Osoby wysoko wrażliwe czują i widzą więcej. Cechy WWO
Wysoko wrażliwe osoby stanowić mogą nawet 20 proc. populacji. Po czym je poznamy? Wyodrębnić można kilka typów zachowań, cech oraz zainteresowań, jakie wyróżniają osoby z WWO. To m.in. silna empatia, zainteresowanie sztuką i wrażliwość na piękno, nieśmiałość i podatność na stres. Czy WWO jest zaburzeniem i należy je leczyć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.
WWO, czyli wysoko wrażliwa osobowość, to termin, który wprowadzony został przez Elaine N. Aron. To amerykańska psycholożka i autorka bestsellerowej książki "Wysoko wrażliwi". Zdaniem Aron wysoce wrażliwe osoby najlepiej określa akronim DOES, czyli głębokość przetwarzania (D-depth of processing), przestymulowanie (O-overstimulation), empatia (E-emotional reactivity and empathy) i wyczulenie na subtelności (S-sensitive).
Aron uważa, że WWO dotyczyć może 20 proc. populacji.
Warto podkreślić, że wysoko wrażliwa osobowość nie jest zaburzeniem. Nie jest również wadą ani zaletą. To jedynie opis pewnych emocji i zachowań. Coraz częściej można się również spotkać ze stwierdzeniem, że osoby z WWO są wyjątkowe. Mają inną budowę mózgu, a ich układ nerwowy znacznie silniej przetwarza bodźce i na nie reaguje.
Uważa się, że wysoko wrażliwa osobowość jest uwarunkowana genetycznie, dlatego dziedziczymy ją po innych członkach naszej rodziny.
Specjaliści zajmujący się WWO zwracają uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Ich zdaniem wysoka wrażliwość może być jedną z ewolucyjnych strategii przetrwania. Cecha ta występuje bowiem także u zwierząt, które dzięki niej mogą ostrzegać swoje stado przed potencjalnym zagrożeniem.
Wyszczególnić można kilka typów zachowań, cech oraz zainteresowań, jakie wyróżniają osoby z WWO. To:
- silna empatia,
- zainteresowanie sztuką i wrażliwość na piękno,
- analizowanie przeżywanych emocji oraz sytuacji,
- silna spostrzegawczość,
- nieufność w stosunku do innych osób,
- przeżywanie nastrojów innych osób,
- trudność w radzeniu sobie z dużą ilością bodźców,
- brak umiejętności pracy pod presją czasu,
- niechęć do zmian,
- nieśmiałość,
- podatność na stres,
- rozważność,
- potrzeba spokoju,
- sumienność i rzetelność w wykonywaniu zadań.
Osoby z WWO to zazwyczaj domatorzy, którzy lubią spędzać czas w spokoju, często w towarzystwie zwierząt. To w zdecydowanej większości przypadków introwertycy, którzy mają niewielkie, lecz oddane grono bliskich znajomych i raczej unikają nowych znajomości. Ludzie charakteryzujący się wysoko wrażliwą osobowością rezygnują również z tłocznych i głośnych miejsc. Nie przepadają za dużymi centrami handlowym czy dyskotekami. Nadmiar bodźców, a zwłaszcza hałas, gwar i tłum może powodować u nich nawet objawy somatyczne. Z tego powodu wystąpić mogą bóle głowy, bóle brzucha czy światłowstręt.
Codzienne funkcjonowanie osób z WWO od jakiegoś czasu zmienia się na lepsze. Ma to związek z rozwojem nowych technologii. Wiele firm coraz chętniej stawia na pracę zdalną, która doskonale sprawdza się u osób z wysoką wrażliwością. Przepełnione biura czy głośny open space nie są dla nich komfortowym miejscem do pracy. Internet daje również możliwości rozwoju oraz pielęgnowania zainteresowań. Osoby z WWO chętnie zakładają blogi czy kanały w social mediach, na których dzielą się swoim hobby.
Tak jak zostało już napisane, wysoko wrażliwa osobowość nie jest zaburzeniem, dlatego nie powinna być leczona. W niektórych przypadkach osoby z WWO mogą jednak odczuwać pewien dyskomfort. W takim przypadku dobrze zgłosić się do psychologa lub terapeuty, który pomoże rozwiązać ten problem.
CZYTAJ TAKŻE:
Osobowość borderline - czym jest i kogo dotyczy?
Ewa Sękowska-Molga: Dzieci wysoko wrażliwe często są ekstremalnie grzeczne