Rozpuść w wodzie i połóż na skórę i paznokcie. Grzybicze zmiany znikną bez śladu

Czy istnieją skuteczne domowe metody na grzybicę? Wbrew powszechnej opinii grzybica nie bierze się z brudu. To wyjątkowo zakaźna choroba, której nie powinniśmy ignorować już przy pierwszych objawach. Tym bardziej że szybko podjęte leczenie może być bardzo skuteczne. Żeby zacząć walkę z grzybicą, nie musisz nawet iść do apteki. Sprawdź najbardziej skuteczne, domowe metody leczenia grzybicy.

Grzybica - co to za choroba i skąd się bierze?

Grzybica to choroba, która powstaje w wyniku zakażenia grzybami zdolnymi do rozkładu keratyny. Keratyna to jeden z podstawowych budulców skóry, włosów i paznokci, dlatego grzybica może zaatakować praktycznie każdy fragment ludzkiego ciała. 

Dermatofity (grzyby wywołujące grzybicę) najczęściej atakuję fałdy i zgięcia skórne zwykle skrywane pod ubraniami. Z tego powodu jedną z najczęstszych jej postaci jest grzybica stóp, która może atakować zarówno skórę (często między palcami), jak i paznokcie.

Reklama

Jakie są rodzaje grzybicy?

Grzybica to choroba o wielu postaciach. Może atakować skórę głowy, jamę ustną, przewód pokarmowy oraz narządy płciowe. Niektóre z postaci wymagają obowiązkowej wizyty u lekarza oraz leczenia farmakologicznego. Najczęściej jednak choroba atakuje skórę, przede wszystkim stopy. 

Przeczytaj także: 5 chorób, które objawiają się na stopach. Ciało woła o pomoc

W grzybicy stóp wyróżniamy 4 główne rodzaje zakażenia:

  1. Grzybica międzypalcowa. Najczęściej pojawia się pomiędzy czwartym i piątym palcem.
  2. Grzybica złuszczająca (mokasynowa). Atakuje pięty, boczne części stóp i grzbiety palców.
  3. Grzybica potnicowa (dyshydrotyczna). Pojawia się zwykle na podeszwach stóp w postaci bardzo swędzących pęcherzy.
  4. Grzybica paznokci. Najszybciej rozwija się na palcach skrajnych, silnie uciskanych przez buty. Prowadzi do uszkodzeń i żółknięcia paznokci. Wokół nich często rozwijają się stany zapalne.

Jak skutecznie leczyć grzybicę domowymi sposobami?

Istnieje wiele metod leczenia grzybicy domowymi metodami. Niektóre z nich są bardziej, niektóre mniej skuteczne. Wśród internetowych poradników możemy też trafić na "terapie", które budzą poważne obawy co do ich bezpieczeństwa. Dlatego warto zaufać sprawdzonym metodom, które we wczesnych stadiach choroby polecają sami lekarze. Jakie są najlepsze domowe metody na grzybicę?

Przeczytaj również: Objawy i leczenie grzybicy układu pokarmowego. Tych produktów unikaj

Domowy sposób na grzybicę jamy ustnej

Jedną z najbardziej znanych domowych metod na grzybicę jamy ustnej jest płukanka z wody utlenionej i sody oczyszczonej. Jak przyrządzić odpowiednią mieszankę, która pomoże nam w walce z drożdżakami w ustach?

  1. Przegotuj wodę i odstaw jedną szklankę do ostudzenia.
  2. Dodaj 3 łyżeczki wody utlenionej o stężeniu 3 procent.
  3. Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej.
  4. Płucz usta przygotowaną mieszanką 2 razy dziennie.

Domową leczenie grzybicy jamy ustnej warto uzupełnić o ekstrakty ziołowe, które wykazują działanie antygrzybicze i odkażające. Do najpopularniejszych ziół na grzybicę należą nagietek, szałwia, piołun i jeżówka. Ważna jest także higiena jamy ustnej, pamiętaj o regularnym myciu zębów (przynajmniej dwa razy dziennie) i stosowaniu płynu do płukania.

Domowe metody na grzybicę stóp

Leczenie grzybicy stóp potrafi być długie, a do uzyskania efektów potrzeba przede wszystkim regularności. Wczesne zauważenie problemu i podjęcie działań może skrócić czas terapii o miesiące i przynieść efekty bez potrzeby korzystania z drogich preparatów na receptę.

Poniżej znajdziesz listę 4 sprawdzonych domowych metod, które z powodzeniem pomogą w walce z grzybicą skóry stóp.

  1. Okłady i kąpiele z octu jabłkowego. Pośród szeregu innych właściwości ocet wykazuje silne działanie odkażające i przeciwgrzybicze. Jest używany zarówno zewnętrznie, jak i w leczeniu zakażeń wewnętrznych (np. Kandydozy układu pokarmowego). Aby wykorzystać go w walce z grzybicą stóp, przygotuj roztwór wody i octu jabłkowego w proporcjach 1:1 i nanoszenie na miejsce zakażenia bawełnianą ściereczką. Zaognione i silnie swędzące punkty można również nacierać czystym octem jabłkowym.

  2. Okłady i kąpiele z sody oczyszczonej. Ta sama soda, której używamy w kuchni, ma swoje zastosowanie jako element domowej apteczki. Jeżeli chcesz wykorzystać sodę w domowym leczeniu grzybicy stóp, możesz to zrobić na dwa sposoby. Na zaognione zmiany nanieś papkę, którą uzyskasz przez połączenie sody z odrobiną przegotowanej wody.

    Aby działać bardziej całościowo, rozpuść w misce z ciepłą wodą pół szklanki sody oczyszczonej. W uzyskanej mieszance mocz nogi przez 15-20 minut dwa razy dziennie. Nie spłukuj stóp pod bieżącą wodą, wystarczy, że wytrzesz je dokładnie ręcznikiem.

  3. Wyciąg z pestek grejpfruta. Pośród szeregu właściwości prozdrowotnych popularny ostatnio wyciąg z pestek grejpfruta znajduje również zastosowanie w domowym leczeniu grzybicy stóp (i nie tylko). Badania in vitro pokazały, że wyciąg w stężeniu 33 procent wykazuje bardzo silne działanie przeciwgrzybicze, szczególnie w spotkaniu z grzybami ze szczepów candida.

  4. Mydła przeciwgrzybicze z ekstraktami ziołowymi. Mimo że wbrew obiegowej opinii grzybica nie bierze się z brudu, higiena jest kluczowa w walce z tą wstydliwą chorobą. W aptekach i drogeriach są dostępne mydła zawierające substancje, które wspomagają domową walkę z grzybicą. Zazwyczaj w ich składzie znajdziemy wyciąg z tymianku, glistnika lub krwawnika.

Olejek herbaciany - najlepszy domowy sposób leczenia grzybicy

W domowym leczeniu grzybicy paznokci sprawdzą się metody opisane powyżej, szczególnie nacieranie octem jabłkowym oraz moczenie nóg w kąpieli z sodą oczyszczoną. Jednak najbardziej skuteczne domowe leczenie grzybicy paznokci to wcierki z olejku herbacianego. Olejek herbaciany w swoim składzie posiada długą listę substancji przeciwgrzybiczych (m.in. α-pinen, β-pinen, α-terpineol, linalol, terpinen-4-ol, 1,8-cyneol).

Czytaj również: Jak zapewnić sobie mocne i zdrowe paznokcie?

Olejek herbaciany szczególnie dobrze radzi sobie w walce z dermatofitami, jednymi z najczęściej wywołujących grzybicę patogenami. Aby zwiększyć siłę rażenia naturalnej terapii, warto połączyć olejek herbaciany z ekstraktem lawendy. Inne naturalne preparaty stosowane w leczeniu grzybicy to olejek z oregano, rozmarynu oraz cynamonowy.

Do jakiego lekarza zgłosić się z grzybicą?

Domowe metody na grzybicę potrafią być bardzo skuteczne, jednak kiedy długo zwlekaliśmy z reakcją, zakażenie mogło rozprzestrzenić się na tyle, że nie obędzie się bez interwencji medycznej. Jeżeli w ciągu dwóch tygodni domowej terapii nie zauważymy widocznej poprawy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. On przepisze odpowiednie leki lub skieruje na dodatkowe badania. Do jakiego lekarza powinniśmy się udać z objawami grzybicy?

Jeżeli na swoim ciele zauważymy objawy grzybicy (zaczerwienienia, przebarwienia i świąd) powinniśmy udać się do dermatologa. Lekarz tej specjalizacji oceni zmiany skórne, a w razie potrzeby pobierze wymaz i zleci badania, które dokładnie zidentyfikują szczep odpowiedzialny za rozwój grzybicy.

Profilaktyka. Jak zapobiegać zakażeniu grzybicą?

Jak w przypadku większości chorób, tak samo z grzybicą - lepiej zapobiegać niż leczyć. Do podstawowych zasad profilaktyki przeciwgrzybiczej należy zakładanie klapek w publicznych basenach i strefach spa. Nie należy też pożyczać obuwia ani żadnych akcesoriów higienicznych (np. nożyczek do paznokci).

Sprawdź też: Jak uchronić się przed grzybicą stóp

Nawet jeśli dojdzie do kontaktu z grzybem, możemy zapobiec zakażeniu. Ważne jest częste i dokładny mycie stóp, a także ich dokładne osuszanie. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy, dlatego pamiętajmy o dokładnym wycieraniu stóp po kąpieli i częstej zmianie skarpetek, szczególnie jeżeli nasze obuwie nie najlepiej radzi sobie z przepuszczaniem powietrza.

CZYTAJ TAKŻE:

Candida auris. Czy lekooporny grzyb wywoła kolejną pandemię?

Sposoby na grzybicę pochwy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grzybica paznokci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL