Uwaga na kleszcze. Borelioza i nie tylko

GIS ostrzega i przypomina ważne zasady. Tyczą się szczególnie grzybiarzy

Jesienią do lasów ciągną prawdziwe tłumy. Przyciągają mieniące się wszystkimi kolorami tęczy liście, ale i kryjące się w zaroślach grzyby. Główny Inspektorat Sanitarny tym wszystkim, którzy korzystają z uroków jesieni i sprzyjającej aury, przypomina, że podczas jesiennych spacerów i wędrówek wciąż należy uważać na kleszcze. Kleszcze nie poszły jeszcze spać, nadal są aktywne i mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Jak teraz chronić się przed kleszczami?

Kleszcze wciąż aktywne. GIS ostrzega

Wielu osobom wydaje się, że sezon na kleszcze skończył się wraz z wakacjami. Nic bardziej mylnego - w październiku, a nierzadko także i później nadal powinniśmy uważać na te pajęczaki. Zakażone osobniki mogą przenosić m.in. boreliozę kleszczowe zapalenie mózgu.

Reklama

"Kleszcze są wciąż aktywne. Choć ich szczyt aktywności przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik, to wciąż musimy być czujni. Wybierając się na spacer czy do lasu na grzyby, uważajmy, żeby nie wrócić z pasożytem na skórze" - apeluje Główny Inspektorat Sanitarny. "Znaczenie ma temperatura, a nie pora roku. Kleszcze są aktywne powyżej 5 st. Celsjusza" - przypomniano.

W niższej temperaturze kleszcze są mniej aktywne, wolniej się poruszają. Jeśli zima jest łagodna, okres ich żerowania może się wydłużyć - może zacząć się w styczniu i trwać cały rok. Chłodne miesiące kleszcze są w stanie przetrwać ukryte pod liśćmi, w leśnej ściółce, dziuplach czy korze drzew. Jaja i larwy kleszczy nie przeżywają spadków temperatury przekraczających -7 st.

Kleszcze jesienią. Jak się chronić?

Na kleszcze można się natknąć nie tylko w lasach (głównie liściastych i mieszanych), ale też na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych, które otoczone są terenami zieleni.

Przed wyjściem do lasu czy parku warto zadbać o odpowiednie ubranie. Najlepiej sprawdzą się długie, obcisłe spodnie (nogawki można włożyć do skarpetek), koszule lub bluzy z długim rękawem i zabudowane buty. W ten sposób kleszcze będą miały utrudniony dostęp do skóry. Należy pamiętać również o nakryciu głowy. Ubrania w jasnym kolorze pozwolą łatwiej dostrzec niechcianego osobnika.

Przed wyjściem z domu warto zatroszczyć się o jeszcze jedno. Eksperci polecają użycie preparatu na kleszcze. Repelenty to środki odstraszające owady lub kleszcze, które zawierają substancje działające miejscowo lub na odległość. Występują w różnych formach (spraye, kremy, olejki itp.). Dostaniemy je zarówno w aptece, jak i drogerii. Spryskuje się nimi odsłoniętą skórę, jak i ubranie. Przed użyciem zapoznaj się dokładnie z instrukcją użycia środka.

Co po powrocie z jesiennego spaceru?

Zaleca się, by tuż po powrocie do domu zmienić ubranie. Następnie należy poddać je wnikliwej kontroli, bo kleszcza mogliśmy przynieść ze sobą. Ubranie, w którym byliśmy na spacerze, najlepiej wytrzepać albo wyprać.

Kolejny krok, którego nie można pominąć, to sprawdzenie każdego miejsca na ciele. Kleszcze najchętniej wkłuwają się w miejsca miękkie, cieńsze, dobrze ukrwione i ciepłe. Szczególną uwagę zwróć na obszar pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych, za uszami, a także na strefy intymne.

GIS przypomina także o szczepieniu przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Obecnie nie jest dostępna szczepionka przeciw boreliozie. O tym, jak działa szczepionka przeciw KZM i kto szczególnie powinien się zaszczepić, piszemy TUTAJ.

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Ile przypadków w Polsce?

W 2019 r. w Polsce, jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, stwierdzono 20 630 przypadków boreliozy. W 2020 r. były to 12 934 przypadki, w 2021 r. 12 427. Od 1 stycznia do 15 września br. potwierdzono 10 727 przypadków boreliozy, a w tym samym okresie ubiegłego roku było to 8771 zachorowań.

Zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu odnotowuje się mniej, ale eksperci uważają, że zapadalność na KZM w Polsce jest niedoszacowana. W 2019 r., według oficjalnych statystyk, było 265 zachorowań, w 2020 r. 158, a w 2021 r. 212.

CZYTAJ TAKŻE: 

Część kleszcza została w skórze? Oto co trzeba zrobić

Leśnicy pokazali sposób na kleszcze. Jest prosty i wyjątkowo skuteczny

Używasz środków na kleszcze lub komary? Te błędy mogą się skończyć tragicznie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | borelioza | kleszczowe zapalenie mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL