Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Prosty sposób przybliży cię do celu

Zbliża się koniec roku - czas na podsumowania i planowanie nowych przedsięwzięć. Co postanowiłeś sobie tym razem? Planujesz chodzić na siłownię, nie sięgać tak często po czekoladę, więcej czasu przeznaczać na sen, czy może zerwać z nałogiem? Jesteśmy cztery razy na tak. Problem w tym, że większość z nas nie potrafi wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych i poddaje się już po miesiącu. Czy jest coś, co może nam ułatwić osiągnięcie zamierzonych celów? Jak dotrzymać postanowień noworocznych? Podpowiadamy.

Noworoczne postanowienia Polaków

"Nowy rok, nowy/nowa ja" - co roku z tego założenia wychodzi nawet 3/4 Polaków. Efektem jest lista postanowień noworocznych. Co z nich wyniknie, wydaje się sprawą drugorzędną. Grunt to mieć plan - myślimy. Co najczęściej planujemy zmienić w nowym roku kalendarzowym? Badania z ostatnich lat pokazują, że chcemy przede wszystkim zmienić swoje nawyki na zdrowsze - chcemy więcej się ruszać, zdrowiej się odżywiać (ograniczając np. mięso i słodycze) i chudnąć. Często w pierwszej trójce noworocznych postanowień znajduje się rzucenie palenia. Poza tym mamy zamiar oszczędzać, systematycznie się badać czy też lepiej się wysypiać.

Reklama

Niestety, nawet 80 proc. z nas rezygnuje z tego, co sobie postanowiło, już w lutym. Szybko. Czy w noworocznych postanowieniach można wytrwać? Jak najbardziej. Eksperci mają dla nas kilka wskazówek.

Odpowiednio sformułuj cel

Wszystko zaczyna się od sformułowania celu. Jak twierdzą psychologowie, wytrwanie w noworocznym postanowieniu jest częściowo zależne od tego, jak ono brzmi. Badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu Linköping przeanalizowali postanowienia noworoczne ponad 1000 osób. Zaobserwowali, że postanowienia, w których pojawiały się zwroty typu "będę unikać" lub "rzucę", okazywały się mniej skuteczne. "Jeśli zmienisz treść swojego postanowienia z 'rzucę / będę unikać' na 'zacznę', będziesz mieć większe szanse na osiągnięcie swych celów" - zauważają. Jeśli np. planujesz w nowym roku jeść mniej słodyczy, bo chcesz schudnąć, zamień 'W nowym roku nie będę jeść słodyczy' na 'Będę jeść owoce kilka razy dziennie'. "W wyniku tego zastępujesz słodycze czymś zdrowszym, co prawdopodobnie pozwoli ci schudnąć - i wytrwasz w postanowieniu" - tłumaczy Per Carlbring, profesor psychologii z Uniwersytetu Sztokholmskiego. "Nie da się całkowicie wymazać niektórych zachowań, ale można je zastąpić innymi - zdrowszymi" - zaznacza. Ważne jest, by cel był realistyczny i precyzyjnie określony.

Nie wyznaczaj sobie zbyt wielu celów

Eksperci radzą skupić się tylko na jednym lub dwóch celach, aby uniknąć przytłoczenia. Więcej jeśli sporządziłeś już listę swoich celów na ten rok, lepiej ją przeanalizuj. Może znalazły się na niej plany, których realizację można odwlec w czasie? Może inne sprawy są pilniejsze? Jeśli tak, lepiej powykreślaj te, które mogą jeszcze poczekać. Skup swoją energię na jednym lub dwóch celach, nie wielu. Pamiętaj - stawiaj swoje zdrowie na pierwszym miejscu.

Zidentyfikuj przeszkody

Kiedy już ustalisz realistyczny i konkretny cel, zidentyfikuj przeszkody, które mogą stanąć ci na drodze do sukcesu. I przygotuj plan. Na przykład, jeśli twoim celem jest odżywianie się zdrowiej, możesz rozważyć opracowywanie planu posiłków i listy zakupów na dany tydzień. Bez planu możesz np. ulec pokusie zjedzenia czegoś niezdrowego poza domem.

Zacznij od małych kroków

Chcesz zacząć nowy rok od restrykcyjnej diety lub katorżniczych treningów na siłowni? To prosty przepis na porażkę. Radykalna zmiana zachowań nam nie służy. Skup się na małych krokach, które ostatecznie pomogą ci osiągnąć coś więcej. Jeśli chcesz odżywiać się zdrowiej, zacznij od zastąpienia kilku mniej zdrowych produktów bardziej pożywnymi. Następnie zajmij się np. zmniejszeniem wielkości porcji i/lub ograniczeniem spożycia smażonego jedzenia bądź jedzenia poza domem. Te małe, stopniowe zmiany ułatwiają trzymanie się nowych, zdrowych nawyków i zwiększają prawdopodobieństwo długoterminowego sukcesu.

Unikaj postanowień z zeszłego roku

Inną strategią dotrzymywania postanowień noworocznych jest niepodejmowanie dokładnie tych samych postanowień rok po roku. Bo jeśli już próbowałeś i poniosłeś porażkę, wiara w siebie może być mocno zachwiana - twierdzą eksperci. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po te same cele, których nie udało ci się osiągnąć w ubiegłych latach, poświęć trochę czasu na ocenę swoich poprzednich wyników. Które strategie okazały się najskuteczniejsze? Które były najmniej skuteczne? Co powstrzymywało cię wtedy od dotrzymania postanowienia? Rozważ zmiany, aby twój cel stał się bardziej wykonalny. Jeśli zmienisz swoje podejście, bardziej prawdopodobne stanie się, że zobaczysz rezultaty w nadchodzącym roku. 

Bądź cierpliwy

Niezdrowe lub niepożądane nawyki, które próbujesz zmienić, prawdopodobnie rozwijały się latami, więc nie możesz oczekiwać, że zmienią się one w ciągu zaledwie kilku dni, tygodni lub miesięcy. Bądź cierpliwy. To proces. I nawet jeśli popełnisz błąd, nawet niejeden, możesz kontynuować swoją drogę. Osiągnięcie celów może zająć więcej czasu, niż byś chciał, ale pamiętaj - to nie jest wyścig. Kiedy już podejmiesz zobowiązanie do zmiany zachowania, może to być coś, nad czym będziesz pracować przez resztę swojego życia.

Pamiętaj, dlaczego to robisz

W pierwszych dniach nowego roku prawdopodobnie będziesz czuć się pewnie i będziesz silnie zmotywowany do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu. Dlatego że jeszcze nie miałeś szansy doświadczyć większego dyskomfortu związanego ze zmianą nawyków, nie napotkałeś pokusy, która mogłaby cię odwieść od realizacji planu. Ale czas będzie mijał i prędzej czy później tak się stanie. Będziesz biegał na siłownię o 7 rano, żeby zdążyć do pracy, więc będziesz niewyspany i sfrustrowany, głowa będzie cię bolała z powodu odstawienia nikotyny i twoja motywacja najprawdopodobniej zacznie spadać. Kiedy pojawią się trudne chwile, przypomnij sobie, dlaczego twoje postanowienie noworoczne jest właśnie takie. I co możesz zyskać, osiągając swój cel. Możesz sobie spisać to na kartce i mieć ją zawsze pod ręką.

CZYTAJ TAKŻE: 

Odpuszczanie lepsze od diety, sportu czy spa. Zastosuj te rady, a będziesz omijał lekarzy

10 powodów, dlaczego nie możesz schudnąć. Z niektórych nie zdajesz sobie sprawy

Urodziłeś się w poniedziałek, środę, a może w sobotę? Taką osobą jesteś

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL