Najgorsze rzeczy, które szkodzą skórze. Wystrzegaj się w ciągu dnia i przed snem

Wiele naszych codziennych nawyków szkodzi skórze. Niektóre prowadzą do jej przesuszenia, inne do powstawania wyprysków, a jeszcze inne przyczyniają się do szybszego tworzenia się zmarszczek. Jeśli chcesz zachować młody wygląd skóry na dłużej, chcesz, by skóra była zdrowa i promienna, sprawdź, co jest do zmiany.

Pijesz za mało wody

Pamiętasz o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia? Wyrobiłeś w sobie nawyk regularnego picia wody? Nie? Niedostateczne spożycie płynów prowadzi do odwodnienia, którego skutkiem są zaburzenia pracy całego organizmu. Pragnienie to pierwszy ważny sygnał od ciała. Inne to: zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z koncentracją czy drażliwość. Picie wody zapobiega odwodnieniu, wpływa korzystnie na pracę mózgu, układu pokarmowego, nerek, na nasze samopoczucie, a także skórę. Woda zapewnia jej jędrność i gładkość. Jeśli zaczniesz pić tyle wody, ile trzeba, zauważysz, że skóra odzyska zdrowy wygląd. Mniej widoczne staną się choćby zmarszczki. Ile wody powinniśmy pić? Przeciętne zapotrzebowanie na wodę zdrowej, dorosłej osoby wynosi 2-2,5 l/dobę. W czasie intensywnego wysiłku i upałów powinniśmy pić zdecydowanie więcej. 

Reklama

Nie używasz kremu z filtrem

Codzienne stosowanie kremu z filtrem to podstawa pielęgnacji skóry. To ważne nie tylko latem, kiedy słońce najbardziej daje się nam we znaki, ale też zimą czy wtedy, gdy po prostu jest pochmurno. Promieniowanie UV jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry. Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, bez odpowiedniej ochrony, przyspiesza powstawanie zmarszczek, osłabia naczynka krwionośne, wysusza skórę oraz wpływa na pojawianie się przebarwień. Co więcej, promieniowanie UV związane jest z powstawaniem nowotworów skóry.

Bierzesz gorące prysznice lub kąpiele

Jak zauważają eksperci Amerykańskiej Akademii Dermatologii, gorące prysznice, kąpiele w gorącej wodzie mogą zwiększać utratę substancji odpowiedzialnych za utrzymanie nawilżenia skóry. Może to prowadzić do wysuszenia, napięcia skóry i swędzenia. Długotrwałe narażanie skóry na gorącą wodę nie będzie również dobre dla osób ze skórą wrażliwą i osób cierpiących na schorzenia dermatologiczne. Zdecydowanie lepsza dla skóry będzie letnia woda.

Nie myjesz twarzy przed snem

Pamiętaj o myciu twarzy przed snem, a już na pewno o tym, by zmyć makijaż przed pójściem spać. Wieczorne mycie twarzy, nawet jeśli nie była ona pokryta kosmetykami, jest konieczne, by usunąć wszystko to, co nagromadziło się na niej przez cały dzień - nadmiar sebum, zanieczyszczenia. Oczyszczanie skóry o poranku usuwa z kolei zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu nocy, i o nim również warto pamiętać. Nie przestrzegasz rutyny mycia twarzy? Może to prowadzić do pojawienia się wyprysków i innych problemów skórnych. Zostawiasz makijaż na noc? Może on zatykać pory i uniemożliwiać skórze oddychanie. Skóra może stać się sucha, łuszcząca się i skłonna do wyprysków. Jeśli to regularna praktyka, z czasem może wyglądać na zmęczoną i pozbawioną blasku.

Pochłaniasz duże ilości cukru, a jesz zbyt mało warzyw i owoców

Gdy w naszej diecie jest za dużo cukru, cierpi m.in. skóra. Nadmiar cukru przyspiesza proces starzenia się skóry. Szybciej powstają zmarszczki, a skóra zatraca naturalną zdolność do regeneracji. Pojawiają się wypryski, zaostrzają się obecne już problemy skórne, skóra staje się znacznie bardziej podatna na uszkodzenia, można zauważyć zmianę kolorytu cery czy większą ilość przebarwień. Dieta przyjazna dla skóry powinna skupiać się na warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Obecne w nich przeciwutleniacze chronią skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które m.in. przyspieszają starzenie.

Palisz papierosy

Palenie niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Nie jest obojętne też dla skóry. W sposób znaczący przyczynia się m.in. do szybszego starzenia się skóry. U palaczy wcześniej niż u osób niepalących pojawiają się zmarszczki. Nikotyna oraz liczne substancje obecne w dymie tytoniowym uszkadzają kolagen i elastynę, białka odpowiedzialne za utrzymanie elastyczności skóry, w rezultacie skóra traci jędrność i sprężystość, co prowadzi do jej zwiotczenia. Pod wpływem nikotyny dochodzi do kurczenia się naczyń krwionośnych, czego efektem jest niedotlenienie skóry, która staje się gorzej odżywiona. Cera palacza staje się ziemista, anemiczna, poszarzała, bardziej widoczne stają się przebarwienia oraz inne niedoskonałości. Zaostrza się stan wielu schorzeń skóry, opóźnia się gojenie ran.

Spożywasz alkohol

Nadużywanie alkoholu nie może nie mieć wpływu na skórę. Alkohol sprzyja stanom zapalnym, może prowadzić do niedoboru ważnych dla skóry składników odżywczych (skóra staje się szara, matowa). Przyspiesza procesy starzenia, powoduje powstawanie zmarszczek. Prowadzi do odwodnienia skóry, co sprawia, że obecne już zmarszczki i pory stają się bardziej widoczne. Utrata wody powoduje również opadnięcie górnych powiek oraz suchość i szorstkość skóry. Wskutek nadmiernego spożywania alkoholu osłabieniu ulega struktura naczyń krwionośnych, czego efektem jest m.in. zaczerwienie twarzy.

Wyciskasz pryszcze

Czasem trudno oprzeć się pokusie wyciśnięcia pryszcza. Lepiej jednak tego nie robić - wskazują dermatolodzy, jak i kosmetolodzy. Dlaczego? Po pierwsze za sprawą palców możemy przenieść na skórę duże ilości drobnoustrojów, które w zetknięciu ze skórą mogą niekorzystnie wpłynąć na jej stan i przyczynić się do powstania nowych, nieestetycznych zmian. Wyciskanie pryszczy może również prowadzić do przebarwień i powstawania blizn.

Używasz brudnych akcesoriów do makijażu

Brudne pędzle i gąbki do makijażu są pożywką dla bakterii. Kiedy używamy ich do nakładania makijażu, przenosimy na nie bakterie, sebum i martwe komórki skóry. Z biegiem czasu nagromadzenie się bakterii może powodować podrażnienie skóry, stany zapalne i wypryski.

CZYTAJ TAKŻE: 

Plamy starcze. Dermatolog wyjaśnia, skąd się biorą, czy mogą być groźne i jak je usuwać

Niezwykle wrażliwa część ciała. Tak uporasz się z odciskami i modzelami na stopach po zimie

Maść z witaminą F na skórę z problemami. Usuwa zaczerwienienia, zmarszczki i blizny

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skóra | złe nawyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL