Objawy i leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty to choroba, która częściej dotyka kobiety, ale ciężej przechodzą ją mężczyźni. I o dziwo, zagraża on osobom dojrzałym. To go odróżnia od trądziku młodzieńczego.

Czym jest trądzik różowaty?

Przewlekła i niestety nie do wyleczenia zapalna choroba skóry, której cechą jest intensywny rumień twarzy, atakuje w zaskakującym momencie - już po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Trądzik różowaty rozwija się stopniowo i przybiera postać zmian skórnych o różnym charakterze i wyglądzie. 

Najczęściej skupia się na środkowej części twarzy, na której pojawiają się rumień i poszerzone naczynia krwionośne, które potem przeradzają się w grudki oraz krosty. Charakterystyczne miejsca wykwitów to tzw. strefa T twarzy, czyli obszar nosa, czoła, policzków tuż pod oczami oraz brody.

Reklama

Komu zagraża trądzik różowaty?

Zauważono pewne prawidłowości, jeżeli chodzi o występowanie trądziku różowatego:

  • dotyczy przede wszystkim przedstawicieli rasy białej, głównie z północno-zachodniej Europy, stąd określenie niegdyś używane: przekleństwo Celtów, z uwagi na częstość występowania tej choroby w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii
  • grozi głównie kobietom między 30-60 rokiem życia o jasnej karnacji
  • występuje z większą częstotliwością u ludzi porywczych i nerwowych
  • może być przekazywany dziedzicznie 

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego można podzielić na 3 strefy:

  • leczenie zewnętrzne (miejscowe) - stosuje się wtedy żele lub kremy z zawartością antybiotyków oraz innych zalecanych w terapii substancji pomocniczych, np. kwasu azelainowego, sulfacetamidu sodowego i innych
  • leczenie ogólne - oparte w dużej mierze na usuwaniu czynników przyczynowych, czyli niedokwaśności soku żołądkowego oraz zaburzeń hormonalnych
  • odpowiedni dobór dermo kosmetyków
INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: trądzik różowaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL