Nietypowe objawy chorób wątroby

Wątroba, wbrew temu, co się o niej mówi, nie boli (bo nie jest unerwiona) i ma wysokie umiejętności regeneracji. Nie oznacza to, że można bezkarnie testować jej wytrzymałość. Przeciążona, prędzej czy później da o sobie znać. Czasami wysyła sygnały tak nietypowe, że trudno je od razu skojarzyć z jej chorobami lub niewydolnością. Warto je poznać, by móc w porę wychwycić, że coś jest nie tak i udać się do lekarza.

Chora wątroba - objawy ogólne

Ogólne objawy towarzyszące schorzeniom wątroby bywają tak niespecyficzne, że długo mogą uchodzić uwadze, pacjenci często przypisują im zupełnie inne przyczyny. Nic dziwnego, bo są to m.in.:

Reklama
  • przedłużające się uczucie przemęczenia, zmienność nastrojów;
  • nawracające stany podgorączkowe (nieraz w ogóle niezauważane przez chorych);
  • bezsenność, problemy z zasypianiem, zaburzony rytm sen-czuwanie (pacjenci do późnych godzin nocnych nie czują senności albo po prostu nie są w stanie zasnąć, przez co śpią długo i trudno jest im się obudzić na czas);
  • utrata apetytu;
  • potrzeba dłuższej niż zwykle regeneracji po wysiłku.

Krwawienie z nosa a schorzenia wątroby

Krwawienie z nosa pojawiające się pozornie bez przyczyny lub krwawiące dziąsła mimo braku zranień czy podrażnień wynikających ze zbyt intensywnego szczotkowania, a także większa ilość siniaków niż można by to uznać za naturalne, pojawienie się pajączków - naczyniaków gwiaździstych (małych, wypukłych, czerwonych kropeczek na skórze) to dość łatwe do przeoczenia sygnały, że to... wątroba może wołać o pomoc. Gdy pojawiają się oznaki tego rodzaju, być może doszło już do marskości wątroby. 

Więcej o skórnych objawach chorób wątroby przeczytasz TUTAJ

Zanik miesiączki i inne zaburzenia hormonalne a schorzenia wątroby

Wątroba, o czym nie każdy wie, pośród swych licznych funkcji, wspiera też utrzymywanie równowagi hormonalnej. W przypadku niewydolności pracy wątroby może więc dojść do rozregulowania układu hormonalnego, a w efekcie do zaburzeń miesiączkowania (z zatrzymaniem miesiączki włącznie), hirsutyzmu (występowania nadmiernego owłosienia u kobiet - na twarzy, klatce piersiowej i innych miejscach typowych dla mężczyzn) i problemami z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem.

U mężczyzn rezultatem będzie m.in. spadek libido, zanik owłosienia na ciele, trudności z osiągnięciem lub/i utrzymaniem erekcji.

Problemy z układem pokarmowym a schorzenia wątroby

Pacjenci "wątrobowi" często skarżą się na kłucia, ból i dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym. Mogą też mieć inne objawy, bardziej kojarzące się z dolegliwościami gastrycznymi, jak np. powiększony obwód brzucha (przez wzdęcia), nudności, wymioty, biegunki. Objawy, które doprawdy trudno przeoczyć i zbagatelizować to krwawienia z dolnego bądź górnego odcinka układu pokarmowego oraz przepuklina pępkowa - chorzy mogą nie kojarzyć tych anomalii z wątrobą, ale wtedy już w większości szukają pomocy lekarskiej - i dobrze. Dalsze zwlekanie mogłoby być tragiczne w skutkach.

Przeprowadzone badania mogą wykazać powiększenie wątroby lub śledziony, a nawet wodobrzusze (zwane też puchliną brzuszną), stan związany z gromadzeniem się płynu surowiczego w jamie otrzewnej, towarzyszący marskości wątroby.

Zmiany koloru moczu i stolca a schorzenia wątroby

Bilirubina, barwnik żółciowy powstający w wątrobie i śledzionie odpowiada m.in. za zabarwienie moczu (żółte) i kału (brązowe). Nadmiar bilirubiny spowodowany nieprawidłowościami w pracy wątroby. W takich warunkach mocz staje się ciemnożółty lub brązowawy, a kał - jasny.

Suchość w jamie ustnej a schorzenia wątroby

Suchość w jamie ustnej, zwana kserostomią, to stan wywołany przez niedostateczne wydzielanie śliny. Jest to pozornie błaha dolegliwość, ale może mocno uprzykrzyć codzienność, ponieważ utrudnia mówienie, jedzenie i przełykanie, niekiedy jest przyczyną nudności. 


Kserostomia i (inne objawy w obrębie jamy ustnej) to objaw towarzyszący marskości wątroby, a także WZW typu A i C. Ale istnieje też inna zależność, odwrotna. Zaniedbania stomatologiczne, zwłaszcza wieloletnie, niedostateczna higiena zębów i jamy ustnej, jak potwierdziły badania naukowców z Queen’s University Belfast, sprzyjają rozwojowi raka wątroby.

Zobacz także:

Nie tylko alkohol szkodzi wątrobie. Inne napoje też!

Makroglosja - gdy przerośnięty język utrudnia mówienie i jedzenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wątroba | choroby wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL