Agorafobia

Przyczyny i objawy

Agorafobia to lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, w miejscach publicznych, wśród tłumu, daleko od domu lub samotnym podróżowaniem.


Najczęściej dotyka kobiety w wieku 20-40 lat.

Przyczyny

Agorafobia najczęściej związana jest z występowaniem innych zaburzeń lękowych, uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, a także ze stresującym trybem życia.

Objawy:

- fizyczne: przyspieszenie akcji serca, pocenie się, drżenie lub dygotanie,  utrudnione oddychanie, ból w okolicach klatki piersiowej, nudności

- psychologiczne: unikanie miejsc z których można łatwo i szybko się wydostać (metro, autobus, pociąg, supermarket), uczucie niepokoju i lęku, obawa utraty kontroli nad samym sobą.

Reklama

Leczenie

W leczeniu agorafobii stosuje się terapie psychologiczne - najczęściej terapię poznawczo-behawioralną . Ma ona na celu zrozumienie problemu, a co za tym idzie zmianę sposobu myślenia i zachowania. Innymi często stosowanymi terapiami są terapia ekspozycyjna i restrukturyzacja poznawcza.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL