Węgiel w domowej apteczce. Pogromca toksyn, bakterii i pleśni

Węgiel aktywny obecny w domowych apteczkach od pokoleń. Z powodzeniem stosujemy go na biegunki, zatrucia i niestrawność. Czy jest to natomiast jedyne jego zastosowanie? Okazuje się, że nie! Sprawdźmy inne zastosowania węgla aktywnego.

Węgiel aktywny. Czym jest i jak wygląda?

Wielu osób kojarzy węgiel aktywny wyłącznie z lekarstwem na problemy żołądkowe czy jelitowe. Ale węgiel wykorzystywany jest również w kosmetykach oraz filtrach do wody. 

Węgiel aktywny jest substancją powstałą w wyniku niepełnego spalenia materii organicznej. Potrafi wiązać ze sobą część substancji chemicznych. Przeważnie węgiel aktywny sprzedawany jest w formie czarnych tabletek lub kapsułek. Wykorzystywany jest również jako jeden z ważnych składników opatrunków, past do zębów czy maseczek na twarz. Możemy go również kupić w formie proszku oraz granulatu. Odpowiednia forma zależy od jego zastosowania.

Reklama

Co pochłania węgiel aktywny?

Węgiel dobrze łączy się z innymi substancjami. Przyciąga do siebie część związków chemicznych, dzięki czemu pomaga w oczyszczaniu nie tylko układu pokarmowego. Wykorzystywany jest również jako składnik opatrunków i plastrów. W tej formie pochłania wysięk z rany i niweluje nieprzyjemne zapachy z gojącego się miejsca. Przy biegunce węgiel potrafi pochłonąć bakterie wywołujące zatrucie.

Ciekawostką jest również fakt, że z węgla aktywnego korzysta część plemion afrykańskich. Wykorzystują go oni do ściągania trucizny pająka, węża czy skorpiona z ran ofiary.

Węgiel aktywny. Na co stosować?

Najpopularniejszym zastosowaniem węgla aktywnego są tabletki na wzdęcia, biegunki, zatrucie lekami czy niestrawność. Wykorzystuje się go również w branży kosmetycznej. Dodaje się go do produktów oczyszczających twarz, które sprawdzą się w szczególności u pacjentów posiadających cerę tłustą bądź trądzikową. Stosuje się go również jako składnik wybielający w paście do zębów.

Węgiel aktywny sprawdza również jako składnik oczyszczaczy wody. Nie tylko tych do domowego użytku, lecz także filtrów akwariowych. W końcu węgiel wchłania wszelkie nieczystości. Mimo wszystko powinien być on wykorzystywany doraźnie. Najlepiej używać go przy montowaniu akwarium lub jego generalnym oczyszczaniu.

Jaki węgiel aktywny wybrać?

Na zatrucie pokarmowe najlepiej sprawdzi się węgiel w tabletkach lub kapsułkach. Należy natomiast pamiętać, że większość preparatów z węglem aktywnym obecnie jest wydawana jako suplementy diety. Skutkuje to tym, że w przypadku faktycznego zatrucia powinniśmy wziąć dużą ilość wydawanych tabletek. 

Węgiel aktywny także może być dobrym zabójcą pleśni, zarówno w ziemi ogrodowej, jak i w gospodarstwie domowym. Do tego najlepiej sprawdzi się w formie proszku.

Najskuteczniejszym węglem aktywnym jest ten z drewna kokosowego. Posiada największy poziom absorpcji. Te powstałe z węgla kamiennego słabiej wchłaniają substancje. Nie są to wielkie różnice, aczkolwiek wszystko zależy od celu jego wykorzystania.

Kiedy węgiel aktywny nie jest skuteczny?

Pomimo dużej zdolności do pochłaniania toksyn, węgiel aktywny nie jest związkiem idealnym. W zastosowaniu doustnym należy być świadomym tego, że nie oczyści organizmu pacjenta ze wszystkich toksyn. Węgiel nie potrafi absorbować:

  • alkoholi,
  • chlorku sodu,
  • kwasów,
  • związków zasadowych,
  • metali oraz ich związków nieorganicznych.

Nie zaleca się stosowania opatrunków z węglem u osób, które posiadają wrzodziejące zmiany skórne czy rany ropne. Pomimo tego, że węgiel przy ranach sprawdzi się dobrze w formie plastrów, nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z otwartą raną.

Czy węgiel aktywny można przedawkować?

Węgiel aktywny sam w sobie jest bezpieczny dla większości pacjentów. Nie jest substancją drażniącą, nie jest też w stanie pogorszyć stanu zdrowia chorego. Wszystko natomiast zależy od tego, do czego i w jakich ilościach będzie wykorzystywany. Może się okazać, że węgiel sam w sobie nie jest problemem, lecz składniki pomocnicze dodane w wykorzystywanych produktach.

Czy jest możliwe przedawkowanie węgla aktywnego? Czy węgiel aktywny jest trujący? Odpowiedź brzmi - tak, tak samo jak przy innych lekach. Nadmierne korzystanie z tego składnika przy problemach trawiennych może doprowadzić może do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zaparć czy wymiotów. Odradza się również stosowanie węgla aktywnego u osób posiadających przewlekłe problemy w żołądkiem.

Węgiel aktywny może być również niebezpieczny przy dawkowaniu młodym pacjentom (do 12 roku życia). Zbyt duża ilość spożytej substancji może doprowadzić do wymiotów. Bezpieczniej więc będzie podawać dzieciom ten lek po skonsultowaniu problemów z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE:

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Kobiety nawet o 700 proc. bardziej narażone

Alergia na jajka to jedna z najczęstszych alergii pokarmowych. To typowe objawy

Koniec darmowych testów na COVID-19. Nowe zasady

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: węgiel aktywny | kosmetyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL