Alergia na kurz to wyjątkowo uciążliwy problem. Jak sobie z nią radzić?

Alergia na kurz to jeden z najczęściej występujących rodzajów alergii. Objawia się m.in. wodnistym katarem, kichaniem, łzawieniem lub zmianami na skórze. Jak leczyć alergię na kurz i minimalizować jej nieprzyjemne objawy? Sprawdź koniecznie nasze porady.

Alergia na kurz - co tak naprawdę ją wywołuje?

Alergia na kurz to niezwykle powszechny problem. Szacuje się, że na całym świecie alergia ta dotyczyć może nawet 100 mln osób. Tylko w Polsce na alergię na kurz cierpi aż 25 proc. pacjentów. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dane te mogą być niedoszacowane, a faktyczna liczba chorych jest jeszcze większa. 

Czym dokładnie są roztocza kurzu i dlaczego są tak silnym alergenem? 

Roztocza kurzu to niezwykle szybko rozmnażające się pajęczaki. Bardzo lubią umiarkowany klimat, dlatego świetnie czują się w Polsce. Ich idealnym środowiskiem jest temperatura 20-25 st. i wilgotność powietrza na poziomie 60-80 proc. Każda samica jest w stanie złożyć nawet sto jaj. Dzięki temu roztocza są tak powszechne. Szacuje się, że w jednym gramie kurzu znajdować się może nawet 10 tys. roztoczy. 

Reklama

Nie każdy jednak wie, że to nie pajęczaki wywołują alergię, a zawarte w ich odchodach białka (w tym najsilniej uczulające Der p 1 i Der f 1). A tych jest równie dużo. Uważa się bowiem, że liczba odchodów produkowanych przez każdego pajęczaka może nawet 200-krotnie przekraczać masę jego ciała.

Objawy alergii na kurz

Objawy alergii na kurz można początkowo pomylić z rozwijającym się przeziębieniem. U pacjenta wystąpić mogą: wodnisty katar lub nieżyt nosa, częste kichanie, łzawienie oczu i/lub zaczerwienienie spojówek, swędzenie nosa, swędzenie w okolicy oczu, duszności i świszczący oddech. 

U niektórych osób wystąpić mogą także zmiany skórne, bóle głowy, trudności w zasypianiu oraz problemy z koncentracją. 

Opisywane objawy alergii na kurz mogą wystąpić w trakcie całego roku, jednak najintensywniejsze są zwłaszcza jesienią i zimą, gdy, ze względu na niską temperaturę, znacznie rzadziej dochodzi do wietrzenia mieszkania.

Alergia na kurz - rozpoznanie i leczenie

Niezwykle istotnym narzędziem, jakie pomaga w rozpoznaniu alergii na kurz, są testy alergiczne. Polegają one na naniesieniu na wcześniej zadrapaną skórę roztworu zawierającego alergen. Dla potwierdzenia diagnozy wykorzystać można także badania krwi, które mają na celu wykrycie przeciwciał klasy IgE. 

Leczenie zależy od nasilenia alergii na kurz. U pacjentów stosuje się m.in. leki antyhistaminowe, kromony, glikokortykosteroidy oraz blokery receptorów leukotrienowych. W przypadku silnej alergii pacjentom proponuje się odczulanie. Należy pamiętać o tym, aby nie bagatelizować objawów związanych z alergią. Nieleczona alergia na kurz doprowadzić może m.in. do rozwoju astmy.

Jak radzić sobie z alergią na kurz? Porady

Bez względu na zastosowane leczenie, należy zminimalizować obecność roztoczy kurzu w najbliższym otoczeniu. Niestety, ze względu na tendencję do szybkiego rozmnażania się pajęczaków, nie jest to najłatwiejsze. W tym celu warto zastosować się do poniższych wskazówek:

1. Postaraj się możliwe często wietrzyć mieszkanie.

2. Dbaj o odpowiednią wilgotność mieszkania, a zwłaszcza sypialni. Wilgotność na poziomie 40-45 proc. jest dla roztoczy niesprzyjająca.

3. Pamiętaj, aby utrzymywać w domu odpowiednią temperaturę. Im wyższa temperatura, tym większa szansa na obecność roztoczy.

4. Często odkurzaj dom. Aby zminimalizować objawy alergii, sprzątaj w maseczce i rękawiczkach.

5. Sprzątaj "na mokro". Czyszczenie powierzchni suchą szmatką nie usuwa roztoczy, a jedynie przenosi je w inne miejsce.

6. Minimum raz w tygodniu pierz pościel w wysokiej temperaturze.

7. Zastanów się nad wystrojem mieszkania i zrezygnuj z dodatków i akcesoriów, z których nie korzystasz. Pamiętaj, że mogą być one dobrym siedliskiem dla roztoczy. Warto zrezygnować także z dywanów i zasłon.

8. Stosuj filtry powietrza.

9. Kilka razy w roku stosuj preparaty roztoczobójcze.

10. Wybierz odpowiedni odkurzacz. Alergicy powinni zastanowić się nad sprzętem wyposażonym w filtry antyalergiczne, np. HEPA+.

Czytaj także: 

Mogą się gnieździć w rzadko pranej pościeli i w ręcznikach

Gdzie w twoim domu czai się najwięcej kurzu i zabrudzeń? 

Jak pozbyć się kurzu?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL