Wstrząśnienie mózgu. Objawy i postępowanie po urazie głowy
Wstrząs mózgu jest najczęstszym i wbrew pozorom łagodnym następstwem urazów głowy. Mimo, że jego objawy nierzadko wywołują niepokój chorych, to zdecydowana większość pacjentów powraca do pełnej sprawności sprzed wypadku. Jakie są objawy wstrząsu mózgu? Dowiedz się, kiedy należy szukać pomocy i jak przebiega leczenie wstrząsu mózgu.
Wstrząśnienie mózgu nazywane jest również łagodnym pourazowym uszkodzeniem mózgu. Powstaje, gdy pod wpływem urazu głowy siły obrotowe i kątowe działają na tkankę mózgową i powodują uszkodzenia neuronów.
Pierwsze objawy uszkodzeń pojawiają się zwykle krótko po urazie, jednak zdarza się, że są zauważalne dopiero po kilku minutach lub nawet godzinach. Z tego powodu każdą osobę po urazie głowy, nawet jeżeli początkowo czuje się dobrze, należy stale kontrolować i obserwować, czy nie pojawiają się objawy wstrząsu mózgu.
Przez co najmniej godzinę po urazie warto powstrzymać się od snu. Chory powinien być w stanie czuwania, aby nie przeoczyć ewentualnych niepokojących symptomów.
Wstrząs mózgu rozwija się pod wpływem urazów głowy spowodowanych różnymi czynnikami. Może się pojawić po upadkach z wysokości czy po wypadkach komunikacyjnych. Na wstrząs mózgu narażeni są również sportowcy - piłkarze, koszykarze, łyżwiarze, hokeiści czy bokserzy.
Do objawów wstrząsu mózgu zaliczamy:
- bóle głowy, nudności, wymioty, zmęczenie nadwrażliwość na dźwięki i światło, drgawki i zawroty głowy;
- dezorientacja, splątanie, niepamięć momentu urazu, trudności z koncentracją, mową, pamięcią, opóźnienie psychoruchowe, ogólne spowolnienie;
- zaburzenia snu i emocji - pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin lub dni po urazie i są to nadmierna senność w ciągu dnia, problemy z zaśnięciem, sen dłuższy lub krótszy niż zwykle, drażliwość, nerwowość, depresja, wybuchy złości, zmiana osobowości
Niepokojących objawów wstrząsu mózgu nigdy nie należy bagatelizować. Jeżeli jednak szybko ustępują i nie nawracają w ciągu kolejnych godzin i dni, to prawdopodobnie wizyta u lekarza nie jest konieczna. Zachowaj jednak czujność i jak najszybciej wezwij pomoc, jeżeli:
- pacjent stracił przytomność;
- objawy (bóle głowy, nudności, wymioty) utrzymują się przez dłuższy czas lub wielokrotnie nawracają;
- objawy są znacznie nasilone lub nasilają się w czasie;
- do poprzednio występujących objawów dołączyły się nowe.
Niestety nie ma jednego badania, które mogłoby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć wstrząs mózgu. Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu i badania neurologicznego. Należy także wykluczyć obecność innych poważnych następstw urazów głowy. W tym celu wykonuje się tomografię komputerową, aby sprawdzić, czy w efekcie urazu nie doszło do pęknięcia kości czaszki i urazu kręgosłupa.
Za pomocą tego badania można również określić, czy nie doszło do krwawienia wewnątrzczaszkowego. Czasami lekarz może zalecić krótkotrwałą obserwację w szpitalu, aby w razie pogorszenia objawów i stanu chorego móc szybko zareagować.
Pacjentowi ze wstrząsem mózgu należy w pierwszej kolejności zapewnić odpowiednią ilość odpoczynku. Przez pierwsze 1-2 dni nie zaleca się oglądania telewizji, korzystania z telefonu, komputera, uczenia się czy pracowania, ponieważ wysiłek umysłowy może nasilać objawy wstrząsu. W początkowym okresie choroby powinno się także unikać ciężkiego wysiłku fizycznego czy dźwigania ciężarów.
Nie ma jednego leku na wstrząs mózgu. Terapia opiera się na łagodzeniu objawów - podawaniu leków przeciwbólowych (należy jednak unikać NLPZ - niesteroidowych leków przeciw przeciwzapalnych - ze względu na ryzyko krwawienia), a w razie potrzeby również leków nasennych czy uspokajających. Powrót do codziennych aktywności powinien być stopniowy.
Objawy wstrząsu mózgu zwykle mijają samoistnie po trzech dniach, jednak całkowity powrót do zdrowia może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Dzieci są szczególnie narażone na urazy głowy podczas zabaw z rówieśnikami czy gry w piłkę. Diagnoza wstrząsu mózgu u dziecka może być przerażającą i bardzo stresującą sytuacją dla rodzica. Dobrą wiadomością jest fakt, że znaczna większość dzieci po przebytym wstrząsie mózgu powraca całkowicie do zdrowia, jednak potrzebują one zwykle więcej czasu niż dorośli aby dojść do siebie.
Przez pierwsze dni należy zapewnić dziecku dużo odpoczynku i ograniczyć korzystanie z telefonu czy komputera. Powrót do nauki czy odrabiania lekcji powinien zachodzić stopniowo, a ilość materiału powinno dostosowywać się do aktualnych możliwości dziecka. Całkowity powrót do zdrowia i pełnej aktywności trwa zwykle około 3 miesięcy.
CZYTAJ TAKŻE:
O czym mogą świadczyć wymioty?