Naucz się rozróżniać, kiedy brzuch boli z nerwów. Towarzyszą mu inne objawy

Ze względu na coraz szybszy tryb życia, stres dla coraz większej ilości osób staje się normą, a nie wyjątkiem. Może to prowadzić do całkowitego rozregulowania organizmu i rozwoju objawów z ciała. Jednym z najczęstszych są bóle brzucha. Jak rozpoznać, że brzuch boli z nerwów? Wyjaśniamy.

Lęk i niepokój

Lęk i niepokój to dwie emocje, które niemal zawsze towarzyszą stresowi. Często jest on  wskazówką, czy odczuwany ból wynika ze stresującego okresu w życiu, czy może on być jednak wywołany innymi czynnikami. Lęki i stres pojawiają się przed egzaminami, wystąpieniami, prezentacjami w pracy czy przed ważnymi uroczystościami. W takich momentach bóle brzucha nie są rzadkością.

Charakter bólu brzucha

Bóle brzucha podczas silnego stresu nie mają jednego konkretnego charakteru. Jedni mogą go odczuwać jako ściskanie, a inni jako kłucie lub gniecenie. Bólom brzucha może również towarzyszyć rzadszy stolec, zaparcia, nudności bądź wymioty. Nie ma jednak gorączki ani innych objawów potencjalnej infekcji.

Reklama

Trudności z koncentracją

Bólom brzucha podczas stresu często towarzyszą również problemy z koncentracją w pracy, szkole czy nawet w trakcie codziennych, prostych czynności. Myślenie może być spowolnione albo wręcz przeciwnie - może działać na najwyższych obrotach. Problemy te najczęściej są efektem kilku nakładających się na siebie czynników.

W momentach stresu mamy czasem tendencję, aby zamartwiać się na zapas - a im większy stres, tym więcej takich myśli się pojawia. Zabierają one dużo energii i odwracają uwagę od codzienności. Ponadto osoby zestresowane mogą gorzej sypiać, co dodatkowo obniża zdolność do koncentracji.

Przyspieszone bicie serca

Jeśli bóle brzucha są wywołane przez stres, to bardzo często idą w parze z przyspieszonym biciem serca. Najczęściej pojawia się to przy krótkotrwałych, ale silnie stresujących sytuacjach, jak np. występ, matura czy rozmowa o pracę.

Nadmierne pocenie się

Silne poty również bardzo często są oznaką stresu. Bólowi brzucha mogą towarzyszyć np. pocenie się rąk, pach lub całego ciała. Często są one na tyle silne, że trudno je ukryć, a to  z kolei wywołuje wstyd, który utrudnia ewentualne uspokojenie nerwów.

Napięcie mięśni

Stresowi bardzo często towarzyszy zwiększone napięcie mięśni. Czasem jest ono do tego stopnia nasilone, że wywołuje bóle mięśniowo-stawowe.

Bóle głowy

Bóle głowy dość często towarzyszą bólom brzucha w trakcie stresu. Mogą one mieć bardzo różne podłoże. Bólowi sprzyjają m.in. niedobory snu, zaburzenia koncentracji, zmęczenie czy duże napięcie. Bóle głowy wywołane lękiem mają zazwyczaj charakter opasujący bądź słabo zlokalizowany. Osoba nie jest w stanie wskazać jednego bolącego obszaru, ponieważ boli “cała głowa".

Zaburzenia łaknienia

Bólom brzucha w stresie mogą towarzyszyć zaburzenia apetytu, zarówno jego zmniejszenie, jak i wzrost. Wiąże się to ze zmniejszeniem przepływu krwi w jelitach w trakcie stresu. Spowalnia to proces trawienia, co wpływa także na łaknienie.

Częstsze sięganie po używki

Używki są częstą, jednak mało zdrową metodą radzenia sobie ze stresem. W nerwowych momentach wiele osób częściej sięga po papierosy czy alkohol, co niestety może odbijać się na zdrowiu.

Trudności ze snem

Problemy ze snem są częste u osób zestresowanych. W trakcie snu organizm się regeneruje oraz zdobywa siły do funkcjonowania następnego dnia. Kiedy śpimy mniej, lub jakość snu jest gorsza niż zazwyczaj, pojawia się zmęczenie, które przeszkadza nawet w najprostszych codziennych czynnościach. Dodatkowo przy niewyspaniu spada koncentracja, co może obniżać efekty w nauce bądź w pracy.

Co może pomóc?

Ból brzucha z nerwów może bardzo łatwo pokrzyżować plany - utrudnić zdobycie wymarzonej pracy czy upragnionego wyniku na egzaminie maturalnym. Warto więc znać kilka sztuczek, które pomogą ukoić nerwy oraz opanować emocje przed dużymi wydarzeniami. Do najskuteczniejszych zalicza się m.in.:

  • mindfulness - czyli metoda relaksacji, polegająca na skupianiu się na otoczeniu oraz odczuciach z własnego ciała i umysłu;
  • technika relaksacji Jacobsona - polega ona na świadomym, silnym kurczeniu i rozluźnianiu dużych partii mięśniowych, co daje efekt rozluźnienia;
  • techniki oddechowe - różnorodne metody relaksacji, które opierają się na wpływie wdechu i wydechu na aktywność autonomicznego układu nerwowego;
  • aktywność fizyczna - niewiele osób wie, że ćwiczenia nie tylko pomagają zrzucić zbędne kilogramy, ale także są bardzo skuteczne w obniżaniu poziomu hormonów stresu we krwi oraz w łagodzeniu napięcia mięśni związanego ze stresem;
  • odpowiednia dieta - w stresujących okresach wiele osób ma tendencję do podjadania słodkimi lub wysoko przetworzonymi produktami. Niestety odbija się to m.in. na nastroju, co może wpływać na jeszcze większe nasilenie się stresu.

Jeśli powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a stres wpływa na twoje codzienne życie, warto udać się na wizytę do specjalisty. Pomocna może być także psychoterapia, ponieważ pomoże odkryć źródło tych problemów oraz pokaże, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

Źródła:

Owen A., Why Does Stress Cause Stomach Pain and What Can Help? [na:] "Zoe.com", https://zoe.com/learn/why-does-stress-cause-stomach-pain#1-mindfulness, 13 grudnia 2021 r., dostęp 27 marca 2024 r.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ostry ból brzucha. Szybka pomoc ma znaczenie

"Zepsute" ciało skrywa najpodstępniejszą z depresji. Psycholog: Za tymi maskami kryje się cierpienie

Hashimoto zaczyna się w głowie. Zwolnij i oswój stres, by odzyskać kontrolę nad ciałem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bóle brzucha | wpływ stresu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL