Mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Kobiety nawet o 700 proc. bardziej narażone
Nowe badania wykazały, że kobiety są nawet o 700 proc. bardziej narażone na wyniszczające mikroskopowe zapalenie jelita grubego niż mężczyźni. - To bardzo izolujący stan i rozumiem, dlaczego nazywa się go ukrytą niepełnosprawnością - mówi jedna z pacjentek. Eksperci podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby ustalić przyczyny tak dużej rozbieżności pomiędzy obiema grupami.
Mikroskopowe zapalenie jelita grubego to przewlekła choroba zapalna przewodu pokarmowego o niewyjaśnionej przyczynie. Wyróżnia się następujące jej postacie: kolagenowe zapalenie jelita grubego, w którym w tkance jelita grubego rozwija się gruba warstwa białka - kolagenu, limfocytowe zapalenie jelita grubego, w którym występuje zwiększona liczba limfocytów śródnabłonkowych, oraz postać, w której występują mieszane cechy kolagenowego i limfocytowego zapalenia jelita grubego.
Naukowcy uważają, że kolagenowe zapalenie okrężnicy i limfocytarne zapalenie okrężnicy mogą być różnymi fazami tego samego schorzenia. Objawy, badania i leczenie są takie same dla wszystkich podtypów. Choroba występuje najczęściej u osób w wieku od 50 do 70 lat.
Z najnowszych badań wynika, że kobiety są o 700 proc. bardziej narażone na mikroskopowe zapalenie jelita grubego niż mężczyźni. Zwraca na to uwagę brytyjska organizacja Guts UK, która finansuje badania dotyczące układu trawiennego. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii ponad 67 tys. osób żyje z mikroskopowym zapaleniem jelita grubego, a każdego roku diagnozuje się 17 tys. nowych przypadków tej choroby. Jednak faktyczna liczba zachorowań może być większa. Schorzenie może być mylone z zespołem jelita drażliwego.
Nie jest jasne, co odpowiada za mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Naukowcy uważają, że do rozwoju tego schorzenia mogą przyczyniać się leki, które mogą podrażniać wyściółkę okrężnicy. Nie wyklucza się także udziału bakterii, których toksyny miałyby wywoływać taki sam skutek, oraz wirusów. Eksperci wskazują również na nieprawidłowe reakcje układu odpornościowego. Zauważa się, że osoby np. z celiakią, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy cukrzycą typu 1 są bardziej narażone na opisywane schorzenie.
Badania sugerują, że niektóre geny zwiększają ryzyko rozwoju mikroskopowego zapalenia jelita grubego. Podobnie palenie papierosów (szczególnie u osób młodszych). Niektóre badania wskazują również na możliwy związek z hormonalną terapią pomenopauzalną.
Objawy mikroskopowego zapalenia jelita grubego to:
- przewlekła, wodnista biegunka,
- bóle brzucha, skurcze, wzdęcia,
- utrata masy ciała,
- mdłości,
- nietrzymanie stolca,
- odwodnienie,
- zmęczenie.
Objawy mikroskopowego zapalenia jelita grubego mogą często pojawiać się i znikać. Czasami ustępują samoistnie.
Chorobę określa się jako wyniszczającą. Znacznie pogarsza jakość życia pacjentów. Często mają oni trudności w radzeniu sobie z pracą, nawiązywaniem kontaktów towarzyskich, podróżowaniem czy uczestnictwem w życiu rodzinnym ze względu na pilny charakter objawów i potrzebę ciągłego przebywania w pobliżu toalet. Jak zwracają uwagę specjaliści, mikroskopowe zapalenie jelita grubego może prowadzić do silnej izolacji pacjentów, a tym samym do pogorszenia ich zdrowia psychicznego.
"The Independent" cytuje Julie, 42-letnią kobietę, u której w 2020 roku zdiagnozowano mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Jak mówi, objawy schorzenia są "okropne".
- Doświadczyłam paraliżującego bólu brzucha, nudności oraz wodnistej biegunki, która trwała kilka tygodni i ustąpiła dopiero po zdiagnozowaniu i rozpoczęciu leczenia sterydami. To wszystko miało ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ miało to miejsce podczas lockdownu i martwiłam się, co może być nie tak. To bardzo izolujący stan i rozumiem, dlaczego nazywa się go ukrytą niepełnosprawnością - zauważa.
- Minął ponad rok odkąd zostałam zdiagnozowana i wciąż mam nawroty. Ciągle myślę o tym, co jem, a kiedy jestem poza domem, gdzie są najbliższe toalety - to męczące - przyznaje.
Julie nie zdecydowała się podać nazwiska. Według niej wielu ignoruje chorobę. Osobom, które mierzą się z podobnymi objawami, zaleca wizytę u gastroenterologa.
Guts UK zaznacza, że potrzebne są dalsze badania, by zidentyfikować czynniki ryzyka mikroskopowego zapalenia jelita grubego i dowiedzieć się, dlaczego znacznie częściej dotyka ono kobiety, celem opracowania zasad profilaktyki i jak najszybszego zapewnienia pacjentom odpowiedniego leczenia.
CZYTAJ TAKŻE:
Niestrawność - skąd się bierze? Ważne jest nie tylko to, co jemy