a także zgonu. "Podstawowym zadaniem szczepionki przeciwko grypie jest wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy. Szczepienia są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz powikłaniom i zgonom" - zaznacza resort zdrowia.

Czytaj także:

Szczepienie przeciw COVID-19 i przeciw grypie a ciąża i karmienie piersią

Wielka Brytania: Tej zimy na grypę może umrzeć nawet 60 tys. osób

Grypa i przeziębienie - jak je odróżnić i leczyć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grypa | szczepienie na grypę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL