Oto co dzieje się z człowiekiem po rozwodzie. Objawy także fizyczne

Rozwód jest uznawany za jeden z najpoważniejszych czynników stresogennych. Wiele osób przeżywających rozpad związku nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi uczuciami. Dla nich rozwód nie jest pozytywną zmianą, nie otwierają z radością nowego rozdziału w swoim życiu. Kiedy możemy mówić o traumie po rozwodzie i gdzie szukać pomocy, gdy żałoba po nieudanym związku niszczy zdrowie?

Wpływ stresu związanego z rozwodem na zdrowie

W stosowanej przez psychologów Skali Ponownego Przystosowania Społecznego, która mierzy związek między wydarzeniami życiowymi, stresem i podatnością na choroby, rozwód jest uważany za jeden z najpoważniejszych czynników stresogennych w życiu. 

Według badań stres związany z separacją i rozwodem może prowadzić do znacznego pogorszenia kondycji psychicznej. Istnieją również dowody na związek traumy porozwodowej ze zwiększonym ryzykiem zachowań samobójczych i występowania zespołu stresu pourazowego (PTSD). Ten ostatni kojarzony jest raczej z sytuacjami zagrożenia życia, np. u żołnierzy. Jednak coraz więcej badań potwierdza występowanie charakterystycznych objawów PTSD również u osób przeżywających traumę po rozwodzie.

Reklama

Niepokojące objawy traumy po rozwodzie

Rozwód może być doświadczeniem wyniszczającym, szczególnie gdy sprawa toczy się długo i w jej toku przywoływane są przykre wspomnienia. Nie jest to jednak regułą, bo trauma rozwodowa może dotyczyć też osób, które zakończyły związek na jednej rozprawie i bez orzekania o winie.

Uczucia, które targają osobami, gdy ich związki się rozpadły, można porównać do przeżywania śmierci bliskiej osoby. I tak jak w przypadku żałoby, smutek, złość i obniżenie nastroju na jakiś czas są całkiem naturalne.

W niektórych przypadkach następuje przekroczenie cienkiej granicy pomiędzy przeżywaniem rozstania a traumą. Jakie objawy u osób przeżywających rozwód są niepokojące?

Objawy traumy po rozwodzie:

  • nadmiernie negatywne myśli o sobie i świecie,
  • przesadne obwinianie siebie lub innych,
  • zmniejszone zainteresowanie codziennymi aktywnościami,
  • poczucie izolacji,
  • drażliwość lub agresja,
  • paranoja,
  • zachowanie ryzykowne lub destrukcyjne,
  • trudności z koncentracją,
  • trudności w zasypianiu.

Pacjenci, którzy przeżywają traumę po rozwodzie, zmagają się również z natrętnymi myślami i retrospekcjami, które często przybierają formę koszmarów sennych. Jeśli obserwujesz u siebie wymienione wyżej symptomy, jak najszybciej poszukaj fachowej pomocy.

Pamiętaj, że trauma i zespół stresu pourazowego po rozwodzie mogą dotknąć również twoje dzieci. Dlatego staraj się je chronić i pod żadnym pozorem nie wciągaj w sprawy dorosłych. Choć to trudne, postaraj się pracować nad zdrowym współrodzicielstwem z byłym małżonkiem.

Jak przetrwać załamanie po trudnym rozwodzie?

Granica pomiędzy normalnym a traumatycznym przeżywaniem rozstania jest bardzo cienka. Dlatego, nawet jeśli nie odczuwasz objawów dziś, zadbaj o swoją psychikę, aby nie dopuścić do poważnego stanu.

Zaakceptuj swoje emocje. Doświadczanie trudnych i przygnębiających myśli po rozwodzie jest rzeczą normalną. Pracuj nad akceptacją tego, co czujesz, bez prób zaprzeczania sobie lub osądzania siebie.

Szukaj wsparcia społecznego. Obecność przyjaciół i rodziny jest bardzo ważna. Dzielenie się swoimi uczuciami z innymi może złagodzić cierpienie i sprawić, że poczujesz się mniej samotny.

Daj sobie czas - po tak dużym zwrocie w życiu masz prawo zatrzymać się na chwilę. Bez wyrzutów sumienia skup się na dbaniu o siebie emocjonalnie i fizycznie. Dzięki temu unikniesz zdrowotnych konsekwencji traumy rozwodowej.

Stres towarzyszył ci podczas rozwodu i po nim, dlatego pomocne może być zastosowanie łagodzących technik relaksacyjnych. Sprawdź, jak działają u ciebie: praktykowanie uważności, techniki oddechowe i medytacja, aby uspokoić umysł i ciało.

Strategie, które warto zastosować po rozwodzie

Istnieją praktyki, które mogą ci pomóc przejść przez żałobę po rozwodzie. To swego rodzaju ćwiczenia, które pomogą zmienić sposób postrzegania sytuacji, w której się znajdujesz.

Nie trzymaj się kurczowo przeszłości i... przyszłości

Kiedy bierzemy ślub, rozwód jest ostatnią rzeczą, którą dopuszczamy do świadomości. Nawet w trudnych momentach życia jawi się jako ostateczność. Dlatego wiadomość o tym, że współmałżonek chce rozwodu zawsze wywołuje szok. Wielu rozwodników trzyma się kurczowo wspomnień i rozważa, co by było, gdyby. Nie wyobrażają sobie również przyszłości bez dotychczasowego partnera. To zupełnie naturalne, ale na dłuższą metę może paraliżować i powodować, że nie będziesz mógł ruszyć z miejsca.

Spróbuj więc delikatnie przekierować swoje myśli, gdy zaczniesz zauważać, że dryfują ścieżką:

  • "Gdybym tylko miał...";
  • "Ale było nam razem tak dobrze";
  • "Jak oni mogli to wszystko zniszczyć?".

Zamiast tego spróbuj sobie przypomnieć:

  • "Rozwód się wydarzył i nic tego nie zmieni";
  • "Może życie nie potoczy się tak, jak planowałem, ale nadal mogę znaleźć zadowolenie i spokój".

Akceptacja zazwyczaj nie następuje z dnia na dzień, więc nie martw się, jeśli potrzebujesz trochę czasu. Najważniejsze jest traktowanie siebie życzliwie, gdy godzisz się ze stratą.

Stwórz przestrzeń dla każdej emocji

W trakcie i po rozwodzie emocje przychodzą falami - raz jesteś rozżalony, innym razem spokojny i opanowany, a za chwilę wpadasz w złość. To również jest zupełnie naturalne i każda z tych emocji jest ważna. Jeśli tylko nie wywierają negatywnego wpływu na twoje otoczenie, to pozwól sobie na przeżywanie każdej z nich. Jeśli nie będziesz ich tłumić, z czasem osłabną.

Zachowaj spokój i ćwicz asertywną komunikację

Trudno bez emocji rozmawiać z osobą, która sprawiła, że cierpisz. Jednak awantury i przepychanki słowne nie sprawią, że szybciej podniesiesz się po rozwodzie. Wręcz przeciwnie. Dlatego warto ustalić schemat komunikacji z byłym współmałżonkiem i trzymać się go.

Kilka pomocnych wskazówek:

  • ustal granice wokół komunikacji - zadzwonisz, napiszesz SMS-a lub e-mail? Jak często?;
  • ogranicz rozmowy do najważniejszych kwestii takich jak opieka nad dziećmi lub wszelkie ustalenia finansowe;
  • unikaj obelg i wszelkich raniących lub szyderczych uwag;
  • upewnij się, że oboje macie czas na rozmowę i wysłuchanie. Twój były współmałżonek nie ma już obowiązku kontaktowania się z tobą o każdej porze dnia i nocy.

Poszerz krąg znajomych

Tworzenie nowych więzi może pomóc złagodzić poczucie samotności i stworzyć trwałe możliwości nawiązywania kontaktów społecznych. Szczególnie że po rozwodzie trudno utrzymać relacje ze wszystkimi wspólnymi znajomymi. Nie pozwól, by ograniczenie kontaktów towarzyskich pogłębiło twoje przygnębienie. Spróbuj nawiązywać nowe relacje i pielęgnować je jako singiel. To bardzo dobry sposób, by wypełniać pustkę po rozwodzie.

Próbuj nowych rzeczy

Na pewno były takie rzeczy, których zawsze chciałeś spróbować, ale do tej pory nie było czasu i okazji. Bycie singlem ma właśnie tę dobrą stronę, że samodzielnie podejmujesz decyzje i możesz robić to, na co masz ochotę. Zapisz się na kurs, warsztaty czy poświęć się nowemu hobby. To doda ci pewności siebie i sprawi, że zapomnisz o smutku.

Kiedy zwrócić się po profesjonalną pomoc?

Zwróć się po profesjonalną pomoc, jeśli:

  • masz trudności z wykonywaniem codziennych zadań lub wychowywaniem dzieci;
  • zauważysz spadek wyników w pracy;
  • masz problemy z jedzeniem, spaniem lub zaspokajaniem podstawowych potrzeb i unikasz bliskich.

Rozwód może mieć trwały wpływ na twoje samopoczucie emocjonalne i psychiczne, ale specjalista ds. zdrowia psychicznego zawsze może zaoferować pełne współczucia wskazówki i wsparcie.

CZYTAJ TAKŻE:

Takiej osobie możesz powierzyć sekrety i troski. Zdradza ją siedem cech

Objawy depresji u mężczyzn są inne niż u kobiet. Oto co może na nią wskazywać

Sprawdź, w jakiej pozycji śpicie, a dowiesz się, jaka jest kondycja waszego związku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL