Doda cierpi na bardzo rzadką chorobę. Codzienne sytuacje są nie do wytrzymania

Świat pełen głośnych i piskliwych dźwięków, stukotów i szumów, staje się nieznośnym miejscem dla mizofoników. Jak trudne jest funkcjonowanie z nadwrażliwością słuchową, wie piosenkarka Doda. "Żyję z mizofonią od dziecka, ale nasiliło mi się tak od 10 lat. Może od przestymulowania w pracy na scenie, studiu nagraniowym lub od nerwów w show biznesie" - powiedziała jakiś czas temu. Mizofonia to stosunkowo mało znane i rzadkie schorzenie. Z pewnością wiele osób po raz pierwszy usłyszało o nim właśnie z ust Dody. Czym dokładnie jest mizofonia, co ją powoduje i jak ją leczyć? Odpowiadamy!

Na co choruje Doda?

Doda to jedna z najszczerszych polskich gwiazd, czego dowodem było niedawno zakończone show "12 kroków do miłości", w którym wokalistka szukała partnera. Nic więc dziwnego, że gwiazda jest tak chętnie obserwowana w social mediach. Jej konto na Instagramie śledzi ponad 1,4 mln internautów. Ostatnio gwiazda wyznała tam, że od dzieciństwa boryka się z pewną chorobą. Chodzi dokładnie o mizofonię.

"Żyję z mizofonią od dziecka, ale nasiliło mi się tak od 10 lat. Może od przestymulowania w pracy na scenie, studiu nagraniowym lub od nerwów w show biznesie. Ja długopisu nie ogarnęłabym psychicznie. Często jak idziemy z Dżagą do kina, to jak kolanem wali o krzesło, to ja mówię, że się przesiądę do innego rzędu, jak nie powstrzyma nogi. No nie daję rady, jakieś buczenia, klimatyzatory, powtarzające się dźwięki, zegary, które robią tyk-tyk-tyk. Na szczęście coraz mniej jest takich, musiałam wynosić z każdego pokoju, w którym spałam" - powiedziała Doda.

Reklama

Mizofonia - co to jest?

Mizofonia to zaburzenie, które objawia się nadwrażliwością na dźwięk. Jego nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: misos, czyli nienawiść i fone - głos. Problem ten po raz pierwszy opisany został w 2000 roku przez audiologów Margaret M. Jastreboff i Pawela J. Jastreboffa. Mimo uporczywych objawów, jak na razie mizofonia nie znalazła się w psychiatrycznych klasyfikacjach chorób DSM i ICD.

Mizofonia - objawy nadwrażliwości słuchowej

U osób z mizofonią dochodzi do negatywnej reakcji emocjonalnej, która powstaje w wyniku niektórych dźwięków. Najczęściej dotyczy to odgłosów wydawanych przez innych ludzi. To przede wszystkim:

  •   głośne oddychanie,
  •   chrapanie,
  •   mlaskanie,
  •   pociąganie nosem,
  •   gwizdanie,
  •   kichanie,
  •   chrząkanie.

Czasami negatywnie odbierane mogą być także inne dźwięki m.in. pisanie na klawiaturze, tykanie zegara czy kapanie wody z kranu. W reakcji na te odgłosy wystąpić mogą takie objawy jak: uczucie lęku, rozdrażnienie, napady paniki czy napady agresji. Ze względu na silny stres. U niektórych osób mogą również pojawic objawy fizyczne, np. nadmierna potliwość czy przyspieszone oddychanie. Pierwsze objawy związane z mizofonią pojawiają się już w dzieciństwie. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków schorzenie nasila się wraz z wiekiem.

Mizofonia - przyczyny

Przyczyny mizofonii nie są do końca znane. Wiadomo, że schorzenie to nie ma jednak nic wspólnego z zaburzeniami słuchu. Najpopularniejsza obecnie hipoteza dotyczy zaburzeń reakcji mózgu związanej z odtwarzaniem wspomnień. Badania pokazują, że ryzyko mizofonii wzrasta u pacjentów z autyzmem, boreliozą, zespołem stresu pourazowego, migrenami i zespołem Williamsa. Kolejną grupą chorych, u których znacznie częściej obserwuje się negatywne odbieranie dźwięków, są pacjenci po urazach głowy i kręgów szyjnych oraz po zapaleniu opon mózgowych.

Mizofonia - rozpoznanie i leczenie

Obecnie nie ma żadnych kryteriów służących do zdiagnozowania mizofonii. Rozpoznanie rozpoczyna się zwykle od wykluczenia innych możliwych schorzeń. Ze względu na to, że mizofonia nie znajduje się w klasyfikacjach chorób DSM i ICD, nie ma również określonego trybu leczenia. 

Najczęściej w leczeniu mizofonii stosuje się psychoterapię. Bardzo dobre efekty przynosi zwłaszcza psychoterapia poznawczo-behawioralna, która pozwala na modyfikację zachowań i sposobu myślenia. W przypadku wyjątkowo silnych objawów związanych z mizofonią, zastosować można również leczenie farmakologiczne, np. przeciwlękowe.

CZYTAJ TAKŻE: 

Bruce Willis cierpi na afazję. To wielka bariera komunikacyjna

"Bywa potwornie" Co dolega Ewie Minge?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL