Małpia ospa. Wszystko o chorobie

Jednoczesne zakażenie wirusami małpiej ospy, SARS-CoV-2 i HIV. Pierwszy taki przypadek

"Journal of Infection" donosi o pierwszym udokumentowanym przypadku koinfekcji wirusem małpiej ospy, wirusem SARS-CoV-2 i wirusem HIV. Dotyczy on 36-letniego mieszkańca Włoch, u którego niepokojące objawy pojawiły się po kilkudniowym pobycie w Hiszpanii. Podano, jakie dokładnie objawy występowały u mężczyzny.

Małpia ospa, SARS-CoV-2 i HIV. Przypadek z Włoch

Jak czytamy, 36-latek przebywał w Hiszpanii od 16 do 20 czerwca br. Dziewięć dni później pojawiła się u niego gorączka (39 st.), której towarzyszyły: ból gardła, zmęczenie, ból głowy i powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych. 2 lipca uzyskał pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2. Tego samego dnia zaobserwował u siebie wysypkę na lewym ramieniu, a kolejnego dnia na tułowiu, kończynach dolnych, twarzy i pośladkach pod postacią małych, bolesnych pęcherzyków z rumieniową otoczką. Zaniepokojony rozprzestrzenianiem się wysypki i jej przeobrażaniem 5 lipca udał się do szpitala w Katanii. Trafił na oddział chorób zakaźnych.

Reklama

36-latek poinformował lekarzy o stosunkach bez prezerwatywy z mężczyznami podczas pobytu w Hiszpanii. Występowały u niego wciąż: gorączka (37,5 st.), ból gardła, zmęczenie i ból głowy. Na jego ciele i w okolicy odbytu widoczne były zmiany skórne w różnych stadiach zaawansowania, stwierdzono też m.in. niewielkie powiększenie wątroby i śledziony. Badania laboratoryjne wykazały m.in. podwyższony poziom białka C-reaktywnego i wydłużony czas protrombinowy.

Testy potwierdziły zakażenie wirusem małpiej ospy, SARS-CoV-2 oraz HIV-1. Jak wskazano, pacjent we wrześniu 2021 r. wykonał test w kierunku HIV z wynikiem ujemnym. Założono, że do infekcji doszło stosunkowo niedawno. Zastosowano odpowiednie leczenie.

Jak się podkreśla, to jedyny zgłoszony dotąd przypadek koinfekcji wirusem małpiej ospy, wirusem SARS-CoV-2 i wirusem HIV.

Małpia ospa, SARS-Cov-2 i HIV. Apel do lekarzy

"Przypadek ten pokazuje, w jaki sposób objawy małpiej ospy i COVID-19 mogą się nakładać, i potwierdza, że w przypadku koinfekcji wywiad chorobowy, a także informacje na temat nawyków seksualnych mają kluczowe znaczenie dla postawienia prawidłowej diagnozy" - zaznaczają badacze w "Journal of Infection".

Apelują, by lekarze pamiętali o możliwości koinfekcji wirusem SARS-CoV-2 i wirusem małpiej ospy, szczególnie u osób, które niedawno podróżowały do obszarów, w których odnotowywanych jest najwięcej przypadków tej choroby. Podkreślają, by, nawet jeśli nie występują objawy skórne, wykonać badania w kierunku zakażenia, a po rozpoznaniu małpiej ospy zalecają przeprowadzenie pełnego badania przesiewowego w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Małpia ospa, SARS-CoV-2 i HIV. Sytuacja na świecie

W lipcu br. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że małpia ospa - rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa - jest globalnym stanem zagrożenia zdrowia. Wprowadzono najwyższy poziom alertu epidemicznego. Jak podaje WHO, do tej pory stwierdzono 41 tys. przypadków zakażeń w 96 krajach. Zmarło 12 osób. Liczba potwierdzonych przypadków powoli spada, ale wciąż wiele zakażeń wirusem małpiej ospy stwierdza się w Ameryce Północnej i Południowej.

Nie daje o sobie zapomnieć też wirus SARS-CoV-2. Większość przypadków wywołana jest przez podwariant Omikoronu BA.5. Ministerstwo Zdrowia podało, że w okresie od 18 do 24 sierpnia potwierdzono w kraju 26 969 przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 112 osób.

Co z kolei tyczy się HIV, jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, w pierwszym półroczu 2022 roku liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV w Polsce wyniosła 880. Rok wcześniej było to 401 przypadków. Na świecie z HIV/AIDS żyje ponad 37 mln ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: 

Małpia ospa - pytania i odpowiedzi 

Prof. Parczewski o COVID-19: Zaczęły się zgony, których przez wiele miesięcy nie było

Dziwne objawy małpiej ospy. Tego wcześniej nie obserwowano

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: małpia ospa | COVID-19 | HIV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL