Ostry ból brzucha. Szybka pomoc ma znaczenie

Ból brzucha jest objawem w przypadku zatruć, niestrawności czy zakażenia układu pokarmowego przez m.in. rotawirusy. Jest również charakterystyczny w zespole jelita drażliwego czy chorobie wrzodowej żołądka. Kiedy pojawia się nagle, jest trudny do wytrzymania, nasila się przy kaszlu czy zmianie pozycji ciała, jest oznaką stanu zagrażającemu życie. Czego może być objawem i jak należy postępować?

Ból brzucha - kiedy mówimy, że jest ostry?

Ostry ból brzucha jest objawem choroby o nagłym początku i szybkim przebiegu. Ma charakter ostrzegawczo-obronny. Pojawia się nagle i jest skutkiem pobudzenia receptorów bólowych otrzewnej, przepony lub ściany brzucha. W ostrym bólu brzucha pojawia się tzw. obrona mięśniowa, czyli wzrasta napięcie mięśni jamy brzusznej. Brzuch staje się twardy, napięty i tkliwy na dotyk. Jego intensywność wzrasta wraz ze zmianą pozycji ciała, kaszlem lub kichaniem.

Ostry ból brzucha - układ pokarmowy

Przyczyną pojawienia się nagłego bólu brzucha może być choroba zlokalizowana w układzie pokarmowym. W okolicy żołądka lub jelit może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, perforację (pęknięcie) jelita, czy niedrożność jelit. Wszystkie te choroby są stanem wymagającym natychmiastowej konsultacji lekarskiej oraz wdrożenia pełnej diagnostyki obrazowej (RTG, USG jamy brzusznej).

Reklama

Ostry ból może być objawem kolki żółciowej, zapaleniem wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Nagły, niepoprzedzony innymi objawami ból, może również sugerować ostre zapalenie trzustki.

Ostry ból brzucha - układ moczowo-płciowy

Ból brzucha może być wywołany ostrą reakcją chorobą toczącą się w narządach miednicy mniejszej.

Ból brzucha może być wywołany ostrą reakcją chorobą toczącą się w narządach miednicy mniejszej. Zaliczyć można do nich: odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostre zapalenie pęcherza moczowego, ale może być również objawem ciąży pozamacicznej, ostrego zapalenia przydatków lub skrętu jądra.

Ostry ból brzucha - układ krwionośny

Problemy z sercem i układem krwionośnym również mogą dawać objawy ze strony brzucha. Jego silny ból pojawi się, gdy dojdzie do zatoru tętnicy krezkowej, będącą gałęzią aorty, która doprowadza krew do jelit. Ostry ból brzucha może być również objawem rozwarstwienia aorty brzusznej, która u 50 proc. pacjentów prowadzi do zgonu w ciągu 48 godzin.

Nietypowo, bo właśnie bólem brzucha i objawami ze stronu układu pokarmowego, może objawiać się zawał mięśnia sercowego, a dokładnie jego dolnej ściany. Ból zlokalizowany jest wówczas pod prawym łukiem żebrowym i jest łagodniejszy niż ten w przebiegu klasycznego zawału. Nudności i wymioty towarzyszące, również mogą dawać mylne złudzenie, że wystąpił problem w obrębie przewodu pokarmowego.

Co robić, kiedy boli brzuch?

Kiedy cierpimy na niestrawność albo bóle brzucha, często sięgamy po leki rozkurczowe lub wspomagające w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. I jeśli są to dolegliwości oczywiste, lub leczone przewlekle, należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeśli jednak ból jest nagły, ostry, nietypowy, zawsze należy reagować natychmiastowo. Niezwłocznie należy udać się na najbliższą izbę przyjęć lub do szpitalnego oddziału ratunkowego. W przypadku ostrego bólu brzucha można bez wahania wezwać również pogotowie ratunkowe. Silny ból jest powodem do natychmiastowej diagnostyki: morfologii, oznaczenia czynników zapalnych, wykonania USG jamy brzusznej lub tomografii komputerowej. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Czego spodziewać się po kuracji antybiotykami? Objawy zapalenia jelit

Bakteria E.coli - jak można się nią zarazić i jakie daje objawy

Sposoby na złagodzenie bólu brzucha

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bóle brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL