Trycholog mówi, by nie zapominać o tym latem. "Poświęcamy jej mało uwagi, a to duży błąd"

Wakacyjny sezon to duże wyzwanie dla naszej skóry. Ostre promienie słońca, nadmorski wiatr czy chlorowane baseny to tylko kilka czynników, które mogą negatywnie wpływać na stan naszego naskórka. W czasie letnich wyjazdów nie zapomnijmy jednak również o ochronie skóry głowy. - Poświęcamy jej mało uwagi, a to duży błąd. Szczególnie nadwrażliwa skóra potrzebuje właściwej ochrony i opieki, tym bardziej w wakacje - ostrzega Magdalena Szymczak-Kępka, trycholog.

Nadwrażliwa skóra głowy, czyli jaka?

Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, skóra na głowie również może mieć skłonności do nadwrażliwości. Objawy można dość łatwo rozpoznać: - Skalp swędzi, np. po umyciu, piecze, można mieć uczucie nieprzyjemnego mrowienia lub uczucie ściągnięcia, tzw. bólu cebulek włosowych. Osoby z tego typu nadwrażliwością zgłaszają też zaczerwienienie skóry głowy lub jej podrażnienie po użyciu środków pielęgnacyjnych - wyjaśnia trycholog, Magdalena Szymczak-Kępka.

Słońce - sprzymierzeniec czy wróg skóry głowy?

Skóra głowy, mimo że jest w jakiejś części chroniona przez włosy, jest równie narażona na działanie czynników zewnętrznych, jak naskórek na całym naszym ciele czy twarzy. Dotyczy to również działania promieni słonecznych, choć, jak zaznacza ekspertka, słońca nie można zupełnie demonizować.

Reklama

- Przy odpowiedniej ochronie skóry głowy i właściwym czasie ekspozycji słońce może przynieść korzyści, przede wszystkim w postaci wytworzenia witaminy D. Należy przy tym zaznaczyć, że to właśnie umiarkowana ekspozycja na słońce wspomaga syntezę tej witaminy, która jest kluczowa nie tylko dla samej skóry, ale także włosów - mówi Magdalena Szymczak-Kępka. - Przy odpowiednim wysyceniu organizmu witaminą D odczuwalna jest także poprawa nastroju, co pośrednio może wpływać na stan skóry głowy poprzez redukcję stresu - dodaje. 

Jak zaznacza, większość z nas stosuje jednak niewystarczającą ochronę przeciwsłoneczną, a dotyczy to nie tylko wakacyjnych wyjazdów, ale też codziennego funkcjonowania i ekspozycji na słońce.

 

- Jeśli chodzi o negatywne skutki działania promieni słonecznych, to przede wszystkim oparzenia. Te mogą pojawić się na głowie, szczególnie kiedy nie nosimy żadnego nakrycia, jak czapka czy kapelusz, lub u osób, które mają mocno przerzedzone włosy lub zmagają się z łysieniem. W przypadku poparzenia skóry głowy można odczuwać świąd, pieczenie lub nawet łuszczenie się skóry głowy - ostrzega trycholog. 

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV sprzyja przyspieszonemu starzeniu się naskórka - ten szybciej traci swoją elastyczność i następuje ogólne pogorszenie się stanu skóry. - Nie można też zapomnieć o zwiększonym ryzyku raka skóry głowy. Jest on o tyle trudny do wykrycia, że rzadko daje objawy, a zmiany na głowie są nierzadko trudne do zauważenia - ludzie rzadko oglądają tę skórę, czy badają nowe znamiona - podsumowuje Magdalena Szymczak-Kępka.

Inne wyzwania

Sezon letni jest wyzwaniem dla wrażliwej skóry nie tylko pod kątem promieniowania UV, ale także wody. 

- Nadwrażliwa skóra głowy nie lubi się nie tylko z chlorowaną wodą, którą są wypełnione baseny, bo ta powoduje wysuszanie, ale także z twardą wodą, która powoduje nagromadzenie się minerałów na skórze i włosach, dodatkowo je obciążając. Lato w zurbanizowanym mieście i kąpiele w basenie bez odpowiedniej ochrony mogą pogłębić problemy skórne - mówi ekspertka. 

Jak pomóc nadwrażliwej skórze?

Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie nadmiernego nasłonecznienia oraz protekcja. 

- Pamiętajmy więc o nakryciu głowy, ale też o stosowaniu produktów zawierających filtr przeciwsłoneczny SPF, np. specjalnych mgiełek lub sprayów. Skóra głowy to część ciała wymagająca fotoprotekcji jak każda inna. To szczególnie ważne dla osób zmagających się z problemem łysienia czy utraty włosów - radzi trycholog. - Poza tym wybierajmy delikatną pielęgnację, stosując łagodne produkty, tzn. takie bez silnych detergentów, substancji zapachowych itd. Dobrze mogą sprawdzić się specjalistyczne produkty dedykowane wrażliwej skórze. Warto też wzbogacić rutynę pielęgnacyjną o regularne używanie nawilżających serum do skóry głowy, które zawierają składniki nawilżające (np. kwas hialuronowy), regenerujące skórę i odbudowujące płaszcz hydrolipidowy. W takim przypadku świetnie sprawdzą się blokery lub serum z colostrum i mlekiem klaczy. Te produkty, bogate w składniki odżywcze, chronią, nawilżają, a także koją podrażnioną skórę. Poza tym, dzięki takim składnikom jak czynniki wzrostu (EGF), immunoglobuliny czy laktoferyna, colostrum wspiera też procesy regeneracyjne skóry - naprawę i odbudowę tkanek, a także chroni przed infekcjami i działa przeciwzapalnie - podsumowuje Magdalena Szymczak-Kępka.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wypryski i zmiany skórne to problem nawet 40-latków. Winne nie tylko hormony

Stewardessa zdradza, co może zepsuć lot samolotem. Ważne szczególnie latem

Latem ważne nie tylko okulary przeciwsłoneczne. Tak ochronisz oczy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skóra | włosy | skóra wrażliwa | problemy skórne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL