W czym tkwi sekret stulatków? Badacze twierdzą, że odpowiedź znajduje się w jelitach

Od wielu lat naukowcy z całego świata próbują zgłębić tajemnicę długowieczności. Być może dokładnego przepisu na długie i zdrowe życie nigdy nie poznamy, ale prawdopodobnie wiemy już, na czym powinniśmy się skupić, szukając wskazówek. Jak informują badacze z Japonii, w jelitach stuletnich Japończyków znaleziono bakterie Odoribacteraceae, które powstrzymują rozwój groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Tylko dlaczego jest ich więcej u stuletnich seniorów niż u osób młodszych? To wciąż pozostaje zagadką.

W Japonii żyją dziesiątki tysięcy stulatków

Obywatele Japonii należą do najdłużej żyjących ludzi na świecie. W 2018 roku tylko na jednej z wysp - wyspie Okinawa, mieszkało ponad 400 stulatków. W 2020 roku, po raz pierwszy w historii, liczba osób liczących 100 i więcej lat przekroczyła w Kraju Kwitnącej Wiśni 80 tysięcy. Nic dziwnego, że naukowcy zajmujący się badaniami nad długością ludzkiego życia przyglądają się właśnie Japończykom.

Ostatnio zespół naukowców, w skład którego wchodzili Yuko Sato, Koji Atarashi, Nobuoshi Hirose i Kenya Honda z Keio University School of Medicine w Japonii oraz Damian Plichta i Ramnik Xavier z Broad Institute of MIT and Harvard, pochwalił się swoimi obserwacjami, z których wynika, że odpowiedź na pytanie o sekret długiego życia tkwi najwyraźniej w naszych wnętrznościach. O ich przełomowym odkryciu czytamy na łamach "Nature".

Reklama

Stulatkowie a osoby młodsze. Co ich wyróżnia?

Badacze wzięli pod lupę drobnoustroje znajdujące się w próbkach kału pobranych od 160 Japończyków, którzy dożyli co najmniej 100 lat (ich średni wiek wynosił 107 lat). Jak czytamy, większość z nich była "wolna od chorób przewlekłych takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie oraz nowotwory". Następnie próbki pobrane od stulatków porównano z próbkami 112 seniorów w wieku od 85 do 89 lat, a także 47 osób między 21. a 55. rokiem życia. Szukano różnic w mikrobiomach jelitowych - w rodzajach bakterii i wytwarzanych przez nie związkach.

Jak się okazało, stulatkowie, w porównaniu z osobami młodszymi, mieli wyższy poziom tzw. wtórnych kwasów żółciowych (wtórne kwasy żółciowe są produkowane w jelicie cienkim z pierwotnych kwasów żółciowych przez zagnieżdżone tam bakterie; mają regulować odpowiedź immunologiczną organizmu i pomagać w ochronie jelit przed patogenami). Naukowcy dopatrzyli się u osób powyżej 100 lat szczególnie wysokiego poziomu wtórnego kwasu żółciowego zwanego kwasem izoallo-litocholowym (isoalloLCA). Dalsze dochodzenie wykazało, że za taki stan rzeczy odpowiadały bakterie należące do rodziny zwanej Odoribacteraceae.

Badacze stwierdzili, że isoalloLCA ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że może hamować wzrost "złych" bakterii w jelitach. Kolejne eksperymenty wykazały, że isoalloLCA spowalnia wzrost Clostridium difficile - bakterii opornej na antybiotyki, a powodującej ciężką biegunkę i zapalenie okrężnicy. Kwas ten hamował również wzrost enterokoków opornych na wankomycynę.

Nie jest jasne, w jaki sposób stulatkowie nabywają te pożyteczne bakterie, ale zarówno genetyka, jak i dieta mogą odgrywać rolę w kształtowaniu składu mikroflory jelitowej - zauważył jeden z naukowców uczestniczących w badaniu. 

Sekret stulatków. Co oznacza to odkrycie?

Próbki pobrane od trzech badanych grup gromadzone były przez dwa lata. Naukowcy zaznaczają, że konieczne są badania długoterminowe i o szerszym zasięgu (uwzględniające osoby z różnych regionów świata), by poznać związek przyczynowy między długowiecznością a kwasami żółciowymi. Bo, jak zaznacza Kim Barret z University of California San Diego, która nie była zaangażowana w badanie, a którą cytuje Broad Institute, nowa praca ujawnia jedynie pewną korelację. 

W tak zwanym międzyczasie jednak bakterie zidentyfikowane w tym badaniu mogą pomóc naukowcom opracować sposób manipulowania kwasami żółciowymi w celu leczenia infekcji wywołanych przez bakterie oporne na antybiotyki.

- Nasza wspólna praca pokazuje, że przyszłe badania koncentrujące się na enzymach i metabolitach drobnoustrojów mogą potencjalnie pomóc nam zidentyfikować punkty wyjścia dla terapii - mówi Ramnik Xavier, jeden ze współautorów badania.

IRz

Polecamy również: 

Chorobę Alzheimera można wykryć szybciej. Przez sposób, w jaki chory mówi 

Jak żyć dłużej?

Przepis na długowieczność. Co włączyć do swojej diety? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: długie życie | długowieczność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL