Skuteczne narzędzie w leczeniu chorób tarczycy. Terapia radiojodem alternatywą dla operacji

Terapia radiojodem od wielu lat stanowi skuteczne narzędzie w leczeniu chorób tarczycy, wykorzystując w tym celu radioaktywny jod 131I. U wielu osób słowo "radioaktywny" może budzić obawy, jednak kuracja tą substancją nie tylko jest bezpieczna dla naszego zdrowia, ale i wykorzystywana we współczesnej medycynie jako alternatywa dla leczenia operacyjnego. W jakich schorzeniach terapia radiojodem znajduje zastosowanie? Jak przebiega proces leczenia i czy należy się do niego odpowiednio przygotować? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.

Radioaktywny jod - jak wpływa na funkcję tarczycy?

Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla położony w przedniej części szyi. Produkuje hormony regulujące metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jedną z najczęstszych chorób tej struktury jest nadczynność tarczycy, w której wydzielanie hormonów jest znacznie zwiększone. Tarczyca kumuluje dostarczany do organizmu jod, ponieważ pierwiastek jest niezbędny do produkcji wspomnianych hormonów.

Reklama

To właśnie dzięki tej właściwości radioaktywny jod 131I znalazł zastosowanie w leczeniu nadczynności tarczycy. Jego działanie polega na niszczeniu komórek tarczycy za pomocą promieniowania, a co za tym idzie wydzielanie nadmiernej ilości hormonów z gruczołu zostaje zahamowane. Terapię radiojodem wykorzystuje się również u pacjentów z nowotworami zarówno złośliwymi, jak i niezłośliwymi, gdyż preparat jodowy gromadzi się wybiórczo w komórkach zmian i powoduje ich uszkodzenie, co w efekcie niszczy ogniska nowotworowe.

Terapia radiojodem - wskazania

Terapia radioaktywnym jodem 131I wskazana jest u pacjentów cierpiących na nadczynność i nowotwory tarczycy, a także po leczeniu operacyjnym raka tego gruczołu. Choroby, które leczy się za pomocą radiojodu, to przede wszystkim:

  • choroba Gravesa-Basedowa,
  • wole guzkowe toksyczne,
  • wole guzkowe nietoksyczne,
  • gruczolak tarczycy,
  • zróżnicowane raki tarczycy.

Terapia radiojodem - przeciwwskazania

Do przeciwwskazań bezwzględnych terapii jodem radioaktywnym należą:

  • ciąża lub planowanie ciąży w ciągu sześciu miesięcy od leczenia;
  • karmienie piersią (powinno się zaprzestać karmienia piersią na dwa miesiące przed rozpoczęciem kuracji jodem);
  • ciężka niekontrolowana tyreotoksykoza.

Leczenie jest względnie przeciwwskazane u dzieci poniżej 15. roku życia. 

Terapia jodem radioaktywnym - jak się przygotować?

Na minimum tydzień przed planowaną kuracją radioaktywnym jodem pacjent musi stosować dietę ubogą w jod. Ma to na celu zmniejszenie ilości tego pierwiastka gromadzącego się w gruczole tarczowym, dzięki czemu zdolność tarczycy do wchłaniania radioaktywnego jodu będzie większa. Kolejnym bardzo ważnym punktem w przygotowaniu do leczenia radiojodem jest odstawienie leków (na ok. tydzień przed procedurą). W niektórych przypadkach lekarz zaleca kobietom w wieku rozrodczym wykonanie testu ciążowego. Wykluczenie ciąży jest istotne, ponieważ jod może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Jak przebiega proces terapii radiojodem?

Leczenie radiojodem przeprowadzane jest w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach na oddziałach medycyny nuklearnej. Wcześniej ustalona dawka promieniotwórczego jodu podawana jest w postaci żelowej kapsułki, którą pacjent połyka, popijając wodą. Po przyjęciu substancji pacjent musi powstrzymać się od jedzenia przez ok. dwie godziny, natomiast ilość wypitej wody powinna zostać zwiększona, po to, aby nadmiar jodu 131I został sprawniej usunięty z organizmu. Po podaniu radioaktywnego pierwiastka konieczne jest pozostanie w odpowiedniej sali w celach zachowania bezpieczeństwa związanego z promieniowaniem. W dniu wypisu pacjenta dokonuje się pomiaru radioaktywności. Jeśli jej poziom jest wystarczająco niski, leczona osoba może zostać wypisana do domu.

Terapia radiojodem - środki ostrożności

W celu zminimalizowania narażenia innych osób na promieniowanie osoba poddana terapii radiojodem powinna stosować się do pewnych zasad:

  • przez ok. dwa tygodnie należy unikać kontaktów z osobami poniżej 18. roku życia i kobietami w ciąży;
  • jeśli to możliwe, zaleca się spanie w innym pomieszczeniu niż reszta domowników;
  • kobiety w wieku rozrodczym nie powinny planować zajścia w ciążę przez okres sześciu miesięcy od podania radiojodu;
  • przez ok. siedem dni od przyjęcia kapsułki z radioaktywnym jodem wskazane jest codzienne picie dużej ilości wody, regularne branie prysznica, częste i dokładne mycie rąk, spuszczanie wody dwukrotnie po skorzystaniu z toalety, używanie oddzielnego zestawu sztućców i talerzy, oddzielne pranie ubrania, bielizny i pościeli;
  • należy powstrzymać się od podróżowania transportem publicznym oraz przebywania w miejscach publicznych przez ok. tydzień po terapii.

O wszystkich powyższych środkach ostrożności pacjent powinien zostać poinformowany przez personel medyczny przed opuszczeniem szpitala. Stosowanie się do tych zasad jest niezwykle ważne i istotnie ogranicza ryzyko narażenia bliskich osób na promieniotwórcze działanie radiojodu.  

CZYTAJ TAKŻE: 

Pierwsze objawy raka tarczycy. Trzy z nich zauważysz w obrębie szyi

Leki, dieta, biotyna, nieprzespana noc? Badanie TSH będzie do powtórki

Sygnały, że brakuje ci jodu. Zmęczenie i tycie to tylko początek listy objawów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby tarczycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL