Siedem objawów niezdiagnozowanego ADHD u dorosłych. Te zachowania są typowe

Do niedawna twierdzono, że ADHD jest jedynie problemem dotyczącym dzieci. Niestety jest to zaburzenie rozwojowe, które towarzyszy pacjentom przez całe życie. Co więcej, wiele osób, które nie zostały zdiagnozowane w dzieciństwie, nie miało szansy na wykształcenie odpowiednich technik radzenia sobie z objawami. Doświadczają poważnych problemów w pracy, szkole i w domu, żyją z ogromnym poczuciem winy i całe życie próbują "być lepsze", jednak z różnym skutkiem. Jakie są objawy niezdiagnozowanego ADHD u dorosłych? Wyjaśniamy.

Trudności ze skupieniem uwagi na szczegółach

Dorośli z ADHD doświadczają objawów związanych przede wszystkim z zaburzeniami koncentracji. Trudno jest im się skupić przez dłuższy czas na jednej rzeczy, przez co często umykają im drobne szczegóły, np. przy uzupełnianiu wniosków. Popełniają błędy wynikające z nieuwagi i nierzadko doświadczają przez to problemów w pracy. Niektóre osoby z ADHD niemal "wychodzą z siebie", aby zapobiec robieniu takich błędów - przykładowo, przed wysłaniem maila czy oddaniem własnej pracy czytają ją po kilkanaście razy. Jest to niezwykle męczące i wiąże się z odczuwaniem dużego lęku przed porażką.

Reklama

Problemy z koncentracją na rozmowie

Dorośli z ADHD mają często problemy z koncentracją na rozmowie, szczególnie jeśli jest prowadzona na tematy spoza obszaru ich zainteresowań. Mimo starań mogą wydawać się nieobecni i często umyka im ogólny przekaz danej rozmowy. Nierzadko wpływa to na relacje z innymi ludźmi, ponieważ osoba z ADHD może być odbierana jako obojętna czy nawet niezainteresowana drugim człowiekiem. W pracy jest to również problematyczne, ponieważ może być przyczyną zapominania o poleceniach przełożonych i dodatkowych obowiązkach.

Trudności w nauce nowych rzeczy

Osoby dorosłe z ADHD mogą mieć spore trudności w uczeniu się nowych rzeczy. Często mają problem z zapamiętaniem wszystkich czynności potrzebnych do wykonania danego zadania, w szczególności w sytuacji, gdy poszczególne kroki trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności. Z tego powodu mogą doświadczać problemów w pracy, gdy muszą nauczyć się mechanizmu działania np. danego programu komputerowego czy maszyny. Nauka na studiach również może być problemem ze względu na problemy z koncentracją na zajęciach i wykładach czy też podczas czytania materiałów.

Gubienie przedmiotów

Kto choć raz w swoim życiu nie zgubił kluczy bądź portfela, niech pierwszy rzuci kamieniem. Jednak dla osób z niezdiagnozowanym ADHD jest to codzienność. Zapominają zabrać ze sobą telefonu, portfela, kluczy czy notatek niezbędnych im do pracy. Gubią drobne przedmioty bądź dokumenty, które są im później potrzebne, np. paragony do zwrotu ubrania zamówionego przez internet. Gdy idą do sklepu, często wracają ze wszystkim, tylko nie z tym, co miały kupić. A przy kasie okazuje się, że nie mają jak zapłacić, bo portfel i telefon zostawiły na komodzie w salonie. Mimo wszelkich starań takie sytuacje powtarzają się nierzadko każdego dnia i są przyczyną ogromnej frustracji względem samego siebie. Nawet mimo robienia list zakupów, sprawdzania po kilka razy, czy na pewno potrzebne rzeczy są w torbie.  

Wieczne zapominanie

"Przepraszam, zapomniałem" to jedne z najczęściej wypowiadanych słów przez niezdiagnozowane osoby z ADHD. Ze względu na problemy z koncentracją potrafią zapomnieć o ważnych spotkaniach, wizytach u lekarza, braniu leków, umyciu naczyń, urodzinach mamy i wielu innych zobowiązaniach. Często zdarza im się zapomnieć o umyciu zębów, jedzeniu posiłków czy piciu wody. Czasem nie pomagają przypominajki w kalendarzu czy zapisanie wydarzenia w notatkach.  

Nadaktywność

Nadaktywność w przypadku ADHD wielu osobom kojarzy się z rozbieganym, kilkuletnim chłopcem, który nie daje nauczycielom prowadzić zajęć i przeszkadza swoim rówieśnikom. O ile takie sytuacje się zdarzają, to jednak są w zdecydowanej mniejszości nawet wśród dzieci. U dorosłych nadaktywność jest zazwyczaj mało widoczna i subtelna. Przejawia się głównie w postaci gonitwy myśli, "radia w głowie" czy problemami z usiedzeniem w miejscu. Dorośli z ADHD często również ruszają palcami, nogą, kurczą poszczególne grupy mięśni, bębnią palcami o stół, obgryzają paznokcie, bawią się włosami, długopisem czy czymkolwiek, co akurat mają pod ręką. Takie zachowania nazywa się "stimami" - mają one na celu umożliwienie ujścia nadmiarowym pokładom energii.

Impulsywność

Osoby dorosłe z ADHD często mają problem z impulsywnością. Często dokonują mało przemyślanych zakupów, których potem żałują. Podczas jazdy samochodem mogą być niespokojne i podejmować czasem ryzykowne decyzje, które mogą skończyć się mandatem. Niekiedy wybierają dłuższą drogę jedynie po to, by nie musieć czekać na światłach. Czekanie w kolejce bądź stanie w korku to dla nich tortury. Impulsywność przejawia się czasem również w relacjach z innymi - osoby z ADHD często wypowiadają mało przemyślane uwagi, przerywają bądź dokańczają zdanie za innych.  

Inne objawy ADHD u dorosłych

ADHD u dorosłych może objawiać się również:

  • wykonywaniem w pierwszej kolejności łatwych zadań, a zostawianiem na później bardziej wymagających;
  • trudnościami z doprowadzeniem danego zadania do końca;
  • robieniem kilku rzeczy na raz i niedokańczaniem żadnej z nich;
  • gadatliwością;
  • brakiem poczucia upływu czasu;
  • stałym uczuciem wewnętrznego niepokoju.

CZYTAJ TAKŻE: 

Twarz oblewa rumieniec, serce przyspiesza, ręce drżą. Ujawnia się w towarzystwie

Są jak marzycielki i wojownicy. "Niewidzialne zaburzenie", które może zrujnować życie

"Godzinami gapiłem się w monitor". Jak osoby w kryzysie radzą sobie w pracy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: objawy ADHD u dorosłych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL