Oto prawdziwe przyczyny plam na skórze. Chora wątroba to mit

Żółto-brązowe plamy na skórze to jeden z objawów starzenia się. Zmianom sprzyja częsta ekspozycja ciała na słonce oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z wysokim filtrem SPF. Co jeszcze może powodować plamy wątrobowe i jak je leczyć? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Plamy wątrobowe - co to jest?

Plamy wątrobowe, co ciekawe, nie mają nic wspólnego z pracą wątroby. Powstają na skórze, a ich nazwa ma związek jedynie z kolorem. Plamy mają bowiem brązowo-żółty kolor, który przypomina kolor wątroby. Plamy wątrobowe nazywa się inaczej plamami starczymi i plamami pigmentacyjnymi. Zmiany w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się u osób powyżej 40.-50. roku życia. W wyjątkowych sytuacjach mogą wystąpić jednak także u osób młodszych.

Gdzie najczęściej pojawiają się zmiany? Specjaliści podkreślają, że w tym wypadku nie ma żadnej zasady i plamy ulokować się mogą praktycznie wszędzie, m.in. na rękach, twarzy, brzuchu, nogach czy ramionach. Zmiany mogą występować pojedynczo, a także w większych grupach. Co ważne, nie dają żadnych objawów, dlatego nie towarzyszy im ani swędzenie, ani ból.

Reklama

Plamy wątrobowe - przyczyny

Główną przyczyną powstawania plam wątrobowych jest starzenie się skóry, która wraz z wiekiem staje się cieńsza i bardziej wrażliwa na niesprzyjające jej czynniki, zwłaszcza atmosferyczne. Wyróżnić można również pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zmian na skórze.

To przede wszystkim:

  • częsta ekspozycja ciała na słońce, zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej,
  • jasna lub bardzo jasna karnacja,
  • blond włosy,
  • zaburzenia hormonalne.

Plamy wątrobowe powstawać mogą także u pacjentów przyjmujących na stałe niektóre leki. Chodzi zwłaszcza o antykoncepcję hormonalną, a także leki na nadciśnienie oraz cukrzycę. Czynnikiem ryzyka jest także ciąża. Wiąże się ona ze zmianami hormonalnymi, które mogą sprzyjać powstawaniu plam wątrobowych.

Plamy wątrobowe - leczenie

Całkowite pozbycie się plam wątrobowych możliwe jest tylko w przypadku zastosowania specjalnych zabiegów. Chodzi przede wszystkim o laser. Niestety, jest to kosztowana metoda. Jeden zabieg to koszt od 200 do nawet 1000 zł, w zależności od umiejscowienia i ilości zmian. Aby zobaczyć pierwsze efekty, zazwyczaj konieczne jest zastosowanie 3-4 zabiegów. Dobre efekty można osiągnąć także dzięki mikrodermabrazji, która polega na złuszczeniu naskórka. Warto rozważyć także zamrażanie ciekłym azotem, a także silne peelingi mechaniczne. Należy pamiętać jednak, aby ww. zabiegi wykonywać pod okiem doświadczonego kosmetologa.

Domowe sposoby na plamy wątrobowe

Na własną rękę z plamami wątrobowymi można walczyć tzw. domowymi sposobami. Oczywiście nie dadzą one tak spektakularnych efektów, jak powyższe, jednak regularnie stosowane mogą nieco zmniejszyć widoczność plam. W tym celu warto szczególnie wypróbować wcierki z soku z cytryny, która cechuje się właściwościami rozjaśniającymi. Warto pamiętać jednak, że metoda ta może nieco wysuszać skórę, dlatego konieczne jest dodatkowe nawilżanie. Innym sposobem może być żel z aloesu, który wzmacnia skórę oraz przyspiesza jej regenerację. Jeśli powyższe metody nie przyniosą zadowalającego rezultatu, można wypróbować także okłady z miodu i jogurtu.

Plamy wątrobowe - zapobieganie

Nie ma wątpliwości, że dużo łatwiejsze niż leczenie plam wątrobowych, jest ich zapobieganie. Najlepszym pomysłem jest unikanie kontaktu ze słońcem, dotyczy to szczególnie godzin między 11:00 a 15:00, kiedy słońce jest najwyżej. Niezwykle ważna jest także odpowiednia ochrona skóry. Warto zabezpieczać ją kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Wiele osób stosuje je głównie w ciepłych miesiącach, jednak takie zastosowanie jest dużym błędem. Tego typu kosmetyków należy bowiem używać także jesienią i zimą, ponieważ nawet wtedy narażeni jesteśmy na niebezpieczne promieniowanie słoneczne.

Osoby, które nie chcą, aby na ich ciele pojawiły się plamy wątrobowe, powinny rozważyć również odpowiednią suplementację. Substancją, która dodatkowo chroni skórę przed słońcem, jest beta-karoten. Dorośli powinni przyjmować dziennie około 6 mg karotenu, jednak o ostatecznej dawce zawsze powinien zadecydować lekarz.

Chorzy przewlekle oraz pacjenci na stałe przyjmujący jakiekolwiek leki, przed zastosowaniem suplementacji powinni skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Czym są wybroczyny na skórze i o czym świadczą?

Możliwe przyczyny występowania siniaków na ciele

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL