Niebezpieczne rośliny. Prowadzą do zatrucia a nawet śmierci

W okresie grzybobrania zwiększa się liczba przypadków zatruć pokarmowych, czy nawet niewydolności wątroby poprzez spożycie niejadalnych grzybów. Nie tylko one jednak wywołują szereg niepożądanych reakcji w naszym organizmie, bowiem istnieje wiele roślin, na które trzeba uważać w szczególności. Jakie popularne rośliny mogą wywołać niebezpieczną reakcję w organizmie, a nawet doprowadzić do śmierci?

Cis - czerwone jagody silnie trujące

Cis to iglaste drzewo lub duży krzew często występujący w ogrodach, ale również w parkach oraz lasach. Cis charakteryzuje się krótkimi igłami i czerwonymi owocami w postaci nibyjagód. To właśnie igły i nasiona zawarte w czerwonej jagodzie są najbardziej toksyczną częścią tej rośliny, ale spożycie każdej innej jego części, może wywołać objawy zatrucia. Do najniebezpieczniejszych związków zawartych w krzewach cisu zalicza się: taksynę, taksycynę, taksol i glikozydy cyjanogenne. Związki te bardzo szybko wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, a pierwsze objawy wystąpić mogą już 30 minut po spożyciu rośliny.

Reklama

W szczególności na zatrucia narażone są dzieci, które skuszone czerwonymi kulkami na gałązkach, chętnie sięgają po nie myśląc, że to jadalne owoce.

Do objawów zatrucia cisem zalicza się:

  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • pieniste wymioty,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • spowolnienie oddechu.

Jeśli doszło do zjedzenia którejkolwiek części krzewu cisu, należy w trybie pilnym zgłosić się do najbliższego szpitala. Pacjenci po zatruciu, zwłaszcza dzieci, powinni znajdować się pod stałą kontrolą lekarską w razie, gdyby doszło do pogorszenia stanu zdrowia.

Mak - lekarstwo i trucizna

Mak to jednoroczna roślina, kojarzona zazwyczaj z czerwonymi, delikatnymi płatkami kwiatowymi. Maki są często spotykane na dzikich łąkach lub polach, bowiem ich uprawa np. w ogrodzie, wymaga specjalnego pozwolenia. Sianie maku na przydomowej działce jest zabronione prawem i grozi za to kara grzywny lub pozbawienie wolności. Hodowla maku jest ściśle regulowana, ponieważ z maku lekarskiego wytwarza się silnie działające leki. Wszystko za sprawą licznych substancji, jakie są zawarte w maku, a które wpływają na układ nerwowy zarówno ludzi, jak i zwierząt. W torebce nasiennej (makówce) znajduje się około 7 tys. nasion i to właśnie w makówce stwierdza się zawartości morfiny. Oprócz niej, mak zawiera w sobie kodeinę, papawerynę, tebainę. Łodyga oraz torebka nasienna maku są najbardziej trujące dla człowieka. Pierwsze objawy po spożyciu maku lekarskiego występują po około 8 godzinach.

Objawy zatrucia makiem to:

  • ból brzucha
  • nudności
  • zwężenie źrenic
  • zwolnienie pracy serca
  • drżenia mięśni
  • nadpobudliwość
  • wzrost ciśnienia tętniczego

Konwalie - pachnące i trujące

Konwalia majowa to popularny kwiat o białych kwiatach, przypominających dzwoneczki. Często wybierana jako dekoracja do wazonów domowych. Nierzadko przyozdabia również domowe ogrody, tworząc biało-zielone dywany. Konwalie są również wybierane do tworzenia wianków lub innych ozdób komunijnych, zwłaszcza, że okres ich kwitnienia przypada na maj - miesiąc komunii.  

Należy jednak wiedzieć, że każda część konwalii jest trująca i zawiera silne glikozydy nasercowe, które są wykorzystywane w produkcji leków.  Nie trzeba zjeść konwalie, by doznać zatrucia. Wystarczy, że po kontakcie z kwiatem dotkniemy ust lub oczu, by doszło do podrażnienia skóry czy błon śluzowych.

Do objawów zatrucia konwalią zalicza się:

  • ucisk w klatce piersiowej,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia widzenia,
  • zawroty głowy,
  • nudności.

Po spożyciu jagód konwalii czy innej jej części początkowo odczuwalny jest skok ciśnienia tętniczego krwi oraz zwiększona akcja serca. Później następuje zwolnienie rytmu serca, aż dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. U osoby, u której podejrzewa się zatrucie konwalią majową, należy stale kontrolować podstawowe funkcje życiowe oraz jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Należy również pamiętać, że konwalia jest trująca dla zwierząt. Psy, koty czy inne zwierzęta domowe również mogą zatruć się konwalią majową i wymagają wówczas pilnej interwencji weterynaryjnej.

Po każdym kontakcie z rośliną należy dokładnie umyć ręce i pamiętać, by nie dotykać mini oczu, ust czy nosa. 

Barszcz Sosnowskiego - silnie parząca roślina

Barszcz Sosnowskiego to roślina, którą spotkać możemy na nieużytkach, terenach dziko zarośniętych, ale coraz częściej pojawia się on również w terenie zamieszkanym przez ludzi, m.in. na osiedlach czy przy domach jednorodzinnych. Barszcz Sosnowskiego może być mylony z koprem, ponieważ jest wysoką rośliną (osiąga nawet 4 metry) o białych liściach rozłożonych nad łodygą w postaci "daszku".

To, co niebezpieczne w roślinie, to furanokumaryny - niebezpieczne związki, które pod wpływem działania promieni słonecznych i kontaktu ze skórą człowieka, powodują rozległe oparzenia II oraz III stopnia z występowaniem pęcherzy. Wystąpiły również przypadki, w których oparzenie tą rośliną, kończyło się śmiercią dla poszkodowanego.

To, jaka będzie reakcja na kontakt z barszczem Sosnowskiego, uzależnione jest od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Im cieplej, tym oparzenia będą bardziej rozległe. Objawy popatrzenia pojawiają się w ciągu 30 minut od kontaktu z rośliną.

Na początku w miejscu, w którym doszło do kontaktu z rośliną, pojawia się zaczerwienienie a następnie liczne pęcherze. Zmieniona skóra boli i bardzo swędzi. Na skórze pojawia się stan zapalny, który utrzymuje się kilka dni, a następnie miejsce poparzone ciemnieje i w takim stanie skóra może być nawet przez kilka miesięcy.

Po kontakcie z rośliną konieczna jest pilna interwencja lekarska oraz zabezpieczenie miejsca oparzonego, ponieważ brak ingerencji w oparzenie może zakończyć się martwicą skóry

Trzmielina - popularna na żywopłot

Trzmielina pospolita bardzo często wybierana jest jako krzew tworzący żywopłot w ogrodach czy na posesjach. Osiąga nawet 3 metry wysokości i jest rozłożystym krzewem, dlatego idealnie nadaje się pod ogrodzenia jako krzew osłaniający. Trzmielina owocuje w postaci małych, czerwonych i mięsistych kulek, skupionych po kilka na jednej gałązce. Chociaż każda część trzmieliny jest trująca, to właśnie owoce wykazują największe działanie toksyczne na organizm człowieka. W trzmielinie znajdują się glikozydy: ewobiozyd ewomonozyd. Za toksyczną dawkę uznaje się spożycie około 30 owoców trzmieliny, a pierwsze objawy występują dopiero po kilku godzinach, co pozwala toksynie w tym czasie rozprzestrzenić się po organizmie.

Do objawów zatrucia owocami trzmieliny zalicza się: 

  • wymioty
  • biegunkę
  • dreszcze
  • zaburzenia rytmu serca 

Zatrucie trzmieliną, bez udzielenia pierwszej pomocy, może zakończyć się śmiercią na skutek zaburzeń pracy serca oraz nagłego zatrzymania krążenia. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Oparzenia - jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy

Węgiel w domowej apteczce. Pogromca toksyn

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL