To dlatego tracisz tyle włosów. Dermatolożka zdradza, jak temu zaradzić

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Dziennie tracimy ich ok. 50-100. Niestety, pod wpływem różnych czynników, takich jak wyższy poziom stresu, zaburzenia hormonalne, przemęczenie czy niedobór witamin i minerałów w diecie, włosów może wypadać więcej, stają się wyraźnie cieńsze, słabsze czy łamliwe. Jak temu przeciwdziałać? Wyjaśnia lek. Anna Bachleda-Curuś, dermatolog krakowskiej kliniki SCM estetic.

Przyczyny osłabienia i wypadania włosów

Przyczyny osłabienia i wypadania włosów mogą być bardzo zróżnicowane, począwszy od błahych i możliwych do prostego wyeliminowania w warunkach domowych, na różnego typu problemach zdrowotnych skończywszy. 

- Na wstępie, wraz z pacjentem przychodzącym z tym problemem do gabinetu, zawsze wspólnie przyglądamy się stosowanym przez niego zabiegom pielęgnacyjnym - tłumaczy lek. Anna Bachleda-Curuś. - Częste poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur przy użyciu różnego rodzaju urządzeń, koloryzacja, trwała ondulacja, nadmierne stosowanie silnych kosmetyków stylizacyjnych, zbyt ciasne związywanie lub upinanie włosów, a z drugiej strony także zbyt rzadkie mycie czy wręcz celowe "przetłuszczanie" z pewnością im nie służy. Duże znaczenie ma również styl życia pacjenta, jak i tzw. czynniki środowiskowe, by wymienić choćby wzmożony stres, zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub intelektualny, niewłaściwą dietę czy palenie papierosów - choć lista jest oczywiście znacznie dłuższa - wylicza dermatolog.

Reklama

Wiele osób zauważa również, że problem wypadania włosów nasila się sezonowo, zwłaszcza jesienią czy wiosną. Może to być związane z zachwianiem równowagi hormonalnej w organizmie czy też niedoborami składników odżywczych. Odrębną kwestią jest też stan zdrowia pacjenta i dolegliwości, których jednym z objawów może być właśnie wypadanie włosów. Zaburzenia pracy tarczycy, choroby skóry głowy, a u kobiet zmiany hormonalne związane z ciążą czy menopauzą - to tylko niektóre z kolejnych możliwych przyczyn problemu.

Warto wiedzieć, że nadmierne wypadanie włosów może być też skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków (tzw. łysienie polekowe, np. na skutek stosowanej chemioterapii, jest tylko jednym z wielu możliwych przypadków).

Łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie telogenowe

Trzeba wspomnieć również o ogromnym wpływie uwarunkowań genetycznych, które także mogą być odpowiedzialne za nadmierne wypadanie włosów. 

Genetyka jest podłożem przede wszystkim łysienia androgenowego - choroby występującej zdecydowanie częściej u mężczyzn. - Właśnie z tego powodu bywa ona określana mianem łysienia typu męskiego. Proces nadmiernego wypadania włosów często rozpoczyna się w tym przypadku już we wczesnej młodości, początkowo w okolicy czołowo-skroniowej. U kobiet z tego typu łysieniem mamy do czynienia najczęściej na skutek braku równowagi hormonalnej - androgenowo-estrogenowej, występującej np. przy PCOS - tłumaczy specjalistka SCM estetic.

Z kolei łysienie plackowate jest przewlekłą chorobą zapalną o podłożu immunologicznym. Cechami charakterystycznymi jest w tym przypadku występowanie okrągłych lub owalnych ognisk wyłysienia na skórze głowy, a także utrata włosów na wszystkich owłosionych obszarach (brwi, rzęsy, okolice pachwowe czy narządów płciowych). Występuje u mężczyzn i kobiet, a pierwsze objawy mogą pojawiać się już u dzieci. Do możliwych przyczyn zaliczamy czynniki immunologiczne, genetyczne i psychosomatyczne (np. długotrwały stres czy traumatyczne przeżycia).

Charakterystyczne dla kobiet jest natomiast łysienie telogenowe charakteryzujące się uogólnionym, rozproszonym i zwiększonym wypadaniem włosów na całej głowie. Jest to przypadłość związana z zaburzeniem cyklu życia włosa. Wśród przyczyn wymienia się m.in. długotrwały stres, niedobory składników odżywczych w diecie, wahania hormonalne (po ciąży, po odstawieniu doustnej antykoncepcji czy w chorobach tarczycy). Czynniki te z reguły się kumulują, a wypadanie włosów następuje po kilku miesiącach od ich wystąpienia.

Witaminy i minerały ważne dla włosów

Do nadmiernego wypadania włosów przyczyniać się mogą także różne stany fizjologiczne takie jak przebyta ciąża, zaburzenia odżywiania, choroba, osłabienie czy stres. W takich przypadkach warto zwrócić szczególną uwagę na dietę, w razie potrzeby wdrażając odpowiednią suplementację. Niezwykle ważne dla mocnych i zdrowych włosów są składniki mineralne, takie jak żelazo, miedź, cynk, krzem oraz witaminy z grupy B, a także witamina A i witamina E.

- Specjaliści przestrzegają jednak, że nigdy nie powinno się wdrażać tego typu suplementacji "na własną rękę". Dlaczego? W przyjmowaniu tego typu preparatów nie może być miejsca na jakąkolwiek przypadkowość - tłumaczy lek. Anna Bachleda-Curuś z SCM estetic. - Dla zapewnienia bezpieczeństwa i pełnej efektywności z jednej strony powinno się dobierać taką kurację do indywidualnych potrzeb jednostki, zwracając uwagę na jej płeć, wiek oraz potrzeby, a z drugiej konieczne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy (np. co do tego, w jakich ilościach i przez jaki okres czasu powinno się zażywać dany lek czy suplement).

Jak dbać o włosy w domu? Jak często je myć?

Okazuje się, że istnieje całkiem sporo sposobów na to, żeby zadbać o włosy nawet w warunkach domowych. Pierwszym z nich jest dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. W większości przypadków korzystne jest stosowanie raz w tygodniu peelingów skóry głowy, które skutecznie oczyszczają skórę ze zrogowaciałego naskórka, drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń powodujących osłabienie mieszków włosowych.

Przyjmuje się również, że odpowiednia częstotliwość mycia włosów to co 2-3 dzień, choć jest to oczywiście kwestią mocno indywidualną. Po umyciu zalecane jest delikatne wycieranie włosów, np. przy użyciu ręczników papierowych (zwłaszcza, jeśli stwierdzona jest choroba skóry głowy o etiologii infekcyjnej, np. grzybica), ewentualnie ręcznikiem (najlepiej miękkim) przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Kosmetyki utrwalające fryzury, jak i suche szampony, stosować należy tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Jeśli jednak wypadanie włosów jest znaczące, warto wówczas zaczerpnąć opinii dermatologa lub kosmetologa, a więc specjalisty zajmującego się problemami dotyczącymi skóry głowy i dolegliwościami związanymi z włosami w praktyce.

Metody leczenia wypadania włosów

Dostępnych metod gabinetowych leczenia wypadania włosów jest obecnie bardzo wiele. Metodą pierwszego wyboru jest zazwyczaj leczenie miejscowe (regularne wcieranie w skórę głowy określonych preparatów), przy jednoczesnym stosowaniu dedykowanej suplementacji bądź leków przyjmowanych doustnie.

Obok farmakoterapii w leczeniu wypadania włosów z powodzeniem wykorzystuje się też zabiegi dermatologii regeneracyjnej takie jak mezoterapia igłowa, zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, fibryny, aminokwasów czy laseroterapii. Jeśli chodzi o tę ostatnią, warto zwrócić szczególną uwagę na laser Fotona, łączący w sobie dwie długości fal Er:YAG i Nd:YAG. Zastosowanie zabiegu z wykorzystaniem tego urządzenia jest najbardziej skuteczne w przypadku leczenia łysienia androgenowego i jest w stanie przywrócić nawet 75 proc. wcześniejszej gęstości włosów. Jakim sposobem? - Zabieg wywołuje w skórze efekt termiczny, równomiernie podgrzewając jej głębsze warstwy do 65 st. Celsjusza, bez naruszania ciągłości naskórka. Daje to aż trzy korzyści, w postaci zwiększonego dopływu krwi do "uśpionych" mieszków włosowych, uwolnienia czynników wzrostu, a następnie szybszej regeneracji i wzrastania mieszków włosowych osłabionych przez androgeny - tłumaczy lek. Anna Bachleda-Curuś.

Z kolei kosmetologia oferuje m.in. karboksyterapię, profesjonalne zabiegi oczyszczajcie i regenerujące, jak np. botox na włosy (czego nie należy mylić z wykorzystaniem toksyny botulinowej w medycynie estetycznej w celu niwelowania zmarszczek czy leczenia nadpotliwości i migreny).

- Protokół terapii wypadania włosów komponuje się zawsze indywidualnie, jednak na podstawie moich doświadczeń mogę wysnuć wniosek, że zabiegiem, który przynosi bardzo dobre (o ile nie najlepsze) rezultaty, jest osocze bogatopłytkowe - wskazuje specjalistka. 

Decydując się na określony zabieg, zawsze powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie istnieje jedna skuteczna metoda przynosząca spodziewane i zadowalające efekty w takim samym stopniu u wszystkich pacjentów. Są to kwestie bardzo indywidualne.

Nadmierna utrata włosów - czy problem jest odwracalny?

Niektóre przypadki nadmiernej utraty włosów, jak choćby łysienie plackowate czy telogenowe, są odwracalne. W zależności od przyczyny warto jednak prowadzić terapię podtrzymującą, a także działać wielotorowo. Niestety, według dostępnej wiedzy, u osoby, która przez całe życie borykała się z cienkimi i słabymi włosami, nie ma możliwości, aby całkowicie i drastycznie zmienić ich strukturę i gęstość.

Specjaliści podkreślają, że bez względu na przyczynę i rodzaj łysienia najlepsze rezultaty terapii osiągnąć można zawsze poprzez łączenie kilku różnych metod, takich jak leczenie, suplementacja i pielęgnacja, z ewentualnym sięgnięciem po zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe i laseroterapię.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie wyrywaj, tylko idź do lekarza. Włoski na twarzy, brodzie i dekolcie to sygnał od organizmu

Farbowała włosy w domu. Dwa dni później nie poznała siebie w lustrze. "Czułam się jak potwór"

Analiza pierwiastkowa włosów - nietypowa metoda badania stanu zdrowia

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: włosy | wypadanie włosów | wypadanie włosów przyczyny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL