Takiej osobie możesz powierzyć sekrety i troski. Zdradza ją 7 cech

Empatia to wyjątkowa cecha, która pozwala współodczuwać emocje innych ludzi, spoglądać na świat z ich perspektywy, a nawet utożsamiać się z nimi na poziomie emocjonalnym. W dzisiejszych czasach empatia jest niezwykle pożądaną cechą, ponieważ jest ona istotna w budowaniu szczerych relacji przyjacielskich, jak i w związkach partnerskich. Osoby empatyczne są jednak osobami wrażliwymi i nierzadko obciążonymi problemami zarówno swoimi, jak i otaczającego ich świata. Po czym poznać, że jesteś empatą i jak radzić sobie z nadmiarem emocji?

Empatia to dar albo przekleństwo?

Empatia jest wyjątkową cechą osób, które są wrażliwe na emocje innych ludzi oraz problemy świata, w którym żyją. Ludzie wykazujący tę cechę są bardzo dobrymi przyjaciółmi, lojalnymi pracownikami a także wiernymi partnerami, którzy zawsze szukają rozwiązań problemów przy zastosowaniu kompromisu - tak, by uwzględnić zdanie oraz emocje drugiej strony. Pewne cechy zdradzają, czy mamy do czynienia w swoim życiu z osobą empatyczną, czy raczej obojętną na odczucia innych. Po czym rozpoznać empatę?

Empata łatwo odczytuje emocje innych ludzi

Osoby o wysokim odczuwaniu empatii bardzo łatwo orientują się, że ktoś mierzy się z jakimś problemem. Widząc kłopoty kogoś bliskiego, osoba empatyczna stara się tak poprowadzić rozmowę, by odkryć przyczynę jego kłopotów ale także zaangażować się w rozwiązanie problemu czy po prostu wesprzeć drugą stronę w trudnych chwilach. Często emocje towarzyszące bliskim, osoba empatyczna przeżywa z takim samym natężeniem, przyjmując stan smutku lub zdenerwowania adekwatnie do emocji bliskiego.

Reklama

Osobie empatycznej łatwo powierzyć swoje sekrety

Jeśli ludzie często ci się zwierzają, powierzają swoje sekrety i opowiadają o problemach, to z dużym prawdopodobieństwem jesteś osobą empatyczną. Zdradzając swoje tajemnice, ludzie oczekują dyskrecji i zrozumienia - nie oceny czy doradzania. Empata to doskonały słuchacz, który angażuje się w rozmowę oraz rozumie emocje drugiego człowieka, bez oceniania i okazując mu wsparcie

Empata często jest przytłoczony i smutny

Przy nadmiernej ilości negatywnych emocji, złych informacji czy dużej skali problemów, z jakimi mierzy się empata - osoby takie szybko popadają w smutek i czują się przytłoczone ilością problemów. Empaci potrzebują dużo casu na własny odpoczynek, by zadbać o swój własny komfort psychiczny. Te wrażliwe osoby przede wszystkim powinny otaczać się ludźmi pozytywnie nastawionymi do świata, ponieważ osoby toksyczne bardzo szybko odbiorą im energię i pozytywne myślenie.

Usprawiedliwia reakcje i emocje innych

Osoby empatyczne są dalekie od oceniania innych za ich decyzje czy zachowanie. Próbują rozumieć ich emocje, a także tłumaczyć ich zachowania wierząc, że są one wywołane wewnętrznymi przeżyciami czy cierpieniem. Osoby o wysokim poziomie empatii często usprawiedliwiają innych i tłumaczą ich zachowanie, decyzje i reakcje, nierzadko zachowując się przy tym jak adwokaci.

Wysoka wrażliwość na atmosferę otoczenia

Osoby empatyczne bardzo łatwo odczytują atmosferę, jaka panuje w danym towarzystwie - zarówno w domu, jak i w pracy. Złe emocje odbierają im energię natomiast pozytywna atmosfera napędza ich do działania i motywuje.

Empata przeżywa ból i cierpienie innych

Wyróżniającą się cechą empatów jest duża emocjonalność względem wszystkich zdarzeń, również tych, które nie dotyczą ich bezpośrednio. To osoby, które niezwykle przeżywają wojny, ataki terrorystyczne, krzywdę innych ludzi oraz zwierząt. Często płaczą na wieść o czyjejś śmierci - nawet obcej osoby, czyimś cierpieniu czy nawet niepowodzeniach życiowych. Osoby te mają wewnętrzną potrzebę, by podjąć działania, które mogłyby "zbawić świat" i zmniejszyć ilość cierpienia na świecie.

Co zrobić, by emocje innych nie zdominowały życia?

Osoby, które wykazują się dużą empatią, przejmują się losem i problemami innych a także są wyjątkowo wrażliwe na sytuacje ze swojego życia, powinny przede wszystkim dbać o swoje życie prywatne i własne emocje.

Istotne jest, by takie osoby pozwalały sobie na własną przestrzeń, czas spędzany sam na sam a także realizację własnych planów. By utrzymać równowagę emocjonalną, warto skupić się na czynnościach, które sprawiają radość i satysfakcję. Może być to własna praca zawodowa, hobby, spotkania w towarzystwie ludzi z pozytywną energią, którzy nie obarczają swoimi problemami i kryzysami życiowymi.

Osoby mierzące się z dużą dawką negatywnych emocji powinny znaleźć sposób na rozładowanie napięcia oraz stresu, a najlepszą metodą może okazać się aktywność fizyczna, medytacja, taniec, a nawet spacery na łonie natury.

CZYTAJ TAKŻE:

Toksyczne relacje. Siedem sygnałów, że stałeś się ofiarą

Wiosenny detoks mózgu to światowy trend

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cechy charakteru | osobowość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL