Sześć zachowań, po których zdemaskujesz narcyza. Uważaj na takich ludzi

Kiedy nazywamy kogoś narcyzem, zwykle mamy na myśli osobę, która uważa się za ważniejszą i lepszą od innych, osobę, która uwielbia być w centrum uwagi. Choć każdy czasami może wykazywać zachowania narcystyczne - przechwalać się bądź kierować na siebie uwagę w towarzystwie - prawdziwy narcyz robi to niemal nieustannie. Nie rozumie również, jak jego zachowanie wpływa na ludzi wokół. Sprawdź, czy ktoś, kogo znasz, może być narcyzem.

Mówienie głównie o sobie

Narcyz ma obsesję na swoim punkcie, a to oznacza, że najchętniej mówi o sobie. Zawsze kieruje rozmowę na siebie, a wycofuje się, gdy rozmowa już go nie dotyczy - odwraca wzrok, przewraca oczami, nie ukrywa znudzenia. Na ogół nie jest zainteresowany tym, co inni mają do powiedzenia, a gdy rozmowa zostaje skierowana na inne tory, robi wszystko, by z powrotem być w centrum uwagi i przedstawić własną perspektywę. Wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty. Ma bardzo małą, jeśli w ogóle, zdolność do odczuwania uczuć innych, więc prawdopodobnie nigdy nie będzie stanie zrozumieć twojego punktu widzenia.

Reklama

Przekonanie o własnej wyższości

Narcyz uważa, że jest lepszy od wszystkich - że zasługuje na najlepszą pracę, najwięcej pieniędzy i najpiękniejsze rzeczy. Jeśli nie dostaje tego, czego chce, szybko zrzuca na kogoś winę. Jest zdania, że zasługuje na przebywanie z osobami, które są wyjątkowe, a takimi są dla narcyza osoby, które w pełni go doceniają.

Wysoka wrażliwość na krytykę

Narcyz wykorzystuje każdą okazję, by podbudować swoje ego i nie znosi krytyki. Często wybucha, nawet z powodu niewinnych uwag pod swoim adresem. Jeśli narcyzowi wyda się, że nie pochwalasz jego działań, zareaguje atakiem. Partnerzy i bliscy narcyzów szybko "uczą się" nie wytykać im niewłaściwych zachowań.

Prawienie fałszywych komplementów

Narcyz prawi fałszywe komplementy. Co to znaczy? Początkowo zdanie przez niego wypowiadane ma wydźwięk pozytywny - zaczyna się np. od słów: "Ładnie ci w tej sukience...". A na końcu pojawia się przysłowiowa "szpileczka": "... jak na osobę, która ma tak szerokie biodra". Jego "komplementy" trafiają w najczulszy punkt. Sam spragniony jest pochwał. Może wydawać się bardzo pewny siebie, ale według ekspertów większość narcyzów ma niskie poczucie własnej wartości i wymaga nadmiernej uwagi i podziwu.

Manipulowanie uczuciami

Narcyz dąży do kontrolowania wszystkiego i wszystkich wokół siebie. Uwielbia manipulować uczuciami innych, bo to dla niego sposób na uzyskanie tego, czego chce. W grupach często wywołuje konflikty i lubi, gdy wszyscy wokół niego są ze sobą skłóceni. Bawi go obserwowanie reakcji osób, które nastawił przeciwko sobie. Jest nałogowym kłamcą i dostosowuje rzeczywistość do swoich wyobrażeń.

Deficyt empatii

Narcyz nie wykazuje empatii. Nie rozumie uczuć i potrzeb innych. Nie przejmie się tym, że miałeś zły dzień w pracy, czy pokłóciłeś się z najlepszym przyjacielem. Brakuje mu umiejętności, by sprawić, że poczujesz się widziany, doceniany, rozumiany, akceptowany. Niezdolność do empatii, współczucia, jest często powodem rozpadu wielu relacji, nie tylko romantycznych.

CZYTAJ TAKŻE:

Pięć zdań, w których kryje się bierna przemoc. Ofiara nie zdaje sobie sprawy

Takiej osobie możesz powierzyć sekrety i troski. Zdradza ją 7 cech

Są wyjątkowi nie tylko dla tego, że jest ich mało. Kim są ludzie o osobowości INFJ?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: narcyzm | osobowość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL