To sprawia, że nadmiernie się pocisz. Drobna zmiana zlikwiduje problem

Nadmierna potliwość jest kłopotliwa i często u jej podstaw leżą problemy zdrowotne. Dolegliwości te dotyczą tylko części populacji, ale gdy przychodzą cieplejsze dni, większość z nas może odczuwać dyskomfort z powodu nadmiernego wydzielania potu. Jak sobie z tym radzić? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Pocenie się - naturalna reakcja na ciepło

Pocenie się nie jest przyjemne, ale niezmiernie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To istotny proces regulacyjny, który pomaga utrzymać stabilną temperaturę ciała i eliminować nadmiar ciepła oraz toksyn z organizmu.

Początek procesu pocenia się zazwyczaj jest wynikiem stymulacji termoreceptorów w skórze. Reagują one na podwyższoną temperaturę ciała lub na bodźce emocjonalne, jak stres czy strach. Gdy termoreceptory wykryją podwyższoną temperaturę lub inne bodźce, wysyłają sygnały nerwowe do mózgu. Odpowiednie części mózgu przetwarzają te sygnały i inicjują proces pocenia się.

Reklama

W skórze znajdują się miliony gruczołów potowych. Istnieją dwa rodzaje tych gruczołów: apokrynowe (znajdujące się w okolicach pach, krocza i okolic intymnych) oraz ekrynowe (rozproszone po całym ciele, zwłaszcza na dłoniach i stopach).

Gruczoły potowe produkują pot, który jest w zasadzie wodnym roztworem soli (głównie chlorku sodu) i różnych substancji organicznych. Pot zawiera także nieco kwasu mlekowego, który nadaje mu charakterystyczny zapach. Pocenie się jest głównym mechanizmem regulującym temperaturę ciała. Kiedy pot paruje z powierzchni skóry, zabiera ze sobą ciepło, co pomaga obniżyć temperaturę ciała i zapobiega przegrzaniu. Niestety nie jest to proces przyjemny - mokre ubrania i nieprzyjemny zapach powodują dyskomfort. Jak temu zaradzić?

Jak złagodzić pocenie się podczas upałów?

Naturalne reakcje organizmu możemy w pewnym stopniu "programować" za pomocą diety lub łagodzić za pomocą kosmetyków, leków lub zapewnienia sobie odpowiedniego środowiska do życia. Domowe sposoby na pocenie się to bardzo dobry przykład na to, jak możemy wpływać na reakcje organizmu.

Unikaj pokarmów powodujących pocenie się

Jeśli czujesz, że za bardzo się pocisz, pomocne może być ograniczenie lub wyeliminowanie z diety pokarmów powodujących pocenie się.

Produkty o niskiej zawartości błonnika zmuszają układ trawienny do wytężonej pracy, aby rozłożyć żywność. Dieta bogata w sód oznacza, że organizm będzie usuwał całą sól w postaci nadmiaru moczu i potu. A jedzenie pokarmów bogatych w tłuszcze powoduje rozgrzewanie się wnętrzności, gdy organizm przetwarza tłuszcz.

Pokarmy i napoje, które mogą powodować pocenie się pod pachami, obejmują:

  • przetworzoną żywność,
  • alkohol i piwo,
  • czosnek i cebulę,
  • żywność o dużej zawartości tłuszczu,
  • kofeinę,
  •  gorące, pikantne dania,
  •  lody.

Jedz pokarmy, które redukują pocenie się

Niektóre pokarmy mogą faktycznie zmniejszyć ilość potu wytwarzanego przez organizm i przy tym uspokoić nadczynność gruczołów potowych. Chcąc ograniczyć pocenie się poprzez dietę, skup się na produktach, które nie obciążają układu pokarmowego.

Produkty zmniejszające potliwość, które warto włączyć do diety:

  • woda,
  • żywność o wysokiej zawartości wapnia (np. produkty mleczne i sery),
  • migdały,
  • banany,
  • serwatka,
  • warzywa i owoce o dużej zawartości wody (np. arbuz, winogrona, ogórki, brokuły, szpinak, kalafior, papryka, bakłażan, czerwona kapusta),
  • oliwa z oliwek,
  • zielona herbata,
  • ziemniaki.

Rzuć palenie

Nikotyna, którą przyjmujesz podczas palenia - podobnie jak kofeina -  podnosi temperaturę ciała, przyspiesza bicie serca i powoduje nadmierną pracę gruczołów potowych. Poza tym papierosy zawierają tysiące substancji chemicznych, które organizm rozpoznaje jako toksyny, które chce wydalić.

Nie ubieraj się natychmiast po wyjściu spod prysznica

Jest to szczególnie ważne, jeśli bierzesz gorący prysznic lub mieszkasz w gorącym i wilgotnym klimacie. Jeśli pozwolisz ciału ostygnąć i wyschnąć przed założeniem ubrania, możesz zapobiec poceniu się zaraz po kąpieli.

Wydepiluj pachy

Golenie pod pachami może zmniejszyć nadmierną potliwość. Włosy zatrzymują wilgoć, a włosy pod pachami nie są wyjątkiem. Jeśli odczuwasz obfitą potliwość pod pachami, golenie jest koniecznością. A jeśli wraz z potem stale walczysz z nieprzyjemnym zapachem ciała, golenie może również pomóc w jego zmniejszeniu lub wyeliminowaniu.

Stosuj antyperspiranty

Antyperspiranty zabijają bakterie powodujące nieprzyjemny zapach i aktywnie blokują wydzielanie potu pod pachami przez gruczoły potowe. Aby antyperspirant spełniał swoje zadanie trzeba go używać zgodnie z następującymi zasadami:

  • kosmetyk nakładaj wyłącznie na suchą, czystą skórę (nie nakładaj go na już spocone pachy lub pod pachami, które są jeszcze wilgotne po kąpieli).
  • używaj antyperspirantu wieczorem, po kąpieli, kiedy Twoje ciało jest najchłodniejsze; dzięki temu składnik aktywny może zadziałać w pełni.
  • depiluj się pod pachami, ponieważ włosy mogą utrudniać działanie antyperspirantu. Unikaj jednak stosowania go zaraz po goleniu, ponieważ antyperspirant może podrażnić świeżo ogoloną skórę.

Noś oddychającą, luźną odzież

Noszenie obcisłych, syntetycznych ubrań może powodować silniejsze pocenie się. Zamiast tego wybieraj oddychające tkaniny i ubrania, które są luźniejsze. Umożliwi to odpowiednie ochłodzenie skóry i zapobiegnie zwiększonej potliwości.


CZYTAJ TAKŻE:

O czym świadczy pot o zapachu amoniaku, ryby lub kapusty?

10 sposobów na powstrzymanie nadmiernej potliwości

Co oznaczają zimne dłonie i stopy? To zwiastun wielu chorób

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadpotliwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL