Reklama

Lek na cholesterol i witamina D3 wycofane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał kolejne dwie decyzje o wycofaniu serii leków z obrotu. Wycofany został popularny lek na obniżenie cholesterolu oraz witamina D. O jakie dokładnie leki chodzi i co było powodem wycofania ich z obrotu?

Wycofanie witaminy D3

Z obrotu została wycofana partia leku Vigantol, który zawiera cholekalcyferol, czyli witaminę D3. Wycofano serię 19KQ193 z datą ważności 31.10.2024. Postać wycofanego leku krople doustne o mocy 20 000 lU/ml. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu leku z uwagi na to, że w trakcie produkcji leku doszło do wady jakościowej. Stwierdzono, że substancja czynna znajdująca się w produkcie nie spełnia wymagań.

Vigantol to lek stosowany głównie wśród niemowląt i dzieci z uwagi na łatwą podaż - krople doustne o odpowiednim stężeniu witaminy D3. Stosuje się ją w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju układu kostno-stawowego.

Reklama

Wycofanie leku na cholesterol

Z obrotu została również wycofana partia leku Atorvox, stosowanego na obniżenie poziomu cholesterolu. Wycofano serię 21212 z datą ważności 09.2023. Postać wycofanego leku to tabletki powlekane 40 mg. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu leku z uwagi na błędne oznaczenie dawki leku na opakowaniu. Na trzech ścianach pudełka widniała dawka w wysokości 40 mg, a na jednej została umieszczona błędna dawka 20 mg. Taki błąd może prowadzić do błędnego wydawania pacjentom leku w aptekach oraz przedawkowania przez chorych, co w opinii GIF może prowadzić do zagrożenia w zdrowiu publicznym.

Atorvox to lek stosowany celem zmniejszenia stężenia całkowitego cholesterolu u pacjentów z hipercholesterolemią, u których inne, niefarmakologiczne działania, nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Co zrobić z lekiem, jeśli mamy go w domu?

Jeśli stosujemy którykolwiek z leków, należy dokładnie sprawdzić jego numer serii oraz datę ważności. Jeśli dysponujemy lekiem, który został wycofany z obrotu, powinniśmy zaprzestać jego przyjmowania. Produktów leczniczych nigdy nie należy wyrzucać do standardowego kosza na śmieci. W aptekach dostępne są specjalne pojemniki, do których można wyrzucić przeterminowany lek, lub taki, którego już nie stosujemy. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Niedobór witaminy D3 jest widoczny na skórze

Jak skutecznie obniżyć cholesterol?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL